שתף קטע נבחר

ברית הזוגיות: הרבנים ייפגשו עם ראשי הסיעות

בישיבת מועצת הרבנות הראשית, שהתכנסה בשומרון, הוחלט כי הרבנים הראשיים ייפגשו בשבוע הקרוב עם ראשי הסיעות בכנסת. המטרה: להגיע לנוסחה שתהיה מקובלת על המפלגות ועל הפוסקים בסוגיית נישואי לא יהודים

אחרי הרב עובדיה יוסף והרב יוסף שלום אלישיב – גם הרבנים הראשיים נכנסים לעובי הקורה הפוליטית בסוגיית ברית הזוגיות. מועצת הרבנות הראשית התכנסה אחר הצהרים (יום ה') לישיבה שעסקה בנושא החם של המשא ומתן הקואליציוני, והחליטה כי הרבנים הראשיים יונה מצגר ושלמה עמאר ייפגשו בתחילת השבוע הקרוב עם ראשי סיעות בכנסת, כשבכוונתם להידבר גם עם מפלגות חילוניות - במטרה להגיע לנוסחה שתהיה מקובלת על כל הצדדים וגם על פוסקי ההלכה. הפיתרון ההלכתי היחיד שעומר כרגע על סדר היום הוא הצעת הרב עמאר לאפשר נישואים אזרחיים בין לא יהודים בלבד, אולם הרבנות לא אימצה זאת בישיבתה כעמדה הרשמית.

 

בישיבה היום דנה הרבנות לראשונה בתולדותיה באפשרות להנהיג נישואים אזרחיים בישראל. חברי המועצה שוחחו בנושא אך לא העלו הצעות חדשות לפתרון הבעיה ההלכתית ולא קיימו הצבעה בעניין.

  

נשיא מועצת הרבנות הראשית, הרב יונה מצגר, התייחס כבר שלשום לנושא ברית הזוגיות, בנאום שנשא בכנס השנתי של "מרכז רבני אירופה" בפריז. הוא סיפר לרבנים על מעורבות בכירי הפוסקים החרדים בסוגיה, ואמר: "יש כל מיני מחשבות ועדיין אין החלטות על כך. זה נמצא בינתיים בדיונים אצל גדולי ישראל ואני יודע שגם מרן הרב עובדיה יוסף עסק בעניין ומצד שני גם עם הרב אלישיב דוּבר על זה. הם עוד לא הסכימו ולא נתנו או-קיי לשום דבר".

  

מצגר התחייב כי בכל מקרה לא יתמכו הפוסקים בנישואי תערובת ואמר: "הם (ישראל ביתנו) דורשים גם יהודי וגויה, ואת זה בוודאי אין אף אחד שיתיר. לא יעלה על הדעת שנישואין מעורבים יותרו על ידי איש מרבני ישראל. אנחנו נעשה את הכל כדי לשמור על כרם ישראל שיישאר קדוש. אם חלילה נפתח פירמה נגד ההלכה או בלי הסכמה מגדולי ישראל - נפלג את העם".

 

הצעת החוק "ברית הזוגיות", המקבלת בשבועות האחרונים מקום של כבוד בשיח הפוליטי, הונחה עם פתיחת המשא ומתן הקואליציוני גם על שולחן הרבנים. מנהיג ש"ס הרב עובדיה יוסף, ובעקבותיו גם הרב הראשי שלמה עמאר, תומכים באפשרות להנהיג נישואים אזרחיים רק כששני בני הזוג אינם יהודים, ואילו המנהיג הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, שבעבר שלל כל פשרה בנושא, עוד לא הכריע, ובאחרונה מינה דיינים שידונו שוב בהיבטים ההלכתיים של ההצעה.

  

עמדה חריגה בסוגיה מציג הרב הראשי לשעבר, אליהו בקשי-דורון, שבמאמר שפרסם לפני ארבע שנים הפתיע וטען כי יש לעודד נישואים אזרחיים בישראל. על פי הרב דורון, חיוב כלל האזרחים להתחתן כהלכה ברבנות גורם מכשולים רבים לזוגות שאינם שומרים על "קדושת המשפחה", ועלול להרבות ממזרים ואיסורי "אשת איש". עוד טען כי כאשר לעולים חסרי הדת אין מסגרת נישואים חלופית, ועל הממסד הרבני מופעל לחץ כבד לגיירם בכל מחיר, לעיתים בניגוד להלכה, כדי שיוכלו להתחתן.

  

הרב בקשי-דורון מחזיק בעמדתו זו גם היום, והוא תומך בהסדרת נישואים אזרחיים לכל אזרחי ישראל, יהודים ושאינם יהודים. "התבוללות יש לנו בכל מקרה והחוק לא מנע ולא יצליח למנוע את זה", אמר באחרונה, "אנשים חיים כמתבוללים גם היום ונוסעים להתחתן בקפריסין".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרבנים הראשיים
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים