שתף קטע נבחר

רב מנע מאשה להספיד את אביה: "השטן רוקד"

יו"ר המועצה הדתית מגדל העמק, יעקב עמר, לא איפשר לאשה לשאת הספד לאביה שנפטר. "הוא התנהל כמו דיקטטור. מה, אנחנו חיים באיראן?", התקוממו במשפחה. הרב מסביר: "השטן מרקד בבית העלמין בשעה שנשים נמצאות בלוויות"

"מה ביקשתי בסך הכל? להיפרד מאבא שלי". בתיה (שם בדוי) לא תשכח את היום שבו נטמן באחרונה אביה בבית העלמין במגדל העמק. לא זו בלבד שנאלצה להתמודד עם האובדן הנורא, לטענתה גם ספגה השפלה בבית הקברות - כאשר נמנעה ממנה האפשרות לשאת הספד על קברו של אביה.

 

האב הובא למנוחות בבית העלמין העירוני. מלבד בני משפחה ומקורבים, הגיעו להלוויה רבנים, ראש העיר ויו"ר המועצה הדתית, יעקב עמר. לדבריה, עוד טרם צאת מסע הלוויה לדרך היא ביקשה לשאת הספד לזכר אביה.

 

"כתבתי לאבא דברים שחותכים בבשר. יש דברים שאתה לא אומר במהלך החיים, אך ברגע הפרידה חשוב לך שיישמעו", אמרה. היא עלתה לבמה והספיקה לומר שהיא מבקשת לשאת הספד, כשלפתע אמר לה הרב עמר כי היא מתבקשת לרדת מהבמה.

 

"הופתעתי. הסתכלתי עליו ואמרתי 'מה זאת אומרת? אני רוצה להגיד כמה מילים לאבא שלי', אך הוא התעקש", סיפרה. "פנו אליו ראש העיר ואנשים נוספים והוא ענה 'את אשה, את לא אומרת אף מילה'. ניסיתי לחטוף מידיו את המיקרופון חזרה, אך הוא חסם אותי בגופו. הרגשתי שאני צריכה להילחם כדי להיפרד מאבא שלי לא האמנתי שזה קורה לי".

 

בני משפחה נוספים שעמדו סביב ניסו לדבר על לבו של הרב, אך ללא הועיל. "הוא התנהל כמו דיקטטור, וטען כי זה חילול כבוד המת ושעל פי ההלכה אסור לאשה לשאת הספדים", סיפר בן הדוד. "איפה דבר כזה כתוב? מה, אנחנו חיים באיראן? זו תעודת עניות לעיר".

 

לבסוף ירדה בתיה מהבמה כשהיא ממררת בבכי, אולם גם אז לא נגמר מסע ההשפלה. "ביקשתי לצעוד קרוב לאבא, לגעת בו בפעם האחרונה. אך הרבנים שהיו מסביב ובראשם הרב עמר אמרו לי 'תלכי אחורה. קודם צועדים הבנים ואחר כך הבנות".

 

הרב: זה מביא מגיפה

אחרי מסע ההשפלה, טמנה את ההספד בתוך הקבר, אך תחושת הכאב עדיין מלווה אותה. "מה ביקשתי בסך הכל? להיפרד מאבא שלי. אני עדיין מתקשה להאמין שנאלצתי להתמודד עם כזו השפלה ברגעים הכי קשים שלי. זה היה בשבילי הרגע הכי כואב בתוך כל האבל שאני מצויה בו עכשיו".

 

יו"ר המועצה הדתית במגדל העמק, הרב יעקב עמר, אישר את הדברים: "בדברי חכמים ובראשם רבי שמעון בר יוחאי, מהזוהר הקדוש, נכתב על כך שכאשר נשים עולות בשעת הלוויה לשאת הספדים בפני גברים נאמרים על כך דברים קשים וחמורים. החכמים מתריעים שהדבר גורם לא עלינו למגיפה בעם ישראל ושהשטן מרקד בבית העלמין בשעה שנשים נמצאות בלוויות.

 

"אמרתי לה שאם היא רוצה לגרום נחת רוח לנשמת אביה, שתוותר על הרעיון לדבר בפני קהל בשעת ההספד ושתאמר לו כמה מילות פרידה סמוך למקום הקבורה למרות שהטוב ביותר היה אם גם שם לא הייתה אומרת דבר. בני משפחתה הבינו את הרעיון ואחיה ביקשו ממנה שלא לעשות זאת. גם בלוויה עצמה על פי ההלכה קודם כל הולכים הגברים ורק כאשר הם מסיימים הנשים עולות לקבר. בסך הכל, כל מה שאנו מבקשים זה את טובת עם ישראל וחבל שזה מתפרש כך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים