שתף קטע נבחר

הרב עובדיה: לשתות בפורים - וללכת מייד לישון

הרב ניצל את דרשתו השבועית להנחיות אחרונות לפורים: לא להרעיש בעת הזכרת שמו של המן ולא להסתובב שיכורים ברחובות. ולסיום: מה ההבדל בין המפד"ל של פעם - למפד"ל של היום

פורים בפתח, והרב עובדיה יוסף ממשיך לדון בהלכות החג: אחרי שבשבוע שעבר פסק כי אישה יכולה להוציא קבוצת גברים ידי חובת קריאת מגילה והורה לצמצם את משלוחי המנות בשל המשבר הכלכלי, קובע מנהיגה הרוחני של ש"ס כי אין להרעיש בעת הזכרת שמו של המן וכי אין להסתובב שיכורים ברחובות.  

 

בשיעורו השבועי אמש (מוצ"ש) אמר הרב יוסף: "אחרי ששתה - מייד ילך יישן, ולא כמו אנשים מטופשים הולכים ברחוב ועושים כל מיני תעלולים, כל מיני דברים". הוא הסביר כי על אף המצווה מדובר ב"ביזיון לאדם", שהרי "שכרות זה דבר מגונה".  

 

"הוא יעשה את זה בבית שלו, ואחרי ששתה מעט יין, כשהראש שלו קצת עושה אנה ואנה, יילך לישון שעה שעתיים וינוח מהשתייה שלו", פסק הרב עובדיה. בכך הוא מצטרף לרבים המודאגים מהנעשה בריכוזים החרדים ביום הפורים, כאשר צעירים ומבוגרים שיכורים ממלאים את הרחובות ומציקים לעוברים ולשבים.  

 

בהמשך הדגיש הרב את החובה לשמוע כל מילה בקריאת המגילה, ואמר: יכול להיות שהילדים הרעישו וקול אחד, תיבה אחת או שתי תיבות - לא ישמעו אותם טוב. כשצריכים ילדים אלה להכות הם לא מבחינים בין מרדכי להמן, וגם כשיש מרדכי מכים. זה לא טוב, זה מרעיש".  

 

"אצלנו ברוך השם הגבאים שלנו חזקים, גיבורי כוח עושי דברו. אין ילד שיפריע. למה? שאני מזהיר אותם: תדעו, ילד שמפריע ויכה את המן - אנחנו מגרשים אותו יחד עם המן. וכולם פוחדים, כולם ילדים טובים. מעולם לא נאלצנו להרים יד על מישהו. כולם ילדים שקטים שומעים את המגילה... רק כשגומרים את המגילה אומרים 'ארור המן, ברוך מרדכי', ויאללה תכו!".  

 

מנהיג ש"ס ניצל את הדרשה גם כדי לעקוץ את היריבים הפוליטים, כשאת הלכות תענית אסתר המחיש בסיפור על שר הפנים לשעבר משה שפירא מהמפד"ל שהתייעץ איתו בענייני אבלות. "הוא היה בן אדם הגון, לא כמו מפד"ל של עכשיו", אמר, "מפד"ל של אז היו אנשים טובים, משה שפירא היה ירא שמיים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עובדיה יוסף
צילום: גיא אסיאג
מומלצים