שתף קטע נבחר

המו"מ עם הליכוד: אין התקדמות בברית הזוגיות

אחרי פגישת מו"מ שנמשכה שעות ארוכות, החליטו בישראל ביתנו ובליכוד לעכב את החתימה על ההסכם הקואליציוני. ליברמן נוטה להיפרד מפרידמן - אך מציב תנאים

דניאל פרידמן לא יכהן כנראה כשר המשפטים בממשלת נתניהו. יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הסכים לפשרה סביב דרישתו בעניין, אך לדברי גורמים המעורבים במשא-ומתן הוא הציב כמה תנאים לכך. הערב (יום ה') הסתיימה פגישה נוספת בין צוותי המו"מ של ישראל ביתנו והליכוד, אולם הצדדים טרם חתמו על ההסכם ביניהם.

 

בצהריים התייצב ליברמן באופן אישי בכפר המכביה. בסביבות 16:00 יצאו צוותי המשא ומתן להפסקה מהדיונים. ההערכה בקרב הצדדים היתה שהחתימה על ההסכם תתעכב בשל חילוקי דעות בנושא הגיור. כעבור שעות ארוכות הוחלט לסיים את הפגישה, ללא חתימה, ולהמשיכה ביום ראשון.

 

ח"כ סטס מיסז'ניקוב סיכם את הישיבה ואמר, כי היא היתה "מאוד פורה. התקדמנו מאוד בכל הנושאים". עם זאת, הוא דיווח על בעיות בנושא ברית הזוגיות. לדבריו, מפלגתו דרשה גם את תיק הקליטה וככל הנראה מי שתכהן כשרת הקליטה תהיה סופה לנדבר.

 

ח"כ דוד רותם אמר, כי "בברית הזוגיות אין עדיין התקדמות. סוכם שאי אפשר לבטל גיורים, אלא אם יוכח שהמתגייר רימה לפני הגיור. מוסדות המדינה יכירו בגיור, וזה יחייב את כל המוסדות במדינה. כל מדינת ישראל תהווה אזור גיור אחד". בתוך כך, הוזכר שמו של ניצב בדימוס יעקב בורובסקי כמועמד למנכ"ל המשרד לביטחון פנים.

 

ליברמן נוטה להיפרד מפרידמן - אך מציב תנאים

יו"ר ישראל ביתנו נוטה להסכים לפשרה סביב דרישתו בעניין פרידמן, אך הציב כמה דרישות לכך. בין היתר, דורש ליברמן שליטה מוחלטת ביחסי החוץ של ישראל - ומעורבות בקשר עם וושינגטון, עצמאות בקבלת ההחלטות בכל הנוגע למינוי שגרירים וכן דרישות נוספות הנוגעות להתנהלות הקואליציה והממשלה.  

  

סוגיית פרידמן נדונה בימים האחרונים באינטנסיביות בין ראש הממשלה המיועד ליו"ר ישראל ביתנו. אתמול הוזכר עו"ד פרופ' יעקב נאמן

כשם אפשרי לרשת את פרידמן במשרד המשפטים. גם עוזי לנדאו עשוי להיכנס למשרד.  

 

בתוך כך, גורמים המעורבים במשא-ומתן בין הליכוד לישראל ביתנו אומרים כי החתימה על ההסכם הקואליציוני מתעכבת בשל נושאי דת ומדינה. דוד רותם, האמון על הסוגיה מטעם מפלגתו של ליברמן, אינו מסתפק בהבטחות שקיימות כעת מהליכוד בנושא הגיור.  

 

במקביל, סיעת "הבית היהודי" התכנסה לישיבה שבמהלכה אמר יו"ר המפלגה, הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ, כי הוא שמח שמפלגת האיחוד הלאומי תומכת בדרישת הבית היהודי לקבל את תיק החינוך. עם זאת, הרשקוביץ הדגיש כי "אנו מפלגות שונות ועצמאיות, והדבר נכון גם לגבי המו"מ מול הליכוד".


פורסם לראשונה 12/03/2009 15:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן בכפר המכביה
צילום: דודו אזולאי
מומלצים