שתף קטע נבחר

הכרזת העצמאות שלי

"לפני שהגעתי הנה, אף פעם לא הייתי מאושרת ממש בשום מקום". למרות לקויות למידה קשות, בעיות בזכרון ותסמונת טורט, נועה מזרחי מצאה מקום בו היא מרגישה טוב. לרגל יום ההתרמה ל"ניצן", היא מספרת בגוף ראשון על החיים ב"ניצן אונים"

לפני יותר משנה וחצי הגעתי למקום הזה. קוראים לו מכון "ניצן אונים", והרעיון כאן הוא להכין אותנו, החניכים, לחיים עצמאיים, לעבודה בשוק החופשי, ובכלל - שנהיה מסוגלים לחיות כמו אנשים רגילים.

 

קוראים לי נועה מזרחי. אני בת 22. נולדתי בהוד השרון. יש לי בעיה של הרבה לקויות למידה, כולל דיסלקציה ודיסקלקוליה (חוסר יכולת להבין ערך מספרי), בעיות קשב וריכוז, בעיות בזיכרון ואני גם סובלת מתסמונת טורט, שבדרך כלל מאפיינת זכרים. יש לי "טיקים" בגוף ואין לי שליטה עליהם.

 

ל"ניצן אונים" בכפר סבא הגעתי לפני שנה ותשעה חודשים. זאת הפעם הראשונה שאני חיה בלי ההורים. ובאמת היה לי קשה לעזוב את הבית, אבל החבר'ה פה נחמדים ופתוחים והתרגלתי מהר. לפני שהגעתי הנה אף פעם לא הייתי מאושרת ממש בשום מקום. כשהייתי ילדה, בבית-הספר הראשון שלי, שהיה בית ספר רגיל מכיתה א' עד ו' - הילדים צחקו עליי והרביצו לי. היה לי קשה וסבלתי. בכיתה ז' עברתי לבית ספר אחר לליקויי למידה שם קיבלו אותי יותר טוב.

 

כשהגעתי לכאן הייתי צריכה להתרגל לחיים חדשים ולמדתי כל-כך הרבה דברים. היו לנו שיעורים על כל הנושאים שמכינים לחיים. השתתפנו בשיעורי תעסוקה כדי להתכונן לעבודה, קיבלנו שיעורים בבישול ובעריכת קניות, למדנו מהי תזונה בריאה, למדנו לעשות כביסה, לשלוח מכתבים בדואר, להוציא כסף מהבנק, לנהל חשבון של בית ולנקות. למדנו גם חשבון ומחשבים (word ואקסל) ושיעורים בטאי צ'י (לא באמנות הלחימה, אלא איך לשמר על האנרגיה של הגוף), שיעורים בחינוך מיני, ניהול שיחות קבוצתיות ועוד כל כך הרבה דברים. אני מרגישה היום הרבה יותר עצמאית מאשר לפני שהגעתי לפה ויש לי יותר יכולות.

 

"בטח כל החיים הייתי גרה עם ההורים"


 

ליאת היא עובדת ההשמה שלי ב"ניצן אונים". כשאנחנו מוכנים פיזית ומנטאלית לצאת לעבודה, עובדי ההשמה מחפשים לנו עבודות לפי היכולות שלנו. אני התחלתי לעבוד לפני יותר מחודש ב"בית בלב" ברעננה, זה מוסד לשיקום קשישים. אני עובדת שם חמש פעמים בשבוע (שבע שעות בכל משמרת) ונהנית. בדרך כלל אני עובדת במטבח. מגישה לקשישים, מסדרת להם את המנות, מכניסה כלים למדיח ומפעילה אותו, מנקה, שוטפת רצפה. כל מה שצריך. כל יום יש לנו ב"ניצן אונים" שיחות עם המדריכים שלנו, בעיקר על קשיים בעבודה ואיך להתגבר עליהם. זה מאוד עוזר.

 

בעוד חודשיים בערך אני מסיימת את המסלול של השנתיים ב"ניצן אונים" ואז אעבור לדירת הכשרה של ניצן. בדירת ההמשך נגור שישה-שבעה שותפים יחד. נערוך קניות לבד, נבשל לבד, ננקה לבד. נעשה הכל בלי מדריכים צמודים איתנו, אבל ארבע פעמים בשבוע יבואו המדריכים לבדוק אם הכל בסדר אצלנו, ואיך אנחנו מסתדרים כעצמאים. אחרי השנתיים של דירת ההכשרה אעבור לדירת לווין. שם אוכל לגור כל החיים. לשם מגיעה מדריכה רק פעמיים בשבוע וזה אומר שנהיה שם כבר ממש עצמאים.

 

ב"ניצן אונים" פגשתי גם את איתן, החבר שלי. הוא כבר סיים את המסלול של השנתיים ועבר לדירת הכשרה. בכלל, נוח וטוב לי כאן וגם אם יש לי בעיה - אני יכולה לשתף את המדריכים. מכבדים אותי ומקבלים אותי. אני מאושרת. בלי המקום הזה לא הייתי עצמאית ובטח כל החיים הייתי גרה עם ההורים.

 

  • מכון ניצן אונים כפר סבא הוקם ב- 1988 על ידי הביטוח הלאומי ואגודת ניצן כפנימייה לאוכלוסיות עם ליקויי למידה קשים ומחלות נלוות (בעיקר אפילפסיה, סוכרת נעורים, מחלות לב, C.P ועוד), במטרה להכשירם לתפקוד עצמאי ולחיי עבודה. במכון שוהים 21 חניכים בגילאי 26- 18 בתנאי פנימייה במשך שנתיים. עד היום, 90% מבוגרי "ניצן אונים" השתלבו בעבודה בשוק החופשי והם משתכרים שכר מינימום ומעלה.

 

  • יום ההתרמה השנתי של אגודת "ניצן" (לקידום ילדים ובוגרים עם לקויות למידה, קשיי התנהגות והסתגלות והפרעות קשב וריכוז), מתקיים היום. ניתן לתרום באמצעות שליחת טקסט עם המספר 10 למספר 2747, או בטלפון 1-700-70-71-91. לפרטים נוספים לחצו כאן .גולשים המעוניינים לפרסם מאמרים, הגיגים, מחשבות ודעות אודות החברה בישראל ובעולם, מוזמנים לשלוח לדוא"ל hevra@y-i.co.il ולציין בנושא - עבור מדור "קריאה לסדר". החומרים יפורסמו בהתאם לשיקולי המערכת.

 

לקריאות נוספות לסדר:

"ומה עם אחריות לבריאות הילדים?"

"פשוט מאפשר 'נתיב' לדת היהודית"

"בעת משבר כלכלי, מי יזרוק עצם לכלב השמירה?"

"פיתויים להמרת דת"

"משרד הפנים נגד ילדי מהגרי עבודה"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נועה מזרחי. עצמאית
צילום: יצחק מזרחי
חברי "ניצן אונים" מעלים הצגה
צילום: יצחק מזרחי
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים