שתף קטע נבחר

הרבנות: תשדיר הנישואים המסורתי - הונאה

התנועה המסורתית השיקה קמפיין היוצא חזיתית נגד מונופול הנישואים במדינת ישראל ו"הקפיצה" את הרבנות, שדורשת מרשות השידור להסירו לאלתר: "מדובר בקמפיין נגטיבי נגד הרבנות הראשית שיש בו הונאה חמורה"

התנועה המסורתית משיקה קמפיין רדיופוני חדש לבחירה בטקס הנישואים שעורכים רבניה, ומצליחה להקפיץ את הרבנות הראשית: היועץ המשפטי של הרבנות, עו"ד שמעון אולמן, שיגר היום (ג') מכתב תלונה חריף להנהלת רשות השידור, בו הוא דורש להסיר או לתקן לאלתר את התשדיר המושמע בימים האחרונים ב"קול ישראל", משום שיש בו "הונאה והטעיה של הציבור". לטענתו, התנועה מפרסמת כי יש דרך אחרת להינשא, אך לא מציינת ואף לא רומזת כי חתונה קונסרבטיבית כלל אינה מוכרת על ידי רשויות המדינה.

 

בתשדיר המדובר פונה "הרבה חיה" מהתנועה המסורתית לזוגות העומדים לפני נישואין, ומזמינה אותם לערוך "חופה מסורתית, יהודית, הלכתית ועכשווית - חופה שבה אתם תהיו שותפים בעיצוב הטקס". היא מוסיפה כי "המסורת היהודית ארוכה, מגוונת ויקרה לכולנו, ולא רק לממסד האורתודוכסי".

 

מנהלת תחום נישואין בתנועה, הרב סנדרה קוכמן, טענה עם השקת הקמפיין כי "לישראלים פשוט נמאס ממסע ההתעללויות המתמשך שהרבנות כופה על זוגות הרוצים להתחתן. מדובר במונופול מהסוג הגרוע ביותר. כזה המייצר שחיתות, סיאוב וחוסר הבנה כלפי הציבור הפונים". בתנועה המסורתית הבטיחו "עימות חזיתי" עם הרבנות, ובצד השני לא נשארו חייבים.  

 

במכתבו של עו"ד אולמן, שנשלח למנכ"ל רשות השידור מוטי שקלאר ולשר התקשורת אריאל אטיאס, נכתב: "כגוף השידור הציבורי של מדינת ישראל מצופה מכם להתעלות מעל השיקול הכלכלי הצר, ולהימנע משיתוף פעולה עם ארגון החותר תחת מוסדותיה הרשמיים של המדינה".

 

עוד נטען כי "התנועה המסורתית בחרה בדרך של קמפיין נגטיבי נגד הרבנות הראשית שיש בו גם הונאה חמורה, והיא מנצלת את הבמה שאתם מעניקים לה כדי להוליך שולל את הציבור. המטרה, במקרה הזה, אינה מקדשת את האמצעים, ואני משוכנע כי תמצאו לנכון לפעול באופן מיידי בעניין".

 

התנועה המסורתית: הרבנות מטעה את הציבור

בתנועה המסורתית כינו בשיחה עם ynet את הטענות "מגוחכות" ומסרו כי "אין כאן הטעיה של הציבור שהרי אנו אומרים בתשדיר עצמו שאנו לא קשורים לממסד האורתודוכסי. מי שמטעה את הציבור זו הרבנות, הטוענת כי הטקס אינו לפי היהדות כאשר הם יודעים כי דבריהם שקר". בתנועה הדגישו כי הם מבהירים לכל פונה שהנישואים אינם נרשמים במשרד הפנים, וממליצים לקיים בנוסף אליהם חתונה אזרחית בחו"ל. 

 

עוד הוסיפו כי " העובדה שהרבנות הראשית מתנגדת לחופות הנערכות במסגרת התנועה היא אינה דבר חדש. הרי מונופול הנישואין, הגירושין, הגיורים והקבורה נמצא בידיה והיא אינה מעוניינת לוותר על עמדת כוח כה חזקה ועל מחזור כספים של מיליוני שקלים". 

 

הרב אנדי סאקס, מזכיר כנסת הרבנים המסורתיים ומנהל הלשכה לשירותי דת בתנועה המסורתית, אמר: "במדינה דמוקרטית, לא יתכן שממסד החי בתפיסת עולם של ימי הביניים יכתיב לאזרחי המדינה כיצד להתחתן ומה ישודר בתשדירי רדיו. אנחנו מכבדים את אלה המעדיפים להתחתן דרך הרבנות, אך על הממשלה החדשה מוטלת החובה לשנות את החוק ולאפשר בחירה חופשית וליברלית ולא להמשיך בכפיה דתית". 

 

מרשות השידור נמסר בתגובה כי "התשדיר אושר לשידור בהתאם לכללי רשות השידור".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חתונה. יש רק דרך אחת?
צילום: ישראל ברדוגו
אילוסטרציה
צילום: Index Open
מומלצים