שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מדוע מידע על ליקויים במפעלים לא גלוי לציבור?
  לאחר השריפה במפעל ביהוד ביום שישי התברר שכבר לפני חודש התריע המשרד להגנת הסביבה על ליקויים בהיתר כיבוי האש שלו. גם לפני השריפה במפעל "אגן" באשדוד התריע המשרד על ליקויים וכך גם לפני השריפה במפעל בפתח תקווה אשתקד. ח"כ פינס: למה הציבור שגם ליד המפעלים לא מקבל את המידע הזה?

  לפחות בשלושה מקרי שריפה שאירעו לאחרונה במפעלים כימיים, התברר מאוחר יותר שהמשרד להגנת הסביבה ידע מבעוד מועד על ליקויים וחריגות מהנהלים, והתריע אודותיהם למפעל. האם גם הציבור צריך לקבל את ההתרעות הללו? האם יש לתושבים זכות לדעת האם בשטחו של מפעל הסמוך ליישובם אותר מפגע או ליקוי מהותי?

   

  שאלות אלה מעלה ח"כ אופיר פינס (עבודה) במכתב ששלח לשר להגנת הסביבה גדעון עזרא. בעקבות הפירסום ב-ynet אודות הליקויים שהתגלו במפעל "יעד כימיקלים" ביהוד כחודש לפני השריפה, תוהה פינס מדוע לא מביא המשרד את התרעות כגון אלה לידיעת הציבור? 


  זכות התושבים לדעת? השריפה ביהוד (צילום: בוורלי ביימן) 

   

  פינס מזכיר במכתבו את השריפה במפעל ביהוד. כפי שפורסם אתמול ב-ynet, כחודש לפני השריפה התריע המשרד בפני מפעל "יעד כימיקלים" כי קיימים ליקויים בהיתר כיבוי האש שלו, וכי הוא חורג באופן אחסנת החומרים המסוכנים. 

   

  הוא מזכיר במכתב גם את השריפה הגדולה הקודמת, במפעל "אגן כימיקלים" באשדוד. תחקיר "ידיעות אחרונות" גילה כי גם לפני השריפה במפעל באשדוד התריע בפניו המשרד כי הוא חורג מהנהלים בכל הקשור לאחסנת החומרים המסוכנים. כשבועיים לאחר השריפה עלה מחקירת שירותי הכיבוי כי הסיבה לדליקה היתה איחסון לקוי של חומרים שגרמה לריאקציה כימית ולהתלקחות.

   

  "אני רואה בחומרה רבה את העובדה שהמשרד ידע מראש על ליקויים באחזקת חומרים מסוכנים ובהערכות לכיבוי שריפה, ולא עשה דבר כדי לפרסם את המידע שברשותו, או לפחות ליידע את התושבים המתגוררים בסמיכות למפעל...", כתב פינס. 

   

  יצויין כי רק לאחרונה הביא המשרד להגנת הסביבה לאישור הכנסת תקנות המחייבות את הרשויות לפרסם מידע על מזהמים. פינס תוהה מדוע שקיפות זו אינה נהוגה כאשר יש בידי המשרד להגנת הסביבה מידע על סיכונים פוטנציאליים שיסכנו את הציבור.

   

  "אין כל טעם בקיומן של בדיקות ובמשלוח התרעות אם לא ניתנת כלל אזהרה לאותם אנשים שיהיו הראשונים להיפגע במקרה של אסון", הוא כתב.

    

  "לאור תקריות חמורות אלה, אבקשך לפרסם בפומבי את רשימת המפעלים אשר תלויה ועומדת התרעה של המשרד להגנת הסביבה לגביהם והם מסכנים להערכת הדרג המקצועי את בריאות הציבור", סיכם במכתבו.

   

  במשרד להגנת הסביבה סירבו להגיב לדברים. עם זאת, גורם במשרד ציין כי בהיבט הפרקטי מדובר בהצעה בלתי אפשרית - בעיקר מטעמי כוח אדם ותקציבים במשרד.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים