שתף קטע נבחר

פרס: סחר בבני אדם במדינה יהודית - נגע מביש

ימים לפני חג החירות חולקו במשכן הנשיא עיטורים למי שנאבקים בסחר בבני אדם. הנשיא כינה את התופעה "בגידה בציוויים הבסיסיים ביותר של מורשתנו". אולמרט: יש מקרים רבים סביבנו

"העובדה שהנגע המסליד הזה יכול לעגון במדינה יהודית היא כתם מביש". כך אמר הערב (יום א') נשיא המדינה, שמעון פרס, בהתייחסו לתופעת הסחר בבני אדם.

 

בטקס שבו הוענק עיטור המאבק בסחר באדם, אמר עוד פרס: "זוהי בגידה בציוויים הבסיסיים ביותר של מורשתנו כמו: 'ואהבת לרעך כמוך',

'כי בצלם אלוהים עשה את האדם', 'ואתם ידעתם את נפש הגר כי גרים הייתם בארץ מצרים'".

 

הטקס נערך זו הפעם הראשונה, ועתיד להפוך למסורת שנתית בבית הנשיא. קיום הארוע נדחה השנה, משום שהתאריך המקורי נקבע סמוך מדי ליום הבחירות. המועד החלופי שנקבע - ימים לפני חג החירות. גם לכך התייחס הנשיא בדבריו: "אין עם בעולם הרואה באקט השחרור - היציאה מעבדות לחירות, את הרגע המכונן בתולדותיו כמונו. אין עבדות נואלת יותר ומקוממת יותר מסחר בבני אדם ואין דבר מקומם יותר מדיכוי נשים וכפייתן לזנות וניצול אכזרי של מצוקה אנושית או ניצול עובדים זרים נטולי מעמד וזכויות". 

 

הזוכים: חברת כנסת, שוטרים ומתנדבים

הזוכים השנה בעיטור הם חברת הכנסת לשעבר זהבה גלאון, חוקרים ממפלג התשאול בימ"ר תל אביב ועובדי מוקד הסיוע לעובדים זרים ומתנדביו.


זהבה גלאון מקבלת את האות (צילום: משה מילנר, לע"מ)

 

ראש הממשלה אהוד אולמרט התייחס בדברים שנשא לעבדות ברחבי העולם: "העבדים והשפחות של המאה ה-21 אינם חיים על כוכב אחר.

אם ניטיב להסתכל לא הרחק מסביבתנו נוכל לראות מקרים רבים של סחר באדם".

 

"מדובר באנשים שחירותם נשללה מהם וכבודם נרמס. הם נמכרים כמטבע לסוחר, הם מיטלטלים מיד ליד ומאבדים את זכותם לחיות בכבוד. כמו כן נמנעות מהם זכויות רפואיות ויחס אנושי כלשהו", הוסיף אולמרט.

 

פרס חתם את דבריו בברכה למקבלי העיטורים וקרא "לבער מתוכנו את התופעה הנפשעת, המחפירה והבזויה והיא הסחר בבני אדם, הסותרת את עצם המושג 'חברה אנושית'".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא פרס. אין עבדות נואלת יותר
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים