שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אולמרט רומז: פוגעים במקומות קרובים ורחוקים

  ראש הממשלה אמר, שעות לאחר שנודע על התקיפה בסודן: "אנו פועלים במקומות קרובים, רחוקים, באופן שגורם לחיזוק ההרתעה". על המו"מ עם הפלסטינים: "הצעתי לאבו מאזן הצעה שמעולם לא הוצעה. אמרתי לו - 'בוא תחתום' - ואני עדיין מחכה"

  רמז עבה מאוד: שעות אחדות לאחר שהתפרסמו בעולם דיווחים על תקיפה ישראלית בסודן אמר בצהריים (יום ה') ראש הממשלה, אהוד אולמרט: "אנו פועלים בכל מקום שבו ניתן לפגוע בתשתיות הטרור. במקומות קרובים, רחוקים, פוגעים באופן שגורם לחיזוק והגברת ההרתעה".

   

  אולמרט, שדיבר בכנס בנושא שיווק פוליטי גלובלי במרכז הבינתחומי בהרצליה, הוסיף: "זה נכון בצפון וגם בדרום, בסדרה של אירועים. אין טעם להיכנס לפירוט, וכל אחד יכול להפעיל הדמיון. מי שצריך לדעת - יודע". החודש כבר פיזר אולמרט רמזים לגבי "פעולות גדולות שהיו".

   

  תקיפה בעורף האויב - סיקור מקיף ב-ynet:

   

  אולמרט התייחס בדבריו גם לנושאים מדיניים, הן בתחום הפלסטיני והן בערוץ הסורי. בשני התחומים אמר כי ישראל העבירה הצעות מרחיקות לכת, אולם מן העבר השני לא היה מי שיעשה את הצעד הנדרש לכיוונה.

   

  לגבי התהליך המדיני עם סוריה אמר: "אני לא רוצה להתווכח עם אסד באיזה מרחק היינו משלום. הם יודעים שאני יודע ומבין על מה צריך לוותר כדי להגיע לשלום. לו הם היו מבינים מה נדרש מהם לצורך כך, המרחק בינינו אולי היה מתקצר. התפקיד שלנו הוא ליזום ולא להמתין ולא לעמוד כשופטים מן הצד. כדי להגיע לשלום, עם כל השינויים הגיאו-אסטרטגיים המלווים את השלום, צריך יהיה לעשות ויתור כואב, שובר לב, שיהיה קשה מאוד לבצע, אך זו תהיה הברירה שנצטרך להכריע".

   

  "כך גם לגבי הפלסטינים", הוסיף. "השאלה היא לא רק אם הפלסטינים בשלים להסכם, השאלה היא אם אנחנו ניתפס לתירוץ כדי להסתיר את זה שאנחנו לא מוכנים לעשות ויתורים קשים ממה שאהוד ברק הציע לפלסטינים בקמפ דיוויד. היתה נקודה אחת ששמתי את הדברים על השולחן והצעתי לאבו מאזן הצעה שמעולם לא הוצעה ונגעה בליבת הבעיות, עם המטענים הרגשיים הכי כבדים שנוגעים לעצבים הכי חשופים, עם כל המטענים ההיסטוריים. אמרתי לו - 'בוא תחתום'. זה היה לפני חצי שנה, ואני עדיין מחכה".

   

  לדבריו, "הממשלה הבאה לא תוכל לדרוש לקבל פתרון אחר. אם נמשיך להתלבט בין ארץ ישראל השלמה ובין שתי מדינות לשני עמים, נישאר עם מדינה לשני עמים - והנראטיב הזה תופס אחיזה בקהלים רחבים יותר ויותר". הוא הוסיף בעניין חילופי השלטון הקרבים: "אני רוצה לברך את ראש הממשלה המיועד, ומאחל לו מעומק הלב להצליח בתפקיד. זהו תפקיד קשה, וביבי נתניהו יודע זאת. אנו חיים בתקופה עמוסה באתגרים מאוד משמעותיים. הממשלה תצטרך לתת מענים לאתגרים הללו".

   

  שתיקה חלקית מצד סודן

  בשעות הצהריים אישרו שני פוליטיקאים בכירים בסודן כי שיירת נשק אכן הותקפה בינואר האחרון בדרכה למצרים. לדברי השניים, בתקיפה נהרגו כמעט כל מי שהיו באותה השיירה, אך הם לא ידעו לומר אם התקיפה בוצעה על-ידי חיל האוויר הישראלי, כפי שפירסמה לראשונה רשת סי-בי-אס האמריקנית.

   

  באופן רשמי נמנעת סודן ממסירת פרטים אודות התקיפה - או אישור שזו אכן התרחשה. שר החוץ הסודני,

  דנג אלור, אמר לכתבים בקהיר כי אין לו כל מידע על התקרית. גם שגרירות ארה"ב בחרטום לא הגיבה לפי שעה לדיווחים. בישראל מסרו גורמים מדיניים וגורמי צבא כי "ישראל אינה מתייחסת לפרסומים מסוג זה".

   

  על פי הדיווחים הראשוניים שפורסמו בנושא, בסי-בי-אס ובאתר אינטרנט סודני, בחודש ינואר איתר המודיעין הישראלי את השיירה בת 17 המשאיות, שככל הנראה היתה בדרכה לרצועת עזה, מצפון-מערב לעיר פורט סודן. בדיווחים נמסר כי מטוסי חיל האוויר הפציצו אותה, השמידו את כל המשאיות והרגו 39 בני אדם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים