שתף קטע נבחר

אובמה האריך בשנה את הסנקציות על זימבבווה

הסנקציות חלות על הנשיא מוגאבה ומקורביו, וכוללות הגבלות נסיעה והחרמת נכסים. אובמה החליט להאריכן בשל "הפגיעה במדיניות החוץ של הבית הלבן"

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הודיע היום (ה') כי החליט להאריך בשנה נוספת את תוקף הסנקציות שמטילה מדינתו על נשיא זימבבווה, רוברט מוגאבה, ורבים ממקורביו. זאת, בטענה כי הם עודם ממשיכים לפגוע בניסיונות לקיים במדינה משטר דמוקרטי תקין.

 

הודעת הבית הלבן התפרסמה שעות ספורות לאחר שיושב ראש האופוזיציה בעבר, וראש הממשלה בהווה, מורן צ'נגיראי, נאם את נאומו הפרלמנטרי הראשון, בו קרא לשים סוף לדיכוי הפוליטי והאלימות המשטרתית במדינה.

 

הנשיא האמריקני הקודם, ג'ורג' בוש, הטיל לראשונה סנקציות על זימבבווה בשנת 2003, והאריך את תוקפן פעמיים, ב-2005 וב-2008. הן מכוונות לעבר אישים וחברות המקושרים לנשיא מוגאבה, וכוללות איסורי נסיעה והחרמת נכסים. אובמה האריך את תוקף הסנקציות כי "פעולותיהם ומדיניותם של האישים האלה ממשיכות להוות איום בלתי-רגיל ויוצא דופן על מדיניות החוץ של הבית הלבן".

 

מוגאבה, ששלט בזימבבווה מאז שזכתה לעצמאות מבריטניה בשנת 1980, טען כי הסנקציות נובעות מהמצב הכלכלי של מדינתו. מפלגת האופוזיציה טוענת מזה זמן רב כי מדובר בניהול קלוקל ושחיתות של מפלגת השלטון. האינפלציה במדינה היא הגבוהה בעולם, ומרבית מאזרחיה נשענים על תמיכה בינלאומית על-מנת לא לגווע ברעב. בנוסף, מגיפת כולרה שפרצה בחודש אוגוסט האחרון גרמה כבר למותם של כ-4,000 בני אדם.

 

מוגאבה ויריבו משכבר הימים, צ'נגיראי, החליטו על הקמת ממשלת אחדות, לאחר חודשים של דיונים. מתוקף ההסכם החדש, מוגאבה ישמור על מקומו כנשיא, ולא ממש ברור כמה נרחבות יהיו סמכויותיו של צ'נגיראי כראש ממשלה. ארצות הברית, שתמכה בצ'נגיראי, הודיעה כי לא תוכל לתמוך בהסכם האחדות, כל עוד הוא מותיר את מוגאבה בתפקידו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יחרים. אובמה
צילום: AP
עדיין הנשיא. מוגאבה
צילום: רויטרס
מומלצים