שתף קטע נבחר

קדימה והעבודה: נתקשה לסרב לממשלת אחדות

גורמים המקורבים למגעים הפוליטיים דיווחו ל-ynet כי נבחנת האפשרות להקים ממשלה בהשתתפות הליכוד, העבודה וקדימה. לדבריהם, גם הנשיא פרס נמצא בסוד העניינים. על הפרק: רוטציה לא-שיוויונית בין נתניהו ללבני

הרחש במערכת הפוליטית סביב האפשרות שהמגעים הרשמיים בין הליכוד, קדימה והעבודה יתחדשו גובר. גורמים במערכת הפוליטית העריכו אמש (יום ו') כי "ישנה אפשרות שיש מתווך חשאי הפועל בימים האחרונים ומעביר מסרים בין ראשי המפלגות, במטרה לבחון אפשרות להקים ממשלת אחדות בהשתתפות הליכוד, קדימה והעבודה". בכירים בקדימה ציינו כי "המגעים מתנהלים מאחורי הקלעים בין פוליטיקאים". 

 

עוד נודע כי גם נשיא המדינה, שמעון פרס, נמצא בסוד המגעים. בבית הנשיא סירבו להתייחס לנושא, וכן לאשר או להכחיש אם פרס נפגש בימים האחרונים עם בנימין נתניהו, ציפי לבני או אהוד ברק. עם זאת, גורמים המצויים בסוד העניינים אמרו ל-ynet כי בימים האחרונים קיים פרס כמה שיחות עם גורמים שונים ועודכן בפרטים.

 

"הנשיא יודע על מה שמתרחש, אולם הנושא מאוד רגיש", אמרו מקורבים לפרס. גורמים במערכת הפוליטית העריכו כי ייתכן שנתניהו בוחן את האפשרות לבקש מהנשיא כבר בימים הקרובים את ההארכה המגיעה לו על-פי חוק כדי להרכיב ממשלה, ולפתוח במשא ומתן אינטנסיבי של שלושה שבועות עם קדימה ועם העבודה. להערכות אלה אין לפי שעה אישור רשמי בליכוד.

 

גורמים במערכת הפוליטית ציינו כי בשבוע האחרון עוררו דרישותיו של יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן כעס בליכוד. בכירים בתנועה הפעילו בימים האחרונים לחצים על נתניהו לבחון מחדש את האפשרות להקים ממשלת אחדות, ואף להיענות לדרישתה של לבני לרוטציה. השר חיים רמון הציע בימים האחרונים את האפשרות לבצע רוטציה לא-שוויונית, במסגרתה יכהן נתניהו כשלוש שנים כראש ממשלה, ואילו לבני תכהן כשנתיים. בכירים בקדימה אמרו כי "לבני לא פוסלת את הרעיון על הסף". נתניהו דחה בעבר את הרעיון, ואמר כי לא יסכים לרוטציה.

 

בתוך כך, בכירים בעבודה, שהתנגדו מאז הבחירות לאפשרות שהמפלגה תצטרף לממשלה של מפלגות הימין, אמרו אמש כי "אם נתניהו יוכיח שהוא לא פוליטיקאי והוא מנהיג, ואם הוא יעצור את המגעים עם מפלגות הימין ויקרא לקדימה ולעבודה להצטרף לממשלה - גם מי שהתנגד עד כה יצטרך לשקול את עמדתו מחדש. יהיה לנו קשה לומר לא לממשלה רחבה המבוססת על הליכוד, קדימה והעבודה". בכירים בקדימה המקורבים ללבני ציינו כי "אם נתניהו יסכים לרעיון הרוטציה הלא שוויונית - זו תהיה פריצת דרך, והתמונה כולה תשתנה".

 

מוקדם יותר אתמול דווח ב-ynet כי המגעים החשאים בין קדימה והליכוד חודשו בימים האחרונים. נתניהו אף שוחח עם בכירים בקדימה, אולם בקדימה הבהירו כי "לא מדובר בשיחות של משא ומתן".

 

בסביבתה של לבני סירבו להכחיש או לאשר אם נתניהו ולבני שוחחו או נפגשו בימים האחרונים. גורמים בקדימה המצויים בסוד המגעים ציינו, עם זאת, כי "התחושה היא שמשהו זז אצל נתניהו. הוא כנראה מבין שהוא לא יכול למשול עם ממשלה ימנית, ויהיה קשה לומר לו לא אם הוא יעצור את המשא ומתן עם מפלגות הימין, יסכים לרוטציה, ויפתח מחדש במשא ומתן אינטנסיבי". 


פורסם לראשונה 13/03/2009 19:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
במגעים. נתניהו
צילום: AP
מעורב? פרס
צילום: AFP
מומלצים