שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי , שאול גולן

ההשבעה בכנסת: משחק הכיסאות והמדבקות

קדימה תנסה להביך את העבודה, השמות הזמניים על השולחנות יודבקו בהפסקה - והאם הנשיא פרס יחכה עד הלילה לצילום המסורתי? כך תושבע הממשלה ה-32

"אני מתחייב כחבר הממשלה לשמור אמונים למדינת ישראל ולחוקיה, למלא באמונה את תפקידי כחבר הממשלה ולקיים את החלטות הכנסת". לא פחות מ-30 פעמים יושמעו היום (ג') המילים הללו מעל בימת הכנסת, עת תושבע ממשלת נתניהו השנייה.

 

שלושים בסירה אחת

  

ישיבת השבעת הממשלה במליאה אמורה להתחיל ב-17:00, בניהול היו"ר החדש-ישן ראובן ריבלין, עם נאום פרידה של ראש הממשלה היוצא אהוד אולמרט. אחריו ינאם ראש הממשלה הנכנס בנימין נתניהו. הוא יציג את חבריו לשולחן - שהתרחב במיוחד. יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, תדבר בהמשך.


מותק, השולחן התרחב (צילום: גיל יוחנן)

 

לפי התכנון, אחרי נאום לבני יעזבו את המליאה נשיא המדינה וראש הממשלה היוצא, וייפתח דיון סיעתי שצפוי להימשך מספר שעות. לאחר מכן תתקיים הצבעה - אותה מבקשת קדימה לערוך בצורה שמית, כדי להביך את סיעת העבודה - על אישור הממשלה.

 

בתום ההצבעה תערך הפסקה בת מספר דקות, שתנוצל למשחק הכיסאות: חברי הממשלה היוצאת שלא ממשיכים לממשלת נתניהו יעברו לספסלי חברי הכנסת, והשרים החדשים יתפסו את מקומם. לפני כן, ינצלו את ההפסקה עובדי הכנסת הזריזים, שידביקו מדבקות זמניות על המקומות החדשים.

 

אחרי ההפסקה יוזמנו השרים בזה אחר זה להצהיר אמונים. כמיטב המסורת, אחר כך צפויים השרים לצאת לבית הנשיא, לצילום הקבוצתי. עם זאת, בשל השעה המאוחרת בה צפוי להסתיים הדיון - ייתכן שהצילום יידחה למחרת.

 

גורמים באופוזיציה העתידית עשויים לדרוש לפתוח את הדיון באיחור, בהסתמך על החוק שקובע שיש להגיש הסכמים קואליציוניים לכנסת 24 שעות לפני כינון הממשלה. אתמול, עד לשעות הערב נערכו שינויים בחלק מההסכמים, ולכן עליהם להמתין מחדש. עם זאת, על פי חוות דעת של הגורמים המשפטיים בכנסת, די בכך ש-24 השעות יחלפו עד למועד ההצבעה, ולא עד למועד הדיון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו ואולמרט. חילופי גברי
צילום: גיל יוחנן
פרס ונתניהו. הצילום יחכה?
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מומלצים