שתף קטע נבחר

אורלב: רבנים לא מגבים הפוליטיקאים הדתיים

ח"כ אורלב קרא בכנס המכון לדמוקרטיה ל"רבנות ציונית-דתית אמיצה" שתיתן לנציגיה בכנסת "רשת ביטחון הלכתית". יו"ר הנהלת צהר, הרב פוירשטין: "הציבור החילוני ויתר על הזהות היהודית והפקיר את המגרש לציבור החרדי"

"אנחנו, הפוליטיקאים הציונים-דתיים, לא זוכים לגיבוי הלכתי מהרבנים, ולכן לא יכולים להגיע להסדרים בנושאי דת ומדינה" – כך טוען ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי). אורלב, שהשתתף הערב (א') ב"פורום השולחן העגול" של המכון הישראלי לדמוקרטיה, שדן בנושאי שבת, גיור ואישות במדינת ישראל, אמר כי הציונות הדתית כולה לא הייתה קמה אם מנהיגיה הרוחניים לא היו מורדים ברבניהם ה"אגודאים", והוא מצפה גם היום ל"רבנות אמיצה" שתאפשר לנציגים בכנסת להגיע להסדרים ותעניק להם "רשת ביטחון הלכתית". אורלב ציין כי בראשית ימי המדינה המצב היה טוב יותר, כאשר פוליטיקאים דתיים יזמו הצעות חוק בנושאים דתיים תוך גיבוי רבני, אף שלא היו "מושלמות" מבחינה הלכתית.

  

הרב ד"ר בני לאו, שהשתתף גם הוא בדיון, השיב כי הבעיה היא דווקא הפיצול בציונות הדתית והיחלשות כוחה הפוליטי, שגרמה לכך ש"לא סופרים אותנו ממטר". לדבריו, מפלגות השלטון החילוניות מעדיפות למכור לחרדים את השליטה בממסד הרבני משיקולים פוליטיים. הרב לאו הוסיף כי ניתן להגיע להסדרים שיהיו מקובלים על כלל הציבור הציוני, במסגרת ההלכה. "ההלכה מאוד רחבה", אמר, "הפרשנות היא לא בלי גבול, אבל רק השמים הם הגבול. צריך רק מוטיבציה להגיע לשם".

 

גם יו"ר הנהלת רבני צהר, הרב רפי פוירשטין, התייחס לנושא, ואמר: "הצבור החילוני – כלומר, דעת הקהל והפוליטיקאים – ויתר על הזהות היהודית של המדינה והפקיר את השדה לציבור החרדי. מי שמשלם את המחיר זה הילד החילוני והמסורתי".  

 

נציג נוסף של צהר, הרב דוד סתיו, התייחס לתחום האישות ושלל את ברית הזוגיות. לדבריו, הסדרת נישואים אזרחיים תפגע בצורה קשה במוטיבציה לגיורים ולהוכחת יהדות ו"יחסל את הזיקה לזה". הפיתרון שלו לחסרי הדת הוא הפיכת תהליך הגיור לידידותי יותר ופתיחת אזורי רישום הנישואים. "הרבנות תהיה מופרטת ברמה הפרקטית, תהיה תחרות. זהו אינטרס קודם כל של העולם החילוני ולא שלנו, מועדון הרבנים. לי פחות משנה מי יהיה הרב הראשי".  

 

בפתח הדיון התייחס נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, ד"ר אריק כרמון, למחאת התנועה המסורתית שפורסמה ב-ynet. הוא התנצל בפני הקונסרבטיבים והרפורמים, שאף מציג מטעמם לא הוזמן לדיון, והתחייב כי באחת הישיבות הבאות תינתן במה לעמדותיהם. הוא הסביר כי "לפני 25 שנה הצלחנו לארגן מפגש בין שלושת הזרמים, אך לצערנו מאז נכשלנו בניסיונות לקיים מפגשים נוספים, ולא אנחנו יצרנו את המציאות הזו בה רבנים מתנועה אחת לא מוכנים להיפגש עם רבנים מתנועה אחרת".  

 

בהמשך סיכם כרמון את המפגש כשאמר: "הציבור שאנחנו באים ממנו צבר עויינות לנושאים האלה. איחרנו את הרכבת ואי אפשר להחזיר את הגלגל אחורה ולהתחיל להתחבב. זה לא ילך". הוא קרא לכל הצדדים "לקחת סיכונים כדי שלא ניפגש כאן שוב ושוב ושוב", והגדיר את נקודת הזמן הנוכחית "שעה היסטורית".  

 

ואולי דווקא תמונת הסיום יכולה לתת סיבה לאופטימיות בכל הקשור ליחסי דתיים וחילונים, דת ומדינה: מניין ערבית רב משתתפים בבית הכנסת המאולתר של המכון הישראלי לדמוקרטיה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורלב. פעם מרדו
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
הרב בני לאו. "הממסד נמכר לחרדים"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים