שתף קטע נבחר

ש"ס: אין התקדמות משמעותית במו"מ עם הליכוד

טרם נחתם ההסכם הקואליציוני בין ש"ס לליכוד, אולם דווקא בגזרת מפלגת העבודה יש התפתחויות מעניינות - שם טענו גורמים בכירים כי נתניהו עשוי להציע לברק הצעה "נדיבה"

נתניהו טוען שלא יבקש ארכה מהנשיא - אך בינתיים יש לו רק הסכם קואליציוני אחד ביד. אמש (יום ג') חידשו בכירי הליכוד וש"ס את המשא ומתן הקואליציוני. הצדדים דנו במשך כשלוש שעות, אך לא חתמו על הסכם. גורמים בש"ס אמרו ל-ynet כי לא הושגה התקדמות משמעותית בפגישה, ונציגי המפלגות ימשיכו בדיונים היום.

 

בתוך כך, גורמים בכירים בעבודה טענו אמש כי בפגישה בין ברק לנתניהו שהתקיימה השבוע, הבטיח ראש הממשלה המיועד ליו"ר העבודה, כי אם מפלגתו תביע נכונות להצטרף לממשלה, הוא יעניק הצעה "נדיבה" לברק. גורמים המקורבים למגעים אמרו, כי נתניהו ממתין לתשובת ברק כדי להחליט אם לבקש ארכה מנשיא המדינה, או להשביע את הממשלה.

 

בעבודה אומרים כי לפי שעה לא הונחה הצעה קונקרטית על השולחן, אולם מאחורי הקלעים נמשכות השיחות בין אנשי קדימה לאנשי העבודה בניסיון לבחון את האפשרות שהעבודה תצטרף לממשלה. בעבודה אומרים כי ציר ההידברות בין שתי המפלגות פתוח וייתכן כי המגעים יתחדשו בימים הקרובים כדי לבחון את האפשרות לבחון במגעים רשמיים.

 

המו"מ מתנהל בעצלתיים

ההרכב בפגישה בכנסת בין הליכוד לש"ס היה זהה לזה שניהל את השיחות בבוקר: מטעם הליכוד השתתפו בפגישה ראש הממשלה המיועד, בנימין נתניהו, וראש צוות המשא ומתן של המפלגה, גדעון סער. מצד ש"ס השתתפו בין השאר יושב הראש, אלי ישי, והשר אריאל אטיאס. בשיחות בבוקר דנו הצדדים בעיקר בעניין מנהל מקרקעי ישראל, ובערב הם דנו בתקציבים לישיבות ולמוסדות התורניים.

 

למרות הניסיון להאיץ את המשא ומתן עם מפלגות הימין, המצב במגעי הליכוד עם האיחוד הלאומי והבית היהודי עדיין לוט בערפל. בבית היהודי מתקיימים מאבקים פנימיים סביב הדרישה מהיו"ר דניאל הרשקוביץ לפרוש מן הכנסת אם יתמנה לשר, כדי לאפשר לחבר מפלגה נוסף להתמנות לחבר כנסת. ח"כ אורי אורבך תיווך בין הצדדים בניסיון לפשר.

 

גם עם האיחוד הלאומי המשא ומתן מתנהל בעצלתיים. באשר ליהדות התורה ההערכה היא כי הסיכומים שיושגו עם ש"ס בנוגע לתקציבי הישיבות ומוסדות הלימוד התורניים יספקו גם את המפלגה החרדית האשכנזית.

  

נתניהו ולבני ייפגשו שוב?

ומה באשר לקדימה? בסביבתה של יו"ר המפלגה ציפי לבני אמרו הערב כי הכדור בידיו של נתניהו - והוא צריך לקבל את ההכרעה מיהם שותפיו. בימים האחרונים לא התקיימו מגעים, אך ייתכן שאלו יתחדשו בחשאי. בקדימה לא פוסלים את האפשרות לפגישה נוספת, או לפחות שיחה, בין נתניהו ללבני.

 

המפלגה היחידה שחתמה עד כה על הסכם עם הליכוד היא ישראל ביתנו. יושב הראש ושר החוץ המיועד - אביגדור ליברמן, אמר אחר הצהריים בפתח ישיבת מזכירות המפלגה,

 כי הוא "קורא לכל החברים בימין להזדרז ולפעול להקמת ממשלה". הוא הביע תקווה שהממשלה החדשה תוצג כבר ביום שני הקרוב.

 

ליברמן ציין כי ישראל ביתנו רשמה הישגים רבים במשא ומתן הקואליציוני אף שגילתה גמישות, והוסיף: "חשוב שנלמד את הלקח מהכנסות הקודמות. מי שהפיל את ראש הממשלה לשעבר יצחק שמיר היה הימין, והוא קיבל בתמורה את אוסלו א' ו-ב'. צריך להשאיר המחלוקות בצד ולהתגמש".


פורסם לראשונה 17/03/2009 21:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. מנהל בעצמו את המו"מ
צילום: AP
ישי. מתי יחתמו?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים