שתף קטע נבחר

נתניהו לארגונים החברתיים: יש לסייע לחלשים

ראש הממשלה המיועד ממשיך בסבב ההתייעצויות והיום הוא נועד עם ראשי הארגונים החברתיים. "אנחנו בפני משבר כלכלי קשה", אמר וקרא "לשלב ידיים" כדי "לעצור את הרעה המתפשטת ולחפש דרכים לעזור לחלשים שנפגעים יותר"

נתניהו ממשיך בסבב ההתייעצויות הכלכליות: ראש הממשלה המיועד נועד היום (ב') במשך כשלוש שעות עם ראשי הארגונים החברתיים בישראל. נתניהו אמר בפגישה בכנסת כי על המדינה לחפש דרכים לסייע לחלשים וקרא לארגונים החברתיים "לשלב ידיים".

 

בתחילת הפגישה הודה נתניהו לחברי הארגונים החברתיים, ואמר: "אנחנו בפני משבר כלכלי קשה, שכבר משפיע על המצב החברתי והמצב של אזרחי ישראל.

 לכן הגעתי לשמוע אתכם, כדי להתרכז יחד במדיניות כלכלית-חברתית, לנסות לעצור את הרעה המתפשטת ולחפש דרכים לעזור לחלשים שנפגעים יותר". לדבריו, "אנחנו כאן כדי לשלב ידיים".

 

בסיום המפגש אמר נתניהו: "בשיחה של שלוש שעות הקשבתי לנציגי הארגונים החברתיים והכי חשוב הוא הסיכום שהגענו אליו - אין חברה בלי כלכלה וכלכלה בלי חברה. אנחנו חייבים לתחזק את שניהם, אני מתכוון להקדיש מזמני כדי שהממשלה תטפל בקשיים של אזרחי ישראל, קשישים, ניצולי שואה ועניים כרונים".


נתניהו ושטייניץ בפגישה (צילום: דודי ועקנין)

 

הפעילים החברתיים - בהם סמנכ"ל ידיד רן מלמד, דובר מטה מאבק הנכים יואב קריים, יו"ר המגזר השלישי ירון סוקולוב, מנכ"ל שיתופים שלמה דושי ואחרים -  הופתעו מההקשבה של נתניהו. אך למרות זאת, חלקם אמרו בסיום הפגישה שהם אינם מאמינים שראש הממשלה המיועד יחולל שינוי למען השכבות החלשות כל כך מהר, וכי את התוצאות של ההבטחות אפשר יהיה לבדוק רק עם הזמן.

 

בישיבה הועלו בין היתר כמה הצעות, ביניהן להקים קרן משותפת לממשלה ולאזרחים - שאזרחים אשר אינם נזקקים יתרמו את קצבאות הזקנה שלהם עבור אלה שצריכים. דובר גם על הפחתת המסים ושיתופי פעולה עם הממשלה. נציגי הארגונים סיפרו על מצוקה כלכלית וביקשו לקבל כספים יותר מהר. נציגי הארגונים גם ביקשו להמשיך את ההידברות עם הממשלה ודרשו להפחית את המסים שהארגונים משלמים.

 

סוקולוב אמר ל-ynet לאחר הפגישה: "עצם קיום המפגש היה מאוד חשוב. שוחחנו על בעיות של המגזר השלישי ופחות דנו בנושאים פרטניים. כוונותיו ייבחנו בתוצאות, הצעד הראשון היה טקסי ומה שחשוב זה המעשים". קריים הוסיף: "נתניהו היה פתוח וקשוב, באתי בעמדה של דף חדש. אני גם מקווה שנבנה משהו חדש".

 

מלמד דווקא הזכיר את נתניהו הישן: "הוא נראה כמישהו שלמד קצת, למרות ששמענו שוב על הפרטת המגזר הציבורי וזה מזכיר את ביבי הישן ואת התוצאות נראה במבחן הביצוע". בפגישה נכחה גם יו"ר הקרן לידידות, דבורה גנני, שאמרה: "אני מרגישה שהוא עשה שינוי והנושא החברתי הפך למאוד חשוב עבורו".

 

לדברי נוכחים בפגישה, הפעילים החברתיים החמיאו לשר הרווחה הנוכחי יצחק הרצוג. נתניהו השיב, לדבריהם, בחצי קריצה: "אני אשמח להשאירו בתפקיד".

 

המשבר והפגיעה בעמותות

המשבר הכלכלי המתפשט פוגע קשות גם בארגונים החברתיים, ומעמיד בסכנה את עצם קיומם. מחקר שהתפרסם לאחרונה קבע כי 4,000 עמותות נמצאות בסכנת סגירה עקב המשבר. קבוצת ארגונים חברתיים כבר פנתה לפני כמה חודשים לראש הממשלה אהוד אולמרט, בבקשה להגדיל את תקציב התמיכה בהם.

 

בחודש שעבר הציגו ראש הממשלה אולמרט ושר האוצר רוני בר-און תוכנית סיוע לארגונים,

הכוללת הקלות במס, עידוד התרומות, הקמת מרכז טיפוח יזמות וגם הקמת עוד ועדה.

 

נתניהו, שככל הנראה מעוניין לקחת על עצמו גם את תפקיד שר האוצר בממשלה, החל כבר במסע פגישות במסגרת היערכותו להתמודדות עם המשבר הכלכלי. בין היתר, כינס אתמול לפגישה כמה מהאישים הבכירים במשק, בהם הטייקונים יצחק תשובה, לב לבייב ועידן עופר, מנכ"לית בנק לאומי גליה מאור, יו"ר טבע אלי הורוביץ ונשיא מוטורולה אלישע ינאי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו ויואב קריים בפתח הפגישה
צילום: דודי ועקנין
מומלצים