שתף קטע נבחר

יום האשה בכנסת: הח"כים דיברו בפרחים

בנאומי בכורה של חברות חדשות - וגם בוויכוחים על חיזורים ופרחים - ציינה הכנסת את יום האשה. בחוץ הפגינו נשים: תנו לנו שרות

באיחור של כמה ימים, ציינו היום (ה') בכנסת את יום האשה הבינלאומי. בזו אחר זו עלו חברי כנסת לדוכן הנואמים, אך הרוחות סערו כשח"כ אמנון כהן מש"ס אמר כי יש להביא פרחים לאשה בכל יום שישי

 

ח"כ אמנון כהן, אמר: "במקורות שלנו ובתורתנו הקדושה יש מעמד מיוחד לאשה, כאשר בכל חג ובכל יום שישי מחויב הגבר להביא פרחים הביתה לכבד את האשה, בכל חג וחג לקנות לה תמרוקים, לקנות לה תלבושת חדשה ותכשיטים...". דבריו עוררו גל תגובות במליאה. יו"ר הישיבה, ח"כ מיכאל איתן, עצר את החגיגה: "הדרך האמיתית לקדם זכויות נשים במגזרים שונים בחברה רב תרבותית מתחילה ביכולת להקשיב".

 

ח"כ אחמד טיבי התייחס גם הוא לפרחים: "אני אמנם לא מביא פרחים כל יום שישי לאשתי, אבל אני חי בסביבה נשית - אשתי ושתי בנותיי - ואני גם רופא נשים. אני לא מביא פרחים לאשתי כי אני רואה את הפרחים - גם אשתי וגם את בנותיי כשאני בא הביתה. גם אשתי רופאה ואני לא יותר טוב ממנה בכלום, היא עולה עלי בתחומים רבים".

 

ח"כ אורי אורבך מהבית היהודי הצית גם הוא מהומה קלה במליאה, כאשר אמר על ציפי לבני שזה כנראה גדול עליה לשבת במליאה. ח"כ יואל חסון מקדימה יצא להגנתה והשיב כי מדובר בהערה שובניסטית, אז אורבך ענה: "זה גדול גם עליך, ואתה גבר".

 

אורבך אמר כי שוויון יהיה כאשר לא יהיה צורך בציון יום האשה הבינלאומי. הוא אמר כי יש לשפר את ייצוג הנשים בכנסת וגם ברשימת הבית היהודי. הוא דיבר על הצעת חוק שהגיש, על פיה 30% משמות הרחובות החדשים המיועדים להנצחת אישים - יהיו על שם נשים הראויות להנצחה.


הפגנת הנשים מחוץ לכנסת

 

מחוץ לכנסת הפגינו עשרות נשים. הן דרשו מראש הממשלה המיועד, בנימין נתניהו, למנות יותר נשים לממשלה. יו"ר העמותה, מיכל יודין, אמרה: "לימור לבנת עתידה להיות האשה היחידה בממשלה, דבר אשר מחזיר את המאבק לשוויון ולייצוג הולם של נשים בפוליטיקה עשר שנים אחורה, לממשלת נתניהו הקודמת. עצוב לגלות שלמרות ההבטחות גם בממשלתו הנוכחית תכהן רק אשה אחת". בשלטים שנשאו נשים בהפגנה נכתב: "יותר נשים בכנסת - יותר נשים בממשלה" ו"ביבי, הבטחות צריך לקיים".

 

"אנו רחוקים משוויון"

ח"כ החדשה אורלי לוי, שנאמה לראשונה במליאה, שאלה "למה אין יום גבר בינלאומי?". "ננסה לשער לעצמנו מצב בו היינו מקיימים את הדיון הזה בקונטקסט של יום הגבר הבינלאומי?" היא אמרה. "כצעירה בגיל ובכנסת אני מביטה בהשתאות על כל אלה, שחרף כל המכשולים פילסו את דרכן בדרך הקשה והגיעו לעמדות בכירות בכלכלה בחברה בתעשייה, באקדמיה ובמערכת המשפט שם עשו חיל, בפרלמנט ובממשלות ישראל. הן השאירו חותם בל ימחה בעשייה למען העם והמדינה. תרומתן היתה סגולית ומצביעה על הפוטנציאל האדיר הטמון בחלק הזה של החברה. מי יודע כמה מוחות וכמה כוחות אבדו לנו, לחברה שלנו, חרף מדיניות מפלה ואולי קצת אטומה".

 

שרת החוץ, ציפי לבני, אמרה: "בעיני להיות אשה זה קודם כל הזכות לבחור - הזכות שנראית טבעית ומובנת מאליה לכל גבר עדיין אינה טבעית ומובנת מאליה לכל אשה. לבחור מה היא תעשה בחייה. האם היא תהיה לבד או תינשא, האם היא תהיה אם או לא, האם תצא לעבודה או לא, איזה עיסוק היא תבחר. כל הדברים האלה המובנים מאליהם עבור כל אדם, עדיין אינם מובנים מאליהם לכל אשה בישראל ובעולם כולו.... אותן נשים, שאולי חוששות לדפוק על השולחן של הבוסים ולומר מגיע לי שוויון בשכר".

 

לבני גם יצאה בקריאה לנשים: "אותן נשים שמסתכלות על עצמן ונדמה להן שהבעל מכה אותן ואולי הן לא בסדר, אותן נשים שמוטרדות מינית ונדמה להן שאולי זה הגיע להן: התשובה צריכה להיות: לא, הבעיה היא לא שלכן. הבעיה היא של מי שמפלה אתכן לרעה, של הבעל המכה, של המטריד המינית. על כל אלה חובתנו לטפל כחברה, אבל עוד קודם לכן: תהיו חזקות עם עצמכן פנימה".

 

היא גם דיברה על ההשפעות העלולות להיגרם מהמצב הכלכלי - בתוך המשפחה: "אנחנו נמצאים לפני תקופה כלכלית לא פשוטה, אנו מכירים משנים קודמות את התופעה של הוצאת התסכול באלימות נגד נשים...

 כל זה דורש טיפול לא רק חברתי אלא גם טיפול של ממשלה. עניינה ומקומה של אשה בחברה אינו עניין של נשים בלבד, אבל אנחנו צריכיות לומר לעצמנו שאם לא נוביל את המאבק, זה כנראה לא יתרחש. לצערי אנחנו עדיין נדרשות לחקיקה שתתן שוויון".

 

בכנסת ה-18 מכהנות 21 נשים - המספר הגבוה ביותר מאז קום המדינה. לבני לא מעודדת מכך: "אומרים על הכנסת הזו שיש בה את מספר הנשים הגבוה ביותר שהיה - זה סיבה לצייון בחיוב, אבל זו קצת סיבה למבוכה. אנחנו 50 אחוז באוכלוסייה, אך עדיין רחוקות מייצוג. המקום הזה - הכנסת והממשלה - אלה מקומות שיקבעו איך תראה החברה הישראלית וכאן ייקבע עתידן של הנשים בישראל. לכן זו ההזדמנות לומר שיש הישגים שניתן לציין אותם אבל אנחנו רחוקים משוויון".

 

 

 

בהכנת הידיעה השתתפה יעל ברנובסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
אמנון כהן. פרחים ביום שישי
צילום: אלכס קולומויסקי
לבני. צריך שוויון
צילום: רויטרס
אורלי לוי. נאום בכורה
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים