שתף קטע נבחר

ספרד: בכירים בממשל בוש ייחקרו על גואנטנמו

אחרי ששופט בספרד הורה להכין תביעה בגין "פשעים כנגד האנושות" נגד דן חלוץ ובנימין בן-אליעזר, גם ארצות-הברית על הכוונת. בית משפט בספרד פתח בהליכים לקראת פתיחת חקירה פלילית נגד שישה בכירים בממשל בוש, בהם התובע הכללי

בית משפט בספרד החל בהליכים לקראת פתיחת חקירה פלילית נגד שישה בכירים בממשל בוש, בהם התובע הכללי, בחשד שהפרו את החוק הבין לאומי. כך גילה מקור המקורב לנושא ל"ניו יורק טיימס". הטענה היא כי הבכירים סיפקו את המסגרת המשפטית שהכשירה עינויי אסירים במתקן הכליאה בגואנטנמו שבקובה.

 

התיק, שהחל בתלונה של ארגונים לזכויות אדם בספרד, נשלח לעיונו של השופט החוקר בלטסר גרסון, שהביא בעבר להעמדתו לדין של הרודן הצ'יליאני, אוגוסטו פינושה. המקור העריך כי יש סיכוי גבוה שההליך הפלילי יתקדם ואף יוצאו צווי מעצר במסגרת התיק.

 

בתיק שנבחן כעת מוזכר גם שמו של פרקליט במשרד המשפטים האמריקני, שכתב חוות דעת שבה נאמר כי הנשיא רשאי לעקוף את אמנת ז'נבה. עוד מוזכר בתיק תת מזכיר ההגנה לענייני מדיניות.

 

התלונה שהוגשה בספרד אינה מפתיעה, שכן כמה ארגונים לזכויות האדם הגישו בקשות דומות במדינות אחרות. אחת הבקשות הוגשה לבית משפט בגרמניה בידי "המרכז לזכויות חוקתיות". התיק נבחן ונדחה בסופו של דבר.

 

לשופט גרסון יצא שם של מי שטיפל בעבר בתיקים מעוררי עניין בתחומי הפרות של זכויות אדם ברחבי העולם. החוק הספרדי מאפשר לבית המשפט לדון בתיקים של צדק אוניברסלי הנוגעים בזכויות אדם, כל עוד ניתן לקשרם בדרך כלשהיא לספרד.

 

אותו עיקרון הוא שהוביל לצעד החריג לפני כחודשיים, אז הסכים שופט ספרדי להכין תביעה בגין "פשעים כנגד האנושות" נגד שישה אנשי צבא ישראלים ושר הביטחון לשעבר,

בנימין בן-אליעזר, בגין אחריותם להתנקשות בסלאח שחאדה, שבה נהרגו 14 אזרחים וכ-100 נפצעו.

  

הנאשמים בתביעה, פרט לבן-אליעזר, נשאו בעת התקיפה בתפקידים בכירים: הרמטכ"ל דאז, משה (בוגי) יעלון, מפקד חיל האוויר דן חלוץ, ראש השב"כ אבי דיכטר, אלוף פיקוד הדרום דורון אלמוג, ראש המועצה לביטחון לאומי גיורא איילנד, ומייק הרצוג, מזכירו הצבאי של שר הביטחון. מקור משפטי במדריד מסר שהשופט פרננדו אנדיאו החליט לקבל את התביעה שהוגשה על ידי המרכז הפלסטיני לזכויות אדם, בשם עקרון הצדק האוניברסלי שבו מכירה ספרד.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עצירים בגואנטנמו
באדיבות אמנסטי ישראל
מומלצים