שתף קטע נבחר

נתניהו וליברמן: התיקים לא יהוו מכשול לממשלה

במשך יותר משעתיים דנו בחדר אפוף עשן יושבי הראש של הליכוד וישראל ביתנו בנושאי ביטחון וכלכלה, ובצורך להעביר את התקציב ל-2009-2010. בתום הפגישה בארבע עיניים אמרו שיש הסכמות לגבי חלק מהנושאים, והוחלט להמשיך לדון

ראש הממשלה המיועד, בנימין נתניהו, ויושב ראש ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, נועדו אמש (יום ה') בניסיון לקדם את המגעים להרכבת הממשלה. במשך יותר משעתיים דנו השניים בנושאי ביטחון וכלכלה ובצורך להעביר תקציב לשנים 2009-2010.

 

השניים דנו בנושאים המהותיים של המשא ומתן וקיימו הערכת מצב לגבי ההתקדמות. בתום הפגישה אמרו כי יש הסכמות לגבי כמה נושאים, והוחלט להמשיך לדון בהם.

לדבריהם, נושא התיקים בממשלה יידון בשלב מאוחר יותר, והם מאמינים כי הנושא לא יהווה מכשול להקמת הממשלה. עם זאת, השניים דנו גם בנושא זה.

 

בנוגע למשרד האוצר, אמרו מקורבי נתניהו כי ייתכן שהוא יחזיק בידיו את התיק על-מנת להעביר כמה מהלכים דחופים, כמו תקציב המדינה, במהירות האפשרית. אולם למרות האווירה החיובית, התברר במהלך השיחות כי למרות ההסכמות ישנם עדיין נושאים שבמחלוקת, בעיקר בענייני דת ומדינה.

 

בסביבתם של נתניהו וליברמן שמרו במהלך אתמול על חשאיות סביב שעת הפגישה והמיקום שבה תיערך, אך ל-ynet נודע כי השניים נפגשו בלשכתו של נתניהו בכנסת. עד כדי כך ניסו נתניהו וליברמן לשמור על חשאיות, עד שאף אחד מלבדם שניהם, מאבטחיהם ונהגיהם לא הוזמן לכנסת.

 

ליברמן ונתניהו הסתגרו והתבודדו בלשכתו של נתניהו, וריח כבד של סיגר השתלט על רבים ממסדרונות הכנסת הסובבים את הלשכה של נתניהו. למעשה, ניתן לומר כי ההסכם בין ישראל ביתנו לליכוד נכתב בחדר אפוף עשן על-ידי שני אנשים שצפויים לנהל את המדינה בשנים הקרובות.

  

בבוקר נפגשו נציגי הליכוד עם אנשי ישראל ביתנו. "התמקדנו במיגור הטרור וחיסול החמאס,ובהתאם לכך בקווי היסוד יופיע כי הממשלה מתחייבת לפעול להפלת שלטון החמאס בעזה", אמר לאחר הפגישה ח"כ סטס מיסז'ניקוב.

 

"התחלנו לכתוב כמה סעיפים, והגענו להסכמות שהשנה, והשנה הבאה, יוגדרו כשנת הזדמנות לעלייה. לצורך כך יוקם קבינט בראשות שר מטעמנו", הוסיף.

 

השבוע ניסה ליברמן להגיע לפשרה במגעים ישירים עם הסיעות החרדיות - שהעבירו את ההכרעה לפתחם של הרבנים הגדולים. בישראל ביתנו מכחישים כי ליברמן ניסה להיפגש עם הרב קנייבסקי, וגורמים במפלגה הבהירו: דרוש פתרון של ברית הזוגיות לא רק ללא-יהודים.

  

מנגד, גורמים בש"ס דיווחו על עיכוב בניסוח הטיוטה להסכם עם הליכוד על הצטרפותה של ש"ס לממשלה, בשל מחלוקות בין הצדדים.

יו"ר ש"ס, אלי ישי, הביע תקווה כי במהלך השבוע הבא יוחלפו טיוטות ראשונות להסכם. לדבריו, בחלק מהנושאים יש הסכמות, אך הוא הדגיש כי "לא כל הנושאים שבמחלוקת נידונו".

 

אמש סערו הרוחות גם במפלגת העבודה, שם התאספו כ-200 פעילים לכנס חירום בקריאה ליו"ר ברק לא להצטרף לממשלת נתניהו. "השתגענו? נהיה חלק מזה? חשבתם מי יהיה בקבינט? כצל'ה ומצל'ה? נהיה עלה תאנה לממשלה ימנית קיצונית", טען בכנס חבר הכנסת אופיר פינס.


פורסם לראשונה 05/03/2009 21:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו
צילום: גיל יוחנן
ליברמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים