שתף קטע נבחר

בגשם, ליד הננדינה, דייט ראשון עם הבטחה

"הכל רטוב מסביב. אני מתבוננת, אין לי נייד, הוא בכלל יודע איך נראית ננדינה? מי מסתובב בחוץ כשיורד גשם?" ענת מדמוני, ד"ר ליערנות, מאתגרת את הגברים שהיא נפגשת איתם. לפעמים זה עובד

מכל עונות השנה אני הכי שונאת את החורף. אמנם הטבע מוריק ופורח אבל הכמיהה לבן זוג עזה שבעתיים. חייבים להודות ששום דבר לא ישווה לגוף אנושי, שמחמם לך את המיטה. בצר לי אני פונה לאחותי הפרקטית לעזרה. כשאנחנו יושבות בגינה הקטנה שלה סמוך לשיח הננדינה, שעליו מאדימים בשל הקור ושותות תה מהגרניום הלימוני, היא פורשת בפניי את משנתה הסדורה.

 

"את כל כך איטית" היא גורסת "צריך פשוט לקחת יוזמה". אני מתבוננת בקנאה בננדינה ומהרהרת; זריזות זה לא הצד החזק שלה, שכן היא צומחת לאיטה, וזיווג? כשמתבוננים באשכולות הפרי האדומים, לא נראה שיש לה בעיה. מי יתנני ננדינה.

 

ואחותי,שהתחתנה בפרהיסטוריה שלפני היות האינטרנט, ממליצה על פרסום מודעה בעיתון. כשאני מנסה לטעון שעיתון זה פסה והיום יש אתרי היכרויות באינטרנט וגם את הפייסבוק, היא פוסקת כנגדי שמי שמסרב להיות בעליו החוקיים של טלפון נייד (כמוני) אל לו להתעקש על היכרות אינטרנטית. בזריזות היא מפרסמת מודעה במדור היכרויות בעיתון וגם מסננת בשבילי את הפונים. פנייה יבשושית בתא הקולי שמצאה חן בעיניה במיוחד היא מעבירה אליי ופוקדת להתקשר.

 

נטולת ציפיות אני מחייגת. קול חורק מספר מעברו השני של הקו שהוא עובד בהייטק ומנגן בכינור בזמנו הפנוי. אני מספרת שאני מומחית לאורנים. "עץ אורן?" הוא אומר "לא בונים ממנו כינורות רק ממייפל ואשוח".

 

הוא מציע להיפגש בבית קפה בקניון, ואני מבקשת מפגש בגן הציבורי. "בחלקה היפנית ליד הננדינה", אני אומרת, "אי אפשר לפספס, יש לה עלים מקסימים אדמדמים". גשם מטפטף. זה בסדר, אני רגילה לעבוד בחוץ. לחיי המאדימות מקור משתלבות היטב בעלווה האדמדמה תחתיה אני מנסה לשווא למצוא מסתור מהגשם. לא מצליח לי, הטיפות זולגות מאשכולות הפרי האדומים. הכל רטוב מסביב. אני מתבוננת, אין לי נייד, הוא בכלל יודע איך נראית ננדינה? מי מסתובב בחוץ כשיורד גשם? גבר צנום וגבוה מסתובב בגן. אין כאן איש מלבדנו, יש לו מבט מחפש. "ננדינה", הוא אומר כשהוא מגלה אותי, "היא באמת משהו מיוחד" וחיוך נשפך על פניי מאוזן לאוזן.

 

תעודת זהות

 • ננדינה תרבותית Nandina domestica שייכת למשפחת הערטניתיים. 
 • זהו שיח ירוק עד, לעיתים נשיר באזורים קרים.
 • מוצאו ממזרח אסיה.
 • הננדינה מגיעה עד לגובה של 2 מטר.
 • מתאימה למגוון סוגי קרקע אך רגישה למליחות.
 • מתאימה לשתילה כמעט בכל אזורי הארץ. באזור ירושלים אינה מומלצת באתר עם רוחות עזות.
 • ניתן לשתול אותה במיכל גדול או בקרקע והיא יכולה להתאים למקומות צרים, פטיו מוצל וכן לגינות גג.
 • ייחודיותה בכך שהיא משנה את מראה והופעתה במהלך עונות השנה.
 • היא נותנת גוון צבעוני לגינה. העלים שלה מאדימים בחורף, וככל שקר יותר, צבעם עז יותר. גם עליה הצעירים מאדימים לפני שהם הופכים לירוק. עלים קשישים משנים צבעם לאדום ורוד לפני הנשירה.
 • היא נושאת פירות אדומים נאים בסתיו ובחורף.

 

הוראות הפעלה

 • הננדינה היא צמח קל לגידול עם תחזוקה מינימאלית. 
 • תנאי הארה: משמש מלאה עד צל מלא. בתנאים של חשיפה לשמש במשך זמן רב הצמח יסבול מכוויות בעלים, צמיחה איטית ומראה דהוי.
 • צריכת מים בינונית, זקוק להשקיה סדירה.
 • עמיד למחלות ומזיקים.

 

זוהרה מתל אביב שואלת: אילו צמחים כדאי לשתול בגינה, הממוקמת במרחק של כ– 300 מטר מהים?

קיים קושי בבחירת צמחים לגינה הממוקמת סמוך לחוף. הבעיה העיקרית היא הרוחות המערביות החזקות, שנושאות איתן גרגרי חול ורסס מלוח. הרסס (המלוח) חודר לצמח וגורם להתייבשות חלקים ממנו, ובמקרים רבים למותו. לגינה הסמוכה לים יש לבחור צמחים העמידים בפני רסס. דקלים כוושינגטוניה ותמר, אשל, פיקוסים למיניהם, ועצי פרי כגויאבה, פאפיה, חרוב, זית ולימון. שיחים: רותם המדבר, אזוביון, פיטוספורום, רוזמרין, לבן עלה, ער אציל (דפנה) ורימון. צמחי כיסוי ופרחים: נרקיס, אוזן ארי, סטרליציה ופלרגון. צמחים עונתיים: ציפורני חתול, כובע נזיר, מנתור, חבצלת החוף ויש עוד רבים אחרים.

 

יש לכם שאלה לענת? שלחו אותה לאימייל madmony.a@gmail.com וענת מדמוני תענה על שאלות נבחרות

  

לכל הטורים של ענת מדמוני

 


 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מי יתנני ננדינה
צילום: עמוס כרמי, משתלת שתיל
ענת מדמוני היא ד"ר ליערנות
צילום: אפרת שליטא בונדי
לאשה בפייסבוק
מומלצים