שתף קטע נבחר

עדות חדשה במשפט רצח ראדה: המדובב שיקר

המשפט ממשיך להסתבך, והפעם - עדותו של המדובב של המדובב: ד"י חלק תא כלא עם "ארתור", שבאוזניו התוודה רומן זדורוב לכאורה על הרצח. לטענתו, סיפר לו המדובב כי שיקר בעדותו, ולמעשה זדורוב חף מפשע. "שאלתי אותו, 'איך יש לך מצפון לעשות את זה?' והוא ענה - 'קיבלתי מהם הרבה'"

שנתיים אחרי, והתהפוכות במשפט הרצח של תאיר ראדה נמשכות. והפעם - עדותו של שותפו לתא המאסר של "ארתור", מי שהיה המדובב שבאוזניו התוודה לכאורה הנאשם רומן זדורוב על הרצח. בעדותו, שהותרה אתמול (ה') לפרסום, מספר "המדובב של המדובב" כיצד חשף בפניו "ארתור" כי שיקר בעדותו, וזדורוב למעשה חף מפשע. כמו כן, הוא גילה בעדותו מה ביקש צוות החקירה מהמדובב, ובנוסף, משיב לשאלת פרקליט התביעה, מדוע בחר "ארתור" לשתף אותו בסוד הכי שמור שהיה לו.

 

ראדה נרצחה בדקירות סכין בתא שירותים בבית ספרה בעיר קצרין ברמת הגולן, בדצמבר 2006. זדורוב, שעבד כרצף בבית הספר, נעצר כמה ימים לאחר הרצח, ולאחר מעצרו הודה בפני המדובב המשטרתי כי שיסף את גרונה של הנערה עם סכין יפנית - הודאה עליה חזר גם בחקירתו. יום לאחר מכן חזר בו מהודאתו, אך בפרקליטות העריכו בסבירות גבוהה כי הוא הרוצח, והגישו נגדו כתב אישום. משפטו של זדורוב נמשך מאז, ובמהלכו הוא טוען בתוקף לחפותו. הטענה המרכזית של פרקליטיו היא שאולץ להודות במעשה שלא עשה על ידי חוקריו, אשר ניצלו את פגיעותו ורגישותו. לפני כשנה העיד המדובב "ארתור" במשפט. הוא השיב לשאלות התביעה באופן משכנע, אך ההגנה הצליחה לערער את אמינות עדותו.


"ארתור" המוסווה מעיד בבית המשפט, מרס 2008 (צילום: חגי אהרון)

 

כעת, עדותו של ד"י, אסיר שחלק תא עם ארתור בינואר 2007, חודש לאחר הרצח, מציגה באור אחר את עדותו של המדובב. ד"י, שמסר את גרסתו מעל דוכן העדים בקול נחוש, סיפר כי נפגש עם ארתור זמן קצר לאחר שזדורוב הודה, ולדבריו, היחסים ביניהם היו טובים. "ישבנו, ראינו יחד חדשות, והוא ראה את התוכנית ואמר - 'אני הייתי המדובב שלו'".

 

"הוא אמר לי, 'אני זה שתפר אותו, אם לא אני - אין להם תיק בכלל'", העיד ד"י. "אמרתי לו, 'מה הכוונה שלך?' והוא אמר, 'אני זה שתדרכתי אותו במה להודות ואיך להודות, ולהביא אותו למצב שכן יודה. אבל אני משביע אותך שאתה לא מספר לאף אחד, ביני ובינך - הוא חף מפשע'. ככה במלים האלה שלו, הוא אמר לי. שאלתי אותו, 'איך יש לך מצפון לעשות את זה?' והוא ענה - 'קיבלתי מהם הרבה. קשה לי עם זה שהוא חף מפשע ונכנס למאסר עולם, בגלל זה אני מרחם עליו'".

 

כך סחט ארתור את ימ"ר גליל

ד"י התגלה על ידי עו"ד גליל שפיגל, המייצגת את זדורוב. באחד הימים יצר עמה קשר אסיר מכלא שאטה. "הוא אמר לי, 'אם את רוצה לשמוע דברים מעניינים, תגיעי'", מספרת עו"ד שפיגל, "שאלתי, 'בקשר למה?',  והוא ענה, 'בקשר לזדורוב'. נסעתי להיפגש עמו בכלא שאטה, והוא סיפר שאיתו בתא ישב בחור שחלק תא עם המדובב של זדורוב. הוא אמר לי, 'תפרו לך את זדורוב, זה הפרטים של הבחור - חפשי אותו'. הצלחתי להגיע לבני משפחתו, השארתי לו הודעה והוא חזר אלי - ומכאן הכל התגלגל".

 

עדותו של ד"י בבית המשפט ביום ראשון השבוע, בפני הרכב השופטים, סגן הנשיא השופט יצחק כהן, אסתר הלמן וחיים גלפז, התקיימה בדלתיים סגורות. היום הותרו חלקים מהעדות לפרסום. בדיון, שאלה אותו עו"ד שפיגל אם זו הפעם ראשונה שהוא שומע על מדובב ש"תופר תיק", והוא ענה: "פעם ראשונה שאני שומע על דבר כזה. כשעשיתי את זה בעבר הכנסתי לבית הסוהר על דברים שכן עשו, והודו שעשו".

 

עו"ד שפיגל שאלה אותו עוד, מה סיפר לו ארתור על צוות החקירה, והוא משיב: "ביקשו ממנו ללחוץ כמה שיותר, וכמה שיותר להכניס לו מלים בפה, וכמה שיותר לעמוד על המניע שהילדים היו מציקים לו ומקללים אותו". בנוסף, מספר ד"י כי ארתור היה מבקש ממנו להתקשר לקצינים בכירים המכירים אותו, ולהפעיל עליהם לחץ כדי שיאשרו לו לצאת החוצה ל"טיולים".

 

"הוא היה יושב לידי ואני הייתי מספר שהוא במרפאה", סיפר ד"י. "אמרתי להם שהוא מבקש שיוציאו אותו דחוף כדי לקנות כמה דברים אלמנטריים, דיסקים וסיגריות, לפני שהוא מפוצץ את כל הסיפור והולך לספר את האמת. ענו לי, 'תגיד לו שייזהר לא לעשות בלגן, תתפוס אותו ותזהיר אותו'. אחר כך באו, לקחו אותו והוא נסע איתם, חזר בסביבות חמש שש בערב עם שקיות של דיסקים, טלכרטים, סיגריות, שורטים וחולצות טריקו. כל שבוע הייתי מתקשר, מלחיץ את ימ"ר גליל, והם היו באים ומוציאים אותו דחוף".

 

התביעה: העד לא אמין

בפרקליטות הגיבו לעדות בביטול, ואמרו כי מדובר בעד לא אמין המחפש לנקום בפרקליטות ובמשטרה,

שכן כאשר היה מדובב חשפה אותו בטעות הפרקליטות - והוא תבע את המדינה בסכום של 400 מילון שקל. "יש לך בטן מלאה על המשטרה והפרקליטות", אמרה עו"ד שילה ענבר, והעד ענה: "לא נכון. הכעס שלי הוא רק על הפרקליטות". ענבר מוסיפה: "רק בפרקליטות אתה מבקש לפגוע", והעד עונה: "אני לא רוצה לפגוע, אני פגוע".

 

עו"ד ענבר הקשתה: "איך מיד ארתור בחר לשתף אותך בסוד הכי שמור שלו?" והעד ענה: "ארתור הוא לא בן אדם שיש לו ראש כמוני או כמוך, הוא לא יכול לשתוק על משהו מסיבה אחת - האדולן והכדורים שהוא אוכל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זדורוב? רוצח או חף מפשע?
צילום: חגי אהרון
צילום: רפרודוקציה
תאיר ראדה ז"ל
צילום: רפרודוקציה
מומלצים