שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בג"ץ: ייהרס בית המחבל מפיגוע הטרקטור הראשון
  בית משפחתו של המחבל, חוסאם דוויאת, שרצח שלושה בפיגוע הטרקטור הראשון בירושלים, ייהרס. השופט אדמונד לוי: "הנימוקים בדבר הפגיעה במשפחתו אינם שקולים נגד הסיכוי כי אותה פעולה תרתיע אחרים מלהצטרף לנתיב הדמים"

  בג"ץ אישר בצהריים (יום ד') להרוס את ביתו של חוסאם דוויאת, המחבל שרצח שלושה בני-אדם ופצע עשרות בפיגוע הטרקטור הראשון בירושלים ביולי 2008.

   

  בהחלטה בנוגע לעתירתו של אביו של המחבל, הורה השופט אדמונד לוי לבטל את צו הביניים שמנע עד כה את הריסת הבית: "העותר לא העלה כל טענה שיש בה כדי לערער את כוחה ההתרעתי של פעולת ההריסה. לא עלה בידיו לשמוט את הבסיס מתחת לטענת המדינה, כי לא ניתן לוותר על אמצעי זה בהשגתה של התכלית המקווה - צמצום פגיעתו של הטרור, מה עוד שמדובר בהריסה חלקית בלבד, שפגיעתה מדודה".

   

  עוד כתב השופט לוי: "הנימוקים שהעלה, בדבר הפגיעה בו ובמשפחתו - פגיעה שאין להתכחש לה, אינם שקולים כנגד הסיכוי כי אותה פעולה תרתיע אחרים מלהצטרף לנתיב הדמים. טענתו בדבר הפליה, שהיא מטבעה טענה של הגנה מן הצדק, לא תוכל להכות שורשים במצע אותו חרשו, לעומקו, גלגלי הדחפור הנהוג בידי בנו".

   

  השופט לוי תיאר בהחלטתו את מסע ההרג של המחבל: "מטרתו הייתה אחת - זריעת מוות והרס בהיקף רחב ככל הניתן. שלושה ישראלים, שכל חטאם היה

   בנוהגם את שגרת יומם ברחובה הראשי של הבירה, מצאו את מותם מידיו ועשרות נוספים נפצעו. אחת ההרוגות, בת שבע אונטרמן ז"ל, עוד הספיקה טרם מותה לאפשר את חילוצה של בתה התינוקת מכלי-הרכב אותו מעך הדחפור במסעו הקטלני.

   

  לפני כמה ימים נערך דיון בבג"ץ, בו טען בא כוחו של האב - עו"ד חוסין גנאים - כי המחבל היה באי שפיות זמנית, וכי הוא לא היה נתון לארגון טרור כלשהוא, ולכן אין להרוס את הבית. לעומת זאת, טענה הפרקליטות, באמצעות עו"ד ענר הלמן, כי הריסת הבית תרתיע אחרים ממלכת בדרכו של המחבל, במיוחד בעקבות העובדה "שליחת היד בפעילות טרור שבה ומתפשטת בקרב תושבים של שכונת ערביות בירושלים.

   

  לאחר אותו הפיגוע אמר היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, כי אין מניעה משפטית להרוס בתי מחבלים.  

   

  בסדרת התייעצויות שנערכה לאחר אותו פיגוע, קבע ראש הממשלה, אהוד אולמרט, כי "צריך לעצור את הפיגועים של ערביי מזרח-ירושלים, ואם עלינו לעשות זאת באמצעות הרתעה או הריסת בית - כך ייעשה. אין לנו דרך לגדר את ערביי מזרח ירושלים וכל בית של מחבל פוטנציאלי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "בג"ץ: ייהרס בית המחבל מפיגוע הטרקטור הראשון"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: משה מילנר, לע"מ
  הטרקטור בו נסע המחבל
  צילום: משה מילנר, לע"מ
  המחבל. חוסאם דוויאת
  צילום: AFP
  מוצר השנה
  מומלצים