שתף קטע נבחר

לא כוחות

"התפיסה המיסטיקנית וניו אייג'ית הופכת להיות נחלת הכלל בציונות הדתית. המחשבה שעלינו לקבל עצה מ'בעלי כוחות' בכל עניין הולכת ונהיית חלק מן המחשבה הדתית". רבקה לוביץ' מספרת על המפגש שלה עם חסידי ניר בן ארצי

במסגרת עבודתי כטוענת רבנית הגיעה אלי מ' כשהיא בהריון עם הסיפור הבא: "אני באה מבית מסורתי. עברתי תהליך של 'התחזקות' והצטרפתי לקבוצה של ניר בן ארצי.

 

"עזבתי את הלימודים האקדמאים שלי ועברתי לגור איתם. שם עברתי שטיפות מוח שונות ומשונות. בין היתר קבעו הרבנים, שאת פניהם אין להשיב, שאני צריכה

להתחתן עם בחור מסוים. זאת, אחרי שהכניסו לי לראש שהטומאה שדבקה בי היא כל כך קשה שהבחור הזה הוא ההזדמנות היחידה שלי להינשא. היו לי לבטים קשים, משום שהבנתי שאין בינינו כל תיאום. אבל הכת כמו טווה סביבך רשת שמתהדקת ולאט לאט אתה מאבד את יכולתך לקבל החלטות באופן עצמאי. כך נישאתי. למזלי, הלילה הראשון היה כל כך נורא שהתאפסתי והבנתי עם מי יש לי עסק. אחרי שבוע של גיהנום ברחי מבעלי. אחרי חודש עזבתי את הכת ופניתי לבית הדין לגירושין".

 

ניר בן ארצי ואנשיו היו שם כדי לסבך את מ' בנישואין חסרי כל סיכוי, אבל כמובן שלא היו שם כדי לעזור לה לצאת מהם. הופעתי עם מ' בבית הדין במשך חודשי ההיריון ואחר הלידה שלה. בעלה של מ' חויב לתת לה גט על סמך טענתנו שנישואיה היו בבחינת 'מקח טעות' וכי היא מואסת בו. אחר שבעלה של מ' הבין שהיא לא תיכנע לדרישתו לוותר על מזונות הילד הוא נעתר ונתן לה גט. מ' סיימה את התואר השני שלה ומגדלת את בנה כחד הורית וכחילונית.

 

השתלטות המיסטיקנים

מי שעיניו בראשו רואה שהתופעה של ניר בן ארצי היא רק חוד החנית של מה שקורה בחברה בכלל ובצבור הדתי בפרט. תפיסה פסאדו חסידית, מיסטיקנית וניו אייג'ית הופכת להיות נחלת הכלל גם בציונות הדתית. מחשבה שעלינו לקבל עצה מ'בעלי כוחות' בכל עניין בחיים – הולכת ונהיית חלק מן המחשבה הדתית כיום.

 

השאלה איזה שם לתת לתינוק, לדוגמא, נחשבת היום כמעט לשאלה הלכתית 'נורמטיבית'. ולמה לא? אם שלל נומרולוגים, אסטרולוגים וכיוצא באלו קובעים קביעות משמעותיות עקב השם שניתן מדוע שהרב לא יהיה זה שיקבע את השם? שהרי להאמין שהאסטרולוגים, נומרולוגים וכיוצא באלו יודעים יותר מן הרב מעלה מייד שאלות קשות באמונה וביהדות.

 

ולכן הציבור נוטה לייחס לרב את הכוחות אותם הוא מאמין שקיימים אצל אנשים כאלו. ואם הרב השכונתי אינו 'בר כוחות' נפנה לרב אחר, שזקנו יותר ארוך, ויש לו חותמת של 'בעל כוחות'. ואם התפיסה הולכת ונבנית שבחורצ'יק שלמד תורה רפואית בהודו יפתח את הצ'קרות בנענוע זה או אחר וירפא את תחלואינו - אז למה שלא נאמין שפתיחת החסימות תיעשה אצל מצבות הצדיקים, באמירת פרקי תהילים, או בסעודות 'אמנים' אלו ואחרים? ואם כבר אנו מאמינים בכוח של האנרגיות והכוונות שלנו להשפיע על העולם כולו אז קטן עלינו לחשוב שרחל אימנו התהלכה לה בעזה והביאה את הישועה.

 

אני תוהה

למה דוברי הציונות הדתית, מחנכיו ורבניו אינם מבינים שהסכנה המאיימת על הציונות הדתית ועל היהדות בכלל היא דווקא מצד הקבוצות/הכתות שבראשם עומדים אנשים דוגמת ניר בן ארצי, ולא מצד נשים פמיניסטיות, לדוגמא, המבקשות לעצמן חלק ונחלה בעבודת ה'.

 

מדוע כשרוב הרבנים נשאלים לגבי איזה שם לתת לילד הם מחייכים לעצמם בשקט, אבל כשהם נשאלים אם מותר על פי ההלכה לשמוע קריאת מגילה ע"י נשים הם שולפים סכינים כמי שיוצא למלחמה על מנת להציל את השואלת מנפילה במדרון החלקלק. המדרון החלקלק העומד לפתחנו הוא זה המתואר לעיל, שבא לידי ביטוי באופן מפלצתי בכת של ניר בן ארצי, שהיא זרה לחלוטין ליהדות. יכול להיות שכבר מאוחר מדי ואנחנו מתגלגלים במדרון הזה ומהר. 

 

רבקה לוביץ' היא טוענת רבנית, העובדת ב"מרכז צדק לנשים", טל': 02-5664390

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניר בן ארצי
צילום: גבי קבלו
מומלצים