שתף קטע נבחר

לבני: אחדות זה לא מספר המפלגות - אלא הדרך

בישיבת סיעת קדימה בכנסת, התייחסה השרה ציפי לבני להצטרפות לממשלת נתניהו: "אחדות נוצרת כשיושבות שתי מפלגות שקיבלו את רוב האמון של הציבור, ומייצרות בסיס של דרך משותפת". היא הוסיפה: "אם אחשוב שיש כוונה כנה להרכיב ממשלת אחדות אמיתית, אבדוק העניין לגופו ובתום לב"

בקדימה פוסלים הצטרפות לממשלת אחדות, כפי שהציע נתניהו - אך לא פוסלים להצטרף אליה אם עקרונות המפלגה יתקבלו: יו"ר קדימה, השרה ציפי לבני, אמרה בצהריים (יום ב') בישיבת הסיעה בכנסת: "ממשלת אחדות זה לא מספר המפלגות שבה. אחדות נוצרת כשיושבות שתי מפלגות שקיבלו את רוב האמון של הציבור, ומייצרות בסיס פעולה אמיתי, בסיס של דרך משותפת, ועל הבסיס הזה ועל שותפות אמיתית מצרפים את מי שרוצה להצטרף לאחר מכן. זה הרעיון המרכזי שעומד בבסיס השיתוף".

 

לבני התייחסה גם לפגישות עם נתניהו בימים האחרונים: "זה לא סוד שבמהלך השבוע האחרון התקיימו פגישות עם יו"ר הליכוד.

 אני במהלך כל הדיונים שהיו כאן הבטחתי שאם תהיה, או אם אחשוב שיש כוונה כנה ואמיתית ויכולת להרכיב ממשלת אחדות אמיתית, אבדוק את העניין לגופו ובתום לב". עם זאת, אמרה לבני, כי לא חלה התקדמות במגעים: "במהלך השבוע האחרון היתה עוד בדיקה מהסוג הזה. מבחינת קדימה הדברים לא השתנו".

 

היא אמרה שקדימה לא תשמש עלה תאנה לממשלת ימין: "הצטרפות כעלה תאנה לקבוצה של 61, כדי לחזק דרך אחרת, בוודאי הוא לא דבר שנכון לעשותו. אני רואה שיש התקדמות לכיוון ממשלת 61. הדברים הוצגו כחבילה. אין בכוונתי לסטות מהדברים האלה. אלה הדברים שהוצגו, ואין בשורה אחרת היום מבחינת העקרונות שהצגנו. אלה העקרונות של קדימה ובכוונתי לדבוק בהם".

 

לבני הוסיפה כי הדרך חשובה לקדימה: "אמרנו את זה עד עכשיו - לקדימה יש דרך שצריכה לקבל ביטוי בתחומים שהם מאוד חשובים. איתם באנו לבוחר, וכך קיבלה קדימה את אמון הבוחר: התהליך המדיני, הרצון להמשיך את תהליך אנאפוליס ולהגיע להסדר קבע ולמצוא פיתרון לשתי מדינות לאום, שהוא אינטרס ישראלי".

 

השר מאיר שטרית אמר בישיבה כי על קדימה להישאר באופוזיציה. "לא להיכנס לממשלה, אם לא מזדהים עם הדרך שלה", הוא אמר. ח"כ יוחנן פלסנר הציג עמדה דומה: "אחדות? נתניהו לא מציע את זה. הוא רוצה שנהיה פיגום בממשלתו".

 

במקביל, נערכה גם ישיבת סיעה בעבודה. יו"ר המפלגה, השר אהוד ברק. "אנחנו בישורת האחרונה של הרכבת הממשלה, ככל הנראה ממשלה צרה, על-ידי המיועד לתפקיד ראש הממשלה, בנימין נתניהו. אני מניח שהממשלה תושבע בימים הקרובים ואנחנו נערך לפי המציאות הנוצרת".

 

ברק התייחס גם למשא-ומתן בקהיר: "אנחנו בימים האחרונים לכהונת הממשלה הנוכחית. אני רוצה לחזק מכאן את ידי השליחים בקהיר, שעושים מאמץ עליון להביא לסיום של פרשת החזקת החייל החטוף, גלעד שליט, אני מאחל לכולנו, שדרכם תצלח".

 

מו"מ ללא תוצאות

אתמול הבהירה יו"ר קדימה לשרים מחוץ לישיבת הממשלה, כי לא יהיה הסכם קואליציוני בין הליכוד לקדימה ללא הסכמה על פתרון של שתי מדינות לשני עמים לסכסוך הישראלי-פלסטיני, ברוח ועידת אנאפוליס, וללא "שותפות שוויונית" בממשלה - קרי, רוטציה בראשות הממשלה. "זו בחירה בסיסית של ביבי", אמרה לבני לשרים.

 

בליכוד, בקדימה ובמפלגת העבודה נמשכו בסוף השבוע השיחות סביב האפשרות שתורכב ממשלת אחדות.

 בכירים בליכוד ששוחחו עם נתניהו, טענו בסוף השבוע כי התרשמו שראש הממשלה המיועד אינו נלהב מדרישתה של לבני לרוטציה בראשות הממשלה.

 

בסוף השבוע דווח ב-ynet כי בימים האחרונים חודשו המגעים החשאיים בין קדימה והליכוד. נתניהו אף שוחח עם בכירים בקדימה, אולם בקדימה הבהירו כי "לא מדובר בשיחות של משא ומתן". בנוסף התקיימו שיחות חשאיות בין בכירים נוספים בשתי המפלגות, בהם חבר כנסת גדעון סער וצחי הנגבי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. דבר לא השתנה לגבי אחדות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים