שתף קטע נבחר

בחיפה: המשטרה לא ביקשה - החניון לא אובטח

החניון הצמוד לקניון לב המפרץ, שבו התגלתה אמש מכונית תופת בסמוך לעמודי התמיכה של אחד מאגפיו, לא היה מאובטח. חברת השמירה מאשימה את המשטרה ושם מודים כי לא חשבו שיש צורך לאבטח את החניון החיצוני

פחות מיממה אחרי סיכול ניסיון הפיגוע הגדול בחיפה מתברר כי החניון החיצוני, הצמוד לקניון "לב המפרץ", כלל לא היה מאובטח. לכן, מחבלים הצליחו להכניס מכונית תופת לחניון באין מפריע, ולהציבה במרחק מטרים ספורים מהכניסה למתחם הבילוי ומכמה מעמודי התמיכה של אחד מאגפיו.

 

היום התברר כי מצלמות האבטחה באזור הזה של הקניון לא פעלו בשל עבודות לשדרוגן. במשטרה ובשב"כ מוסיפים לחקור כיצד הגיעה המכונית, ובה כ-40 קילוגרמים של חומר נפץ, שנוטרלו על-ידי החבלנים, לחנייה החיצונית שבקניון שבמפרץ חיפה. בין היתר בדקו במשטרה כיצד הגיע הרכב לחיפה.


החניון ועמודי הקניון הסמוכים לו. ללא אבטחה (צילום: שי וקנין)

 

"לא אבטחנו את החניון כי לא התבקשנו לאבטח אותו", הסביר היום (א') ל-ynet צביקה אלוני, סמנכ"ל חברת השמירה G4S, האחראית לאבטחת "לב המפרץ".

"עם זאת ברגע שנודע לאחראי המשמרת כי התקבל דיווח מאזרחית על פיצוץ, מאבטח הוזעק לאזור, איתר את מטען החבלה והתחיל את ההליך הביטחוני הרגיל".

 

לדברי אלוני, "האחריות על אבטחת פתח כזה או אחר נקבעת על ידי משטרת ישראל שמעבירה לבעלי העסק - במקרה הזה בעלי הקניון - תוכנית אבטחה מפורטת. בעלי העסק מעבירים אותה אלינו ואנחנו מיישמים את מה שנדרש מאיתנו. אנחנו רק בורג קטן במערכת. משטרת ישראל לא מתייעצת איתי לפני שהיא מחליטה על תוכנית האבטחה. היא קובעת ומנחה ואני רק אמור ליישם".

 

במשטרה מאשרים כי ההערכות הביטחוניות שנערכו למתחם הקניון קבעו כי אין צורך לאבטח את החניון החיצוני. אולם בבדיקת ynet מתברר כי החניון החיצוני שבו התגלתה מכונית התופת נמצא במרחק מטרים ספורים מאחת הכניסות לקניון. כמו כן, המכונית חנתה בחלק של החניון שמעליו אחד מאגפי הקניון הנתמך בידי עמודי המבנה.


חבלנים של המשטרה ליד המכונית ממולכדת, אמש (צילום: שי וקנין)

 

בחברת האבטחה מבקרים את המשטרה על כך שלא התייעצו עימה לפני שנקבעה פריסת המאבטחים. "הייתי מצפה ומקווה שהמשטרה תתייעץ איתנו כגורם מקצועי לפני שהיא קובעת את תוכנית האבטחה. יש להפנות את

השאלות על החניון למשטרת ישראל  - היא זאת שנותנת רישיון לעסק, היא זאת שקובעת היכן הפרצות והיא זו שקובעת היכן צריך לשמור", הוסיף אלוני.

 

בחברה מודים כי סמוך למקום שבו התגלתה המכונית היתה עמדת מאבטחים, אולם "אי אפשר לצפות מהמאבטח שגם גם יעשה בידוק בטחוני וגם יסקור את הסביבה המורחבת. זה לא תפקידו. כמו כן, לא חסרות פרצות, גם במקומות אחרים. אפשר לחסום את כולן, אבל זה פשוט עניין של כסף. אם משטרת ישראל לא תנחה לחסום את הפרצה, בעל העסק לא יעשה זאת מרצונו הטוב".

 

מהמשטרה נמסר שנכון להערכות הביטחוניות אתמול אכן לא היה צריך להיות מאבטח בחניון המדובר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מכונית התופת, אמש
צילום: שי וקנין
לא התבקשנו לאבטח. צביקה אלוני
פיגוע לכל דבר. אולמרט
צילום: איי אף פי
מומלצים