שתף קטע נבחר

הרב אבינר: מצווה להביא את רבי נחמן לארץ

ה"וועד להעלאת ארונו של רבי נחמן לירושלים" קורא למנהיגי העולם לפעול להעתקת הקבר לישראל וזוכה לתמיכה מהרב שלמה אבינר - "רבי נחמן עצמו ירוויח מזה"

חסידי ברסלב הפועלים להעלאת עצמות רבי נחמן מאומן לישראל מקווים להחתים 100,000 איש על עצומה הקוראת לממשלה לעשות כן, וכעת הם זוכים לתמיכה מפתיעה של אחד מבכירי הרבנים בציונות הדתית. רק לפני חצי שנה הקפיץ הרב שלמה אבינר את הקהילה הברסלבית כשטען שנסיעת החסידים לתפילות ראש השנה באוקראינה בלי המשפחות היא "בעיה הלכתית ומוסרית", וכעת מציע גם הוא להעלות את ארונו של רבם לירושלים.

  

במאמר שיתפרסם בעלון תנועת 'מעייני הישועה' תוהה הרב אבינר: "וכי רבי נחמן הוא פחות מהרבה גדולי ישראל אשר העבירו את עצמותיהם לארץ ישראל? ודאי לא! אדרבה, הוא יותר, שהרי פעמים רבות אמר רבי נחמן שמקומו האמיתי הוא ארץ ישראל, וכידוע הוא נסע לארץ ישראל במסירות נפש עצומה".

  

הכותב מציין כי "ידוע שרבי נחמן רצה לנסוע לארץ ישראל כדי להסתלק שם למרומים והשתוקק להיקבר דווקא בארץ ישראל, ואם רצונו של רבי נחמן היה שיבואו לבקר על קברו, ודאי שרצון זה יוכל להתקיים ביתר שאת וביתר עוז בארץ ישראל".

 

בהמשך המאמר דן הרב אבינר בהיבט ההלכתי של פינוי קברים ופוסק כי כאשר המטרה היא להעתיקם ארצה הדבר מותר ואף נחשב למצווה, ובמיוחד כשמדובר ברבי נחמן, "שבחייו אמר שמקומו האמיתי והנצחי הוא ארץ ישראל".

  

אבינר מסביר עוד כי על פי הרמב"ם הקבורה בארץ מכפרת למת על עוונותיו, ולכן "רבי נחמן ירוויח מזה". לסיכום ממליץ הכותב לחתום על העצומה, ומנמק: "זה גם יחסוך את היציאה לחוץ לארץ, לארץ טמאה שהיא בעיה הלכתית כידוע. גם יחסוך ממונם של ישראל, ואותו כסף אפשר יהיה לתת לצדקה, וצדקה תציל ממוות. לכן, בוודאי, מצווה כפולה ומכופלת להביא עצמותיו של רבי נחמן לארץ, כפי שנהגו בהרבה גדולים וקדושים".

 

ב"עצומת המיליונים" שנכתבה בימים האחרונים קורא "הוועד להעלאת ארונו של רבי נחמן לירושלים" למנהיגי ישראל והעולם "לממש את חזון השלום העולמי ולסייע בקרוב הגאולה" על ידי הבאת העצמות לקבורה בישראל כבר לפני ראש השנה. על פי יוזמי המהלך, הדבר יביא ישועה לעולם הן מבחינה ביטחונית והן כלכלית, ימנע מלחמת עולם שלישית ויחולל שלום עולמי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קבר רבי נחמן באומן
צילום: איי פי
מומלצים