שתף קטע נבחר

נתניהו נפגש עם פרס: שכנע את לבני וברק

ראש הממשלה המיועד ממשיך בנסיונותיו להרכיב ממשלת אחדות - וביקש גם את עזרת הנשיא. נתניהו וישי ייפגשו מחר בניסיון לחתום על הסכם קואליציוני

השיחות בין הליכוד לקדימה שוב נתקעו - אז נתניהו פנה לעזרה, והלך לנשיא. ראש הממשלה המיועד, בנימין נתניהו, נפגש היום (ב') עם נשיא המדינה, שמעון פרס, וביקש ממנו סיוע בניסיון להקים בכל זאת ממשלת אחדות לאומית, עם קדימה ומפלגת העבודה. נתניהו נועד פעמים רבות עם הנשיא מאז הוטלה עליו מלאכת הרכבת הממשלה.

 

לפי גורמים במערכת הפוליטית, המגעים בין הליכוד לקדימה נקלעו למבוי סתום, בשל מחלוקות על קווי היסוד של הממשלה בתחום המדיני, ועל עניין הרוטציה בראשות הממשלה. כעת, צפוי פרס לנסות ולשכנע הן את יו"ר קדימה, ציפי לבני, והן את יו"ר העבודה, אהוד ברק, לחדש את המגעים עם הליכוד.

 

מוקדם יותר היום אמרה לבני כי לא חל שינוי בעמדת מפלגתה לאחר השיחות עם נתניהו. "ממשלת אחדות זה עניין

 של דרך, לא של מספר מפלגות", אמרה יו"ר קדימה בישיבת סיעתה בכנסת. "אם אחשוב שיש כוונה כנה להרכיב ממשלת אחדות אמיתית, אבדוק העניין לגופו ובתום לב", הוסיפה. 

 

גם ברק נועד בארבע עיניים עם נתניהו. מלשכתו של יו"ר העבודה נמסר כי לא חל כל שינוי בעמדת המפלגה בנוגע לכניסה לקואליציה. השניים נפגשו כמה פעמים בעשרת הימים האחרונים. 

 

לפי המנדט שנתן פרס לנתניהו למשך 28 ימים להרכבת ממשלה, עד יום ראשון עליו להציג בפני הנשיא קואליציה, או לבקש הארכה של 14 ימים. בפגישה היום - אחת ממספר פגישות בשבועות החולפים - לא ביקש יו"ר הליכוד את הזמן הנוסף.

 

בתוך כך, השיחות בין ש"ס לליכוד במסגרת המשא ומתן קואליציוני לא הגיעו היום לידי סיכום סופי - למרות הערכתו האופטימית של יו"ר ש"ס, אלי ישי. לשיחות הארוכות הצטרפו בשלב מסוים גם נציגי יהדות התורה. שני הצוותים הסבירו את קטיעת השיחות הערב, בעייפות. גורמים בכירים בש"ס אמרו ל-ynet כי לא רצו להמשיך את השיחות אל תוך הלילה מחשש ל"תרגילים". בש"ס אמרו כי רוב הנושאים כבר סוכמו - תיקים, ברית הזוגיות, סוגיית דת ומדינה ועוד. אולם נושאים כלכליים וחברתיים מסוימים עדיין פתוחים.

 

בבוקר צפוי נתניהו, אולו ילווה ח"כ גדעון סער, להיפגש עם ישי ועם השר אריאל אטיאס, כדי להשלים את המשא ומתן. 

ההערכה היא כי הפגישה בדרג הבכיר נועדה לפתור את המחלוקות האחרונות.

 

בליכוד מנסים לחתום על הסכם בקרוב גם עם אגודת ישראל, האיחוד הלאומי והבית היהודי. אמש נחתם ההסכם הקואליציוני הראשון, עם סיעת ישראל ביתנו של אביגדור ליברמן - מי שצפוי להיות שר החוץ בממשלת נתניהו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו ופרס. כמה פגישות בשבועות האחרונים
צילום: משה מילנר, לע"מ
לבני בישיבת הסיעה, היום
צילום: דודי ועקנין
מומלצים