שתף קטע נבחר

המלצה: אולמרט יואשם בפרשת מרכז ההשקעות

עוד פרשה עשויה להתגבש בקרוב לכתב אישום נגד רה"מ: המשטרה המליצה לפרקליטות להעמידו לדין בגין מרמה והפרת אמונים. תגובת יועצו של אולמרט: הוא רק פעל לפיתוח הנגב. מציפים עכשיו בהמלצות כדי לטשטש את חולשת הטענות

אחרי פרשות טלנסקי וראשונטורס, מתגבש נגד ראש הממשלה אהוד אולמרט גם תיק מרכז ההשקעות. היחידה הארצית לחקירות הונאה המליצה היום (ה') לפרקליטות להעמיד לדין את ראש הממשלה היוצא באשמת מרמה והפרת אמונים בפרשה זו.

 

ראש אגף החקירות אימץ את מסקנות היחידה, ולפיהן יש תשתית ראייתית לכאורה לביצוע עבירה פלילית של מרמה והפרת אמונים מצד עובד ציבור. החקירה לוותה על ידי נציגי הפרקליטות ועל ידי היועץ המשפטי לממשלה, והועברה כעת לעיון הפרקליטות ולהחלטתה.

 

בין השנים 2003 ל-2006 כיהן אולמרט כשר התעשייה המסחר והתעסוקה, והיה אחראי על מרכז ההשקעות. בפרשה במסגרתה הומלץ להעמידו לדין

 נחקר חשד על פיו אולמרט פעל מול מרכז ההשקעות תוך ניגוד עניינים עמוק משלא פסל את עצמו ממעורבות וקבלת החלטות במספר פרויקטים אותם ייצג חברו ומקורבו לשעבר, עו"ד אורי מסר, בהם מיזם נדל"ן באזור דימונה.

 

מסר, שהיה בעבר שותפו של אולמרט במשרד עורכי דין, עמד גם בראש עמותה שפעלה לבחירת אולמרט לראשות עיריית ירושלים בשנת 1998, ואף פעל לכיסוי חוב העמותה שאולמרט היה ערב לו אישית כלפי הבנק. "במקביל לכהונתו של אולמרט כשר התמ"ת ולייצוג של עו"ד מסר מול משרד התמ"ת, ייצג עו"ד מסר את אולמרט ובני משפחתו בנושאים משפטיים פרטיים שונים", טוענת המשטרה.

 

לבסוף, כותבת המשטרה כי ממצאי החקירה בפרשת טלנסקי מצביעים גם הם על קיומו של קשר כספי פסול בתקופה הרלבנטית בין אולמרט למסר, אשר מעמיק ומחריף את ניגוד העניינים לכאורה.

 

"להפוך כל היכרות אישית לפלילית - בלתי סביר"

בתגובה להמלצות המשטרה אמר אמיר דן, יועץ התקשורת של ראש הממשלה: "אולמרט כשר התמ"ת פעל כמתחייב מכל שר במדינת ישראל אשר טובת הנגב עומדת לנגד עיניו. הניסיון להפוך כל היכרות אישית לעבירה פלילית הוא בלתי סביר. מטרתו של אולמרט היתה אחת - לסייע ליצירתם של מאות מקומות עבודה בדימונה ובנגב ולהילחם בבירוקרטיה שעיכבה במשך שנים השקעות שנועדו לפתח את הנגב.

 

"רק לפני כשבוע, נערך לכבוד ראש הממשלה אירוע הצדעה של התעשייה בישראל וזאת בזכות מאות החלטות דומות שקיבל אולמרט לקידום התעשייה וליצירת מקומות עבודה חדשים. הצפת הציבור דווקא כעת בהחלטות ובהמלצות בזו אחר זו איננה מקרית, וזאת מתוך תקווה שהכמות תטשטש את חולשתן של הטענות", טען יועצו של אולמרט.

 

מוקדם יותר השבוע הודיע היועץ המשפטי לממשלה כי אולמרט יועמד לדין בפרשת טלנסקי: "מכלול התנהגותו של אולמרט מהווה ניצול לרעה של תפקידיו ומעמדו הציבוריים, לפעילות שיטתית, לאורך שנים, להפקת טובות-הנאה כספיות אישיות מטלנסקי", נכתב בהודעת משרד המשפטים לגבי אותה פרשה. 

 

החקירה בעניינו של אולמרט במרכז ההשקעות שהיה חלק ממשרד התמ"ת נפתחה בעקבות דו"ח שהגיש מבקר המדינה,

 מיכה לינדנשטראוס, לפני כשנתיים. בדו"ח החריף, פסק המבקר כי השר דאז ניסה לקדם את ענייניו של אורי מסר. "עוזריו פעלו כזרועו הארוכה, מעורבותם בעסקה הייתה יותר מפעולה מינורית לטובת היזם", נכתב שם.

 

בתגובה לאותו דו"ח, עלה לשיאים חדשים העימות בין לינדנשטראוס לאולמרט. לשכת ראש הממשלה פרסמה אז תגובה נזעמת לפיה "התנהלותו של המבקר בעניין מרכז ההשקעות שברה שוב שיאים של חוסר מקצועיות ומשוא פנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. הולך, ומסתבך
צילום: טס שפלן / ג'יני
צילום: גיל יוחנן
מזוז. ההכרעה בידיו
צילום: גיל יוחנן
מסר. שותף וחבר לשעבר
צילום: ערן יופי כהן
לינדנשטראוס. חשף את הפרשה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים