שתף קטע נבחר

כבל על הקרב בעבודה: נשמור על כבוד המפלגה

המתיחות בעבודה גוברת לקראת הצבעה על אפשרות כניסה לקואליציה בראשות נתניהו. ברק נועד עם כבל, המתנגד לשותפות עם הליכוד, והשניים סיכמו "לשמור על כללי משחק הוגנים". אבל בעבודה יש כבר מי שאומר: "ברק שיקר לנו"

במפלגת העבודה אין רגע דל, והמאבק בין התומכים בכניסה לקואליציה לבין המתנגדים צובר תאוצה. בשני המחנות מגבירים את הלחץ על חברי הוועידה, כדי לשכנע אותם לתמוך או להתנגד להצעה להצטרף לממשלת נתניהו. אמש (יום ה') נפגשו חברי הכנסת המתנגדים למהלך והחליטו שלא לתקוף את אהוד ברק באופן אישי או לדרוש את הדחתו, אלא להתמקד אך ורק בניתוב המפלגה אל האופוזיציה.

 

לאחר הישיבה נועד יו"ר העבודה ברק עם מזכ"ל המפלגה, איתן כבל, והשניים סיכמו "לשמור על כללי משחק הוגנים". כמו כן סיכמו השניים כי ההצבעה בוועידת המפלגה תהיה חשאית, וכי בין שלושה לחמישה

דוברים מכל צד ינאמו בכינוס שאמור להתקיים ביום שלישי.

 

כבל אמר ל-ynet כי "מטרתי היא שהאירוע יהיה מכובד וישמור על הכבוד של המפלגה. זהו מאבק עקרוני וערכי, ולכן צריך לשמור על כללי משחק מקובלים".

 

אלא שדיבורים לחוד ומציאות לחוד. גורמים בעבודה המתנגדים לקו שהוביל ברק תקפו אותו הערב במילים קשות ואמרו: "הוא שיקר לנו כל הזמן. בכל התקופה שהוא אמר שלא קורה כלום הוא ניהל משא ומתן בוטה וגס, ואמר דברי שקר לחברי הסיעה. עושה רושם שברק מתייחס אל אמירת האמת כמשהו נזיל".

 

במחנה המתנגדים אומרים כי לפי שעה, הרושם שנוצר משיחות עם חברי ועידה הוא כי לא מעט מאנשי העבודה כועסים על ברק נוכח התנהלותו ומסתמן קרב צמוד. יו"ר העבודה לשעבר, עמיר פרץ, העריך בישיבה שנערכה אמש כי המאבק על כניסה לממשלה יוכרע בזכות 30-40 קולות לכאן או לכאן.

 

נתניהו נפגש עם פרס

ובתוך כך, ראש הממשלה המיועד, בנימין נתניהו, החליט שלא לבזבז זמן ולאותת כי הוא רציני מאוד בכוונותיו לצרף את מפלגת העבודה לקואליציה. נתניהו בחר להיפגש עוד הבוקר עם נשיא המדינה, שמעון פרס, ולבקש את הארכה המגיעה לו על פי חוק כדי להרכיב ממשלה.

 

בכך מעניק נתניהו לברק להוביל מהלך בתוך מפלגתו, בניסיון לשכנע את חברי הוועידה להצטרף לממשלה. אגב כך הוא גם מאותת לשותפות הימניות של הליכוד כי המצב ב"הקפאה", עד שיתברר מה תחליט העבודה.

 

בליכוד ממתינים בשתיקה רועמת להתפתחויות, ורוב הבכירים מסרבים לצאת נגד העובדה שהצטרפות העבודה לממשלה תקטין באופן משמעותי את מספר התיקים שמפלגתם תקבל. במפלגה השנייה בגודלה בכנסת יש המכנים את הבכירים "שפנים", בשל חששם שהתבטאות שתרגיז את נתניהו תפגע בסיכוייהם לקבל תיק כזה או אחר.

 

נתניהו נפגש עם בכירי העבודה

אתמול יזם נתניהו שיחות עם בכירים בעבודה וניסה לשכנע אותם לתמוך בכניסת המפלגה לממשלה. בין השאר הוא נועד עם כבל, שהבהיר לו כי לא יתמוך במהלך. נתניהו אמר בתום הפגישה: "אני מאוד מעריך את איתן כבל כאחד המנהיגים האכפתיים ביותר. השקפתי היא שטובת המדינה מחייבת אחדות".

 

יו"ר הליכוד נפגש גם עם חבר הכנסת אבישי ברוורמן, ודן עמו בנושאים כלכליים וחברתיים. עם זאת גם ברוורמן הבהיר שהוא

ממשיך להחזיק בדעתו כי המפלגה צריכה להישאר באופוזיציה. "העבודה צריכה להיות אלטרנטיבה סוציאל-דמוקרטית", אמר.  

 

אתמול נפגשו צוותי המשא ומתן של הליכוד ויהדות התורה, אולם לא הגיעו לסיכומים שעליהם ניתן לחתום. במפלגות הימין אומרים כי נתניהו מעכב את החתימה על ההסכמים בהמתנה לברק.

 

באיחוד הלאומי קראו לנתניהו להכריז על הממשלה בהתבסס על כוחות הימין, כפי שהבטיח לאחר הבחירות. בחלק ממפלגות הימין חוששים שאם העבודה תצטרף - הן ימצאו את עצמן מחוץ לממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. מי יצטרף לקואליציה?
צילום: AP
ברק. לוחץ
צילום: דודי ועקנין
כבל בפגישה. מתנגד
צילום: ירון ברנר
מומלצים