שתף קטע נבחר

נתניהו לסיעת הליכוד: שימרו על שקט במו"מ

ראש הממשלה המיועד אמר בישיבת הסיעה: "המו"מ לא נגמר. הוא בעיצומו. גם בנושא המהות, וגם בנושא התיקים". הוא הפציר בחברי הכנסת של הליכוד: "ההתדיינות הפומבית מחלישה אותנו מול השותפים". ח"כ סער הודיע כי אחוז החסימה לא יועלה, בעקבות דרישות יהדות התורה והבית היהודי

"המו"מ לא נגמר. הוא בעיצומו. גם בנושא המהות, וגם בנושא התיקים. צריך לזכור שליברמן קיבל מנדטים, קדימה לא רוצה ממשלת אחדות, ולברק יש התניות שרוצות לאלץ אותנו להיפרד משותפים טבעיים". כך אמר הבוקר (יום ב') ראש הממשלה המיועד, בנימין נתניהו, לחברי סיעת הליכוד.

 

נתניהו הסביר לחברי הסיעה כי "מלכתחילה זו מציאות לא פשוטה, שיש בה אילוצים". הוא ניסה לשכנע כי אמירות פומביות במהלך המו"מ עלולות לפגוע: "ההתדיינות הפומבית מחלישה אותנו מול השותפים. אם נהיה מלוכדים, נוכל להשיג יותר. אני פתוח לעצות טובות. אם מישהו סבור שיש לו דרך".

 

ראש הממשלה המיועד חזר ואמר כי לנוכח המציאות המורכבת עימה מתמודדת ישראל בזירות שונות, יש להרכיב ממשלה בהקדם האפשרי. לדבריו, "הן מסיבות ביטחוניות, והן מסיבות כלכליות, המדינה זקוקה לממשלה במהירות".

 

בישיבת הסיעה התברר גם כי עוד "מהפכה" שהבטיח הליכוד להוביל, הפעם בתחום שינוי שיטת הממשל, מתמוססת והולכת. יו"ר צוות המשא ומתן של הליכוד, ח"כ גדעון סער, הודיע לחבריו כי בעקבות לחצים מצד יהדות התורה והבית היהודי - נושא העלאת אחוז החסימה לא יעוגן בהסכם הקואליציוני. משמעות הדבר: ממשלתו החדשה של נתניהו מוותרת על אחד הכלים לייצוב המשטר בישראל, ונכנעת לדרישות השותפות הקואליציוניות.

 

ריבלין המועמד ליו"ר הכנסת

במהלך הישיבה אושרה פה אחד מועמדותו של ח"כ ראובן ריבלין לתפקיד יושב ראש הכנסת. ריבלין צפוי לכהן בפעם השנייה בתפקיד זה. ח"כ ריבלין אמר: ""יש בי שמחה והתרגשות רבה לקראת תפקיד זה, ואני מקווה שגם הכנסת, על כל חלקיה, תיתן בי אמונה. משימתי הראשונה והחשובה ביותר, אם אבחר, היא להחזיר את איתנותה של הכנסת ואת מעמדה בציבור. יש להנהיג קוד אתי חסר פשרות בכל הנוגע להתנהלותם של חברי הכנסת, כדי שתופעות שליליות שהיינו עדים להם בשנים האחרונות לא יחזרו על עצמן".

 

ההצבעה שהייתה אמורה להיערך על תפקיד יו"ר הסיעה נדחתה, לאחר שחברי הכנסת הביעו מחאה על כך שנתניהו לא שוחח עם המועמדים ולא הכין אותם להצבעה. מועמדו של נתניהו לתפקיד הוא זאב אלקין. מי שעוד הביע עניין בתפקיד הם חברי הכנסת אופיר אקוניס, גילה גמליאל ודני דנון - אך ספק אם הם יתמודדו עליו בסופו של דבר.

  

על הליכוד עוברים כעת ימים סוערים, על רקע הביקורת מצד בכירים במפלגה בדבר ניהול המשא ומתן הקואליציוני בידי נתניהו. הבכירים זועמים על כך שראש הממשלה המיועד הסכים לוותר על תיקים יוקרתיים בממשלה עבור ישראל ביתנו וש"ס.

   

סילבן שלום, שדרש את תיק החוץ, כינס כשלוש מאות פעילים בביתו ברמת-גן, כדי לאותת לנתניהו

שאינו מתכוון "לעשות לו חיים קלים" במפלגה. בכירים אחרים, המקורבים לנתניהו, דווקא הגנו על ראש הממשלה המיועד ואמרו כי "לנוכח המציאות הפוליטית שנוצרה אחרי הבחירות, לא הייתה לנתניהו ברירה. מבלי להתייחס למה שהוא הבטיח ולמה שהוא התחייב - הוא היה חייב לשחק את המשחק הפוליטי כדי לזכות בתמיכת ש"ס וישראל ביתנו אצל הנשיא. הליכוד עדיין מחזיק בידיו את האוצר, את הביטחון, את החינוך, את התחבורה ותיקים נוספים. צריך להסתכל על הכל בפרופורציה".

 

מקורביו של נתניהו העריכו כי "התסיסה בליכוד תדעך בעתיד הקרוב, ובמבחן התוצאה - נתניהו יהיה ראש הממשלה".

 

בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. המו"מ לא נגמר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים