שתף קטע נבחר

הורשעה הרופאה שהרדימה למוות את הילדה

בית משפט המחוזי בתל-אביב הרשיע בהריגה את ד"ר סבטלנה רוסו מבית החולים אסותא, שהרדימה את נטע-לי בורוסקי בת הארבע בניתוח עיניים. ניתוח שממנו לא התעוררה לחיים. הרופא המנתח זוכה מעבירה של גרימת מוות ברשלנות

נטע-לי בורוסקי היתה רק בת ארבע כאשר מתה במהלך ניתוח עיניים שעברה בבית החולים אסותא לפני כארבע שנים. היום (ה') הגיע יום הדין של הרופאה המרדימה ד"ר סבטלנה רוסו, שנרדמה והואשמה בהריגה. בית משפט המחוזי בתל-אביב הרשיע אותה בהריגה. השופט צבי גורפינקל קבע כי "כל הנתונים מצביעים על אדישותה, קלות דעת תוך נטילת סיכון בלתי סביר".

 

לעומתה, המנתח ד"ר חיים סטולוביץ' - זוכה מעבירת גרימת מוות ברשלנות, אך הורשע בביצוע מעשה פזיזות ורשלנות. "תפקיד המנתח אינו להיות קברניט אבל עליו להיות שותף מלא למעקב לסימני חיים... יש לייחס למנתח אחריות למנותח, המצפה ממנו להיות אחראי על חייו", כתב השופט בהכרעת הדין. מנהל מחלקת ההרדמה, ד"ר אדריאן מיכאלקה, זוכה לחלוטין יחד עם בית החולים עצמו.

 

השופט גורפינקל כתב בהכרעת הדין, כי ד"ר רוסו סיימה את עבודתה בערב שקדם לניתוח בשעה 23:30 וחזרה לעבודה ב-7:00 בבוקר. בבית המשפט העידה חברתה של הרופאה, אשר סיפרה כי ד"ר רוסו סיפרה לה שקראה ספר עד 3:30 לפנות בוקר ולא ניצלה את הלילה לשינה. כמו כן העיד בבית המשפט סניטר על כך שרוסו שמה על עצמה סינר, ישבה על הכסא כאשר ספר מונח עליה. "כל הנסיבות מצביעות על כך שנרדמה, הכינה עצמה לשינה, והשתיקה את המוניטור", קבע השופט.

 

השופט הוסיף כי לא רק שד"ר רוסו התרשלה בתיפקודה, אלא גם שהמוניטור אשר הצביע על דום לב כלל לא היה מכוון לעברה וקבע כי לא מדובר בתרדמה שנפלה עליה לפתע. השופט קבע כי כל הנתונים מצביעים על אדישותה, וקלות דעת, תוך נטילת סיכון בלתי סביר שממעשיה עלולה המנותחת למות.. השופט גם הוסיף וקבע כי עדותה לכל אורך המשפט של הרופאה כלל לא היתה מהימנה.

 

לגבי ד"ר סטולוביץ' קבע השופט, כי המנתח התרשל בכך שלא האזין למוניטור ואף התעלם ממנו וניטרל את עצמו מהמוניטור לחלוטין, כשהוא משאיר את משימת המעקב למרדימה. "התעלמותו מהמוניטור מהווה סטייה ערכית מנורמה", כתב השופט גורפינקל.

 

"מרדים לא נכנס לחדר לישון"

הוריה של הילדה, דבי ומרסלו בורוסקי, אמרו לאחר הכרעת הדין כי השופט עשה עבודה קשה וכי לאורך כל המשפט היתה להם תחושה שהם בידיים טובות. "זהו יום מיוחד, יום חשוב. גם לתקדים שקבע השופט בנוגע למנתח, וגם בקשר למרדימה. אין ספק שהיא עשתה דברים חמורים מאוד. מרדים לא נכנס לחדר ניתוח כדי ללכת לישון, זאת מרדימה בעייתית. גם למנתח יש אחריות. הייתי צריכה לחכות שנה וחצי כדי לדעת למה הילדה שלי מתה ועוד ארבע שנים כמעט כדי לשמוע את בית המשפט מרשיע אותם. הלכנו למנתח הכי טוב בארץ והילדה שלי מצאה ממנו מתה".

 

מבית החולים אסותא נמסר בתגובה: "אין ספק שהרופאה המרדימה נהגה בקלות דעת ואדישות ולכן פוטרה מבית החולים מיידית לאחר המקרה הטראגי. עם זאת ולמרות שבית החולים זוכה מכל אשמה, כמו גם מנהל מחלקת ההרדמה, הנהלים רועננו מיד לאחר המקרה בכדי שאירוע שכזה לא יישנה. בית החולים משתתף בצער המשפחה"

 

באחד הדיונים בבית המשפט צעקה אמה של נטע-לי, דבי בורוסקי, לעבר רוסו: "הרגת לי את הילדה". היא פנתה אל המנתח סטולוביץ', כלפיו נטען ששמע מוזיקה במהלך הניתוח, ואמרה "מה אתה חושב שבאת לדיסקוטק? לא מעניין אותך כלום. עניין אותך יותר המוזיקה מאשר המוניטור".

 

איבריה של נטע-לי הושתלו בארבעה ילדים. לבה של נטע-לי הושתל בגופה של רואא אבו-מוך, בת שבע מבקה אל-גרביה והכבד הושתל למרי-אהבה נוסצקי, בת שש וחצי מנתניה. שתי כליותיה של נטע-לי הושתלו בגופם של שני ילדים נוספים, בני 13 ו-17.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דבורה בורוסקי
נטע-לי בורוסקי ז"ל
צילום: דבורה בורוסקי
ד"ר רוסו. "הכינה עצמה לשינה"
צילום: ירון ברנר
הוריה של נטע-לי
צילום: ירון ברנר
מומלצים