שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פריצת דרך: טיפול בתא-לחץ שיפר דרמטית אוטיזם

  עשרות ילדים אוטיסטים שטופלו בתא לחץ הראו שיפור משמעותי ביותר בקשר עין, יכולת שפתית, תחושה, מודעות ויכולת חברתית

  תקווה דרמטית לאוטיסטים: טיפול חדש בתא לחץ שיפר משמעותית את מצבם של ילדים אוטיסטים, בכל הפרמטרים שנבדקו. התוצאות פורסמו בגליון החדש של כתב העת לרפואת ילדים BMC Pediatrics.

   

  טיפול היפרבארי (בתא לחץ) בו ניתנים ריכוזים גבוהים של חמצן בלחץ אטמוספרי גבוה, כבר הראה יעילות במצבים נוירולוגים אחרים כמו תסמונת אלכוהולית של הילוד בו מתרחשת פגיעה נוירולוגית אצל ילודים לאמהות אלכוהוליסטיות, ובשיתוק מוחין.

   

  כמה מחקרים בעבר כבר ניסו לבחון טיפול בתא לחץ בילדים אוטיסטים אולם אלה לא נחשבו מהימנים, כיוון שלא הושוו לקבוצת ביקורת (פלצבו). לפי אחת התאוריות החמצן מסייע להפחית תהליכים דלקתיים ומשפר את זרימת החמצן לרקמות המוח.

   

  במחקר החדש שנערך בשישה מרכזים בארצות הברית, טופלו 62 ילדים בגילאי שנתיים עד שבע שנים בתא לחץ בריכוז של 24% חמצן בסך של 40 שעות ובמשך חודש ימים. החמצן ניתן בתא לחץ ובו שני לחצים אטמוספריים: האחד גבוה - 1.3 אטמוספרות, והשני לחץ אטמוספרי הזהה לאוויר החדר.

   

  מהמחקר עלה כי ילדים שטופלו בלחץ האטמוספרי הגבוה הראו שיפור בתפקוד הכללי, יכולת שפתית, אינטראקציה חברתית, קשר עין, תחושות ומודעות. הרופאים קבעו כי אצל 30% מהילדים בקבוצה המטופלת נצפה שיפור משמעותי בהשוואה ל-8% בקבוצת הבקורת. בסך הכל נצפה שיפור בקרב 80% מהילדים האוטיסטים בקבוצה הטיפולית, בהשוואה ל-38% בקבוצת הבקורת.

   

  מתוצאות המחקר עדיין לא ברור האם התוצאות הדרמטיות של הטיפול נותרות לטווח ארוך. במאמר החדש אמרו החוקרים כי יש צורך במחקרים נוספים בטיפול החדש שיבחנו מי מגיב לטיפול ולאיזה פרק זמן.

   

  ד"ר דן רוזיגנול, ראש צוות החוקרים מהמרכז הבינלאומי להתפתחות הילד בפלורידה, אמר כי השימוש בתא לחץ כטיפול באוטיזם צבר פופולריות בארצות הברית והורים רוכשים תאי לחץ ביתיים בסכומים של 14 עד 17 אלף דולרים.

   

  לדבריו, הרעיון כי תא לחץ עשוי לשפר תסמינים אוטיסטיים התקבל אצלו תחילה בספקנות, אולם הוא שינה את דעתו לאחר שצפה בתוצאות החיוביות להם גרם תא הלחץ בשני ילדיו האוטיסטים. אז, החליט להמשיך במחקר שהביא לתוצאות החדשות.

   

  "ברור שאין מדובר במרפא", אמר רוזיגנול, "תא הלחץ מביא לשיפורים בהתנהגות ובתפקודים מסויימים בחייהם של האוטיסטים. הצעד הבא יצטרך לבדוק אילו ילדים אכן מגיבים לטיפול ולאיזה טווח זמן ועל כך יש צורך במחקרים נוספים".

   

  על פי הספרות הרפואית, אחד מכל 150 תינוקות יסבול מאחת מתופעות האוטיזם הקרויות PDD. האבחון המוחלט של אוטיזם מתבצע רק סביב גיל 3 שנים, אולם פסיכיאטר ילדים מיומן מסוגל לאבחן אוטיזם כבר בגיל שנה.

   

  אף שאוטיזם מתבטא בקושי חברתי, הימנעות מקשר עין, התנהגות חוזרת ומתלווה להפרעות נפשיות, הרי שאבחון מוקדם וטיפול כבר מגיל צעיר משפר דרמטית את ההתפתחות של הילד ואת יכולתו להשתלב בחברה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עופר מאיר
  תא לחץ. השפעות חיוביות על אוטיסטים
  צילום: עופר מאיר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים