שתף קטע נבחר

אטיאס, איזה מין שר תהיה?

"דירה נאותה במחיר סביר, בשכונה הולמת לכל משפחה", הוא חזון שרבים משרי השיכון נטו עד היום לשכוח. את טובת יזמי הנדל"ן הם דווקא זכרו היטב

שלום רב לשר השיכון הטרי, אריאל אטיאס. ברכות לרגל כניסתך לתפקיד החדש.

 

נכנסת זה עתה למשרד חברתי מרכזי ביותר, שאחראי לאחת מזכויות האדם החשובות – הזכות לדיור נאות. אני מקווה שתצליח במקום שבו כשלו קודמיך.

 

"דירה נאותה במחיר סביר ובשכונה הולמת לכל משפחה" – זהו חזון המשרד שאותו אתה עומד להנהיג. אלא שחזון זה הפך בשנים האחרונות לסיסמא ריקה מתוכן. הליכי ההפרטה ונסיגה משמעותית של המדינה משוק הדיור, גרמו לכך שיותר ויותר משפחות אינן יכולות להתגורר בדירה נאותה, ובוודאי שלא במחיר סביר. נוסיף על כך את המשבר הכלכלי המחריף מרגע לרגע, ותבין את גודל השעה.

 

מצוקת הדיור נוגעת לכולם: יהודים וערבים, ותיקים ועולים, קשישים וזוגות צעירים, תושבים בפריפריה ובמרכז הארץ, חילונים וחרדים. אין זה הזמן להיות סקטוריאליים. יהיה עליך לפעול לביצוע מספר רפורמות חיוניות בתקופת כהונתך.

 

יהיה עליך לקדם רפורמה בדיור הציבורי. מאגר הדירות הציבוריות, שהיוו פיתרון למשפחות מעוטות אמצעים, הולך ומתחסל. יש צורך להגדיל את מלאי הפתרונות בדחיפות, אם בחידוש הבנייה של הדיור הציבורי ואם באמצעות שיפור ניכר של מערך הסיוע לתשלום שכר דירה לזכאים, ששוכרים דירה בשוק הפרטי. כיום הסכומים המוצעים לזכאים הם מגוחכים, ואינם מותאמים למחירי הדיור הריאליים.

 

רפורמה נוספת שתידרש להנהיג, היא רפורמה בנושא המשכנתאות. עוד לפני המשבר פינו הבנקים מבתיהם כ-1,500 משפחות מדי שנה בשל אי יכולתן לעמוד בתשלומי המשכנתא. מספר זה צפוי לגדול עקב המשבר הכלכלי ופיטורי העובדים במשק. בשנים האחרונות צמצם המשרד בצורה חדה את מעורבותו בסבסוד הלוואות לדיור, ובנוסף לכך, לא השכיל לקבוע רשתות ביטחון מספקות שיגנו על לווים שנקלעו למצוקה. יהיה עליך להנהיג שינויים בתחום, כדי למנוע את הפיכתן של משפחות רבות לחסרות בית.

 

בין היתר, תידרש לבחון אלטרנטיבות עבור משפחות שידן אינה משגת רכישת דירה במחירי השוק מבלי להסתכן בהלוואות שיתקשו להחזיר. מסגרות של "דיור בהישג יד", שבהם מחייבים או מתמרצים קבלנים להקצות אחוז מסוים מפרויקטים חדשים למכירה או השכרה למעוטי אמצעים נפוצים היום בעולם, וניתן ליישם את המודל גם בישראל.

 

גם שוק השכירות יכול להוות אלטרנטיבה, אם המדיניות שתנהיג תראה בכך יעד. ניתן להגדיל את היצע הדירות להשכרה על ידי מתן תמריצים, וכן להסדיר את שוק השכירות הפרוע, כדי להבטיח לשוכרי דירות מינימום של ביטחון ביכולתם לשכור דירה לאורך זמן ולמגר אפליה בשוק זה.

 

אתגר מיוחד שעומד בפניך הוא הנהגת מדיניות דיור חדשה ושוויונית כלפי האוכלוסייה הערבית במדינה, ברוח ועדת אור. מצוקת הדיור ביישובים הערביים היא קשה מאוד, ונובעת בין היתר מאפליה ממושכת מצד המדינה בתכנון ובהקצאת קרקעות. ישנם שכונות וכפרים שמעולם לא הוכרו, אף שהיו קיימים לפני קום המדינה. אפליה זו גרמה בין היתר לכך שביישובים רבים לא ניתן לבנות כדין. בלית ברירה התפתחה בנייה ללא היתר והמדינה הגיבה בהריסות בתים. יש לקוות, כי תשכיל לטפל בבעיה הבסיסית של האפליה, כי רק טיפול יסודי יאפשר לפתור את מצוקת הדיור. רק כך תיפתר סוגיית הבנייה ללא היתר.

 

מעל הכל, אדוני השר, זכור כי "בית" הוא זכות חברתית לכל תושב, עני כעשיר. כבר יותר מדי שנים תופסים שרי השיכון את תפקידם כשומרי הראש של יזמי שוק הנדל"ן, מפקירים אותנו לחסדיהם ומתעלמים מהמצוקות שלנו, הדיירים הפשוטים.

 

עבורנו, בית הוא לא רק פיסת נדל"ן. בית הוא משפחה וזכרונות, בית הוא זיקה לחברה ולקהילה, בית הוא הבסיס לחיים אזרחיים ולשותפות בהליך הדמוקרטי. הבית הוא הביטחון שלנו, ולכן אנו מצפים לשינוי מהותי בתפיסה.

 

עבודה רבה לפניך, אדוני השר. בהצלחה.

 

עו"ד גיל גן-מור, האגודה לזכויות האזרח, חיבר דו"ח בעניין הזכות לדיור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים