שתף קטע נבחר

האלוף גלנט: גאה בצבא המוסרי שלנו

אלוף פיקוד הדרום התייחס לראשונה למבצע "עופרת יצוקה", עליו פיקד. בנוגע למוסר הלחימה, אמר: "במבצע נהרגו 800 מחבלים ו-300 אזרחים. היחס הזה, של כמעט רבע בלתי מעורבים, הוא הישג שאין כדוגמתו בסוג כזה של לחימה"

לראשונה מאז סיום מבצע "עופרת יצוקה" התייחס אמש (יום ג') אלוף פיקוד הדרום יואב גלנט לפעולה הצבאית ואף לדילמות המוסריות שעלו באחרונה. "יש בי תחושת גאווה שיש לנו צבא מוסרי, שמכבד את החוק הבינלאומי", אמר גלנט, שנשא דברים בערב הוקרה למערך הרפואה, שבו השתתף גם אהרון קרוב - שנפצע קשה במבצע.

 

גלנט שב ותיאר את ההיערכות הרבה לקראת המבצע, שיתוף הפעולה בין כל הגורמים, וניסיונותיהם של אנשי חמאס לגרור את צה"ל לפגיעה באזרחים. "הלוחם הפלסטיני החזיק את מחסן הנשק בביתו, יצא להילחם ושב לבית מתוך תחושה שלא נפגע בו שם", טען גלנט. "בסך הכל, במבצע האחרון נהרגו 800 מחבלים ו-300 אזרחים שלא רצינו לפגוע בהם. היחס הזה, של כמעט רבע בלתי מעורבים, הוא הישג שאין כדוגמתו בתולדות המערכות בסוג כזה של לחימה".

 

האלוף לא התייחס ישירות לטענות הלוחמים שנשמעו באחרונה, אבל רמז: "החיילים עמדו בפני דילמות מוסריות קשות, ובמקביל המפקד נדרש לאיזון מוסרי, כשכל טעות עלולה להסתיים בכישלון המשימה או בהרג

אזרחים. 300 בתים בעזה ננטשו כתוצאה משיחות טלפון שקיימנו לבתים הללו לפני הירי, ורק בבית אחד בחרו דייריו להישאר".

 

לדברי האלוף, בימים אלה הוא מקיים תחקירים עם כל הגופים והיחידות שהשתתפו במבצע, "ומהתוצאות עולה תחושה של צבא מוסרי וממושמע".

 

גלנט סיכם ואמר כי צה"ל הצליח להשיג את ההרתעה מול החמאס, וגם מול מדינות ערב השכנות, "הצבא עמד במשימתו ביצירת מציאות חדשה בדרום באמצעות הרתעה, ובמטרה לייצר דפוס חדש של התנהגות במערכת היחסים בינינו לבין חמאס".


פורסם לראשונה 24/03/2009 22:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלוף גלנט. טילפנו ל-300 בתים
צילום: אריאל חרמוני משרד הביטחון
תקיפה בעזה. ארכיון
צילום: AFP
מומלצים