שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי , שאול גולן

השבעת הממשלה מתקרבת - שלום מתרחק?

לפנות בוקר התבשר יובל שטייניץ כי הוא שר האוצר. סילבן שלום, שנטש בידיים ריקות את משכן הכנסת, ציפה לשמוע מראש הממשלה המיועד מה צופן לו העתיד. אבל הפגישה, שנדחתה משעה לשעה, בוטלה במפתיע. ב-17:00 יפתח ריבלין את ישיבת ההשבעה - אולי עד אז יימצא גם לסילבן סידור

עשר שנים הוא בונה את הרגע הזה - אבל כאב הראש נמשך גם בעשר השעות האחרונות שלפני ההשבעה החגיגית: בשעות הבוקר (יום ג') אמור היה בנימין נתניהו להיפגש סילבן שלום, בניסיון לפרק את המוקש האחרון שמעיב על החגיגה, בדרכו חזרה אל ראשות הממשלה. אבל מועד הפגישה התאחר שוב ושוב, ולבסוף, כששלום כבר היה בדרכו לכנסת, נמסר במפתיע כי היא בוטלה. אפשר שבכל זאת תתקיים מאוחר יותר, כאשר המגעים בין הלשכות נמשכים.

 

עד שעות הלילה המתין סילבן שלום בלשכתו בכנסת, הסמוכה לזו של ראש הממשלה

 המיועד. שליחים ניסו לתווך בין הצדדים, בינתיים ללא הועיל: נתניהו בישר ליובל שטייניץ כי הוא צפוי להתמנות לתפקיד שר האוצר, כאשר ראש הממשלה עצמו מגבש את האסטרטגיה הכלכלית. שלום נטש את המשכן, בציפייה לעוד יום מורט עצבים.

 

ב-ynet פורסם כבר בתחילת החודש כי שלום מתנה את ישיבתו בממשלה בקבלת תיק החוץ. "הוא לא מעביר מסרים, ואת מה שיש לו לומר - יאמר לנתניהו", מסרו אז מקורביו. לבסוף אביגדור ליברמן זכה בתיק, וכעת - בעקבות שמועות שנפוצו על מסרים מרגיעים ללשכת שלום - מאיימת מפלגתו כי אם תאבד את החוץ, גם תהיה בחוץ; באופוזיציה.     

 

עם או בלי סילבן, בשעה חמש אחר-הצהריים יפתח ראובן ריבלין, יושב-ראש הכנסת ה-18, את טקס השבעת הממשלה במעמד נשיא המדינה. נתניהו יציג את קווי היסוד ואת הרכב השרים, גם יו"ר האופוזיציה ציפי לבני תישא דברים, ובתום דיון סיעתי - אולי רק לקראת חצות - יצביעו הח"כים אמון בממשלה. משם ייצאו נתניהו ו-29 שריו לצילום המסורתי בבית הנשיא.

 

על הנייר, הקואליציה של נתניהו מונה כעת 69 חברים: 27 מהליכוד, 15 מישראל

ביתנו, 13 מהעבודה (חלקם מסרבים להצביע הערב אמון), 11 מש"ס ו-3 מהבית היהודי. גם יהדות התורה צפויה להצטרף, ולהגדיל את המכלול ל-74 ח"כים. בימים הקרובים ייקבע הרכב הוועדות השונות בכנסת, ויתקיימו טקסי החילופים במשרדי הממשלה.            

 

בסופו של יום, יוכל נתניהו לרשום לעצמו "וי" גדול: 50 ימים לאחר הבחירות, בהן הגיעה מפלגתו רק למקום השני, הוא מקבל לידיו את המושכות כשלצדו אהוד ברק - האיש שהביס אותו לפני עשור. אבל בעלות הכבדה של ממשלתו המנופחת - 30 שרים ועד שמונה סגנים - הוא ימשיך לשאת בחודשים ובשנים שבדרך. וגם אנחנו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ולא להתראות? שלום
צילום: רויטרס
יוצא, נכנס: נתניהו ואולמרט
צילום: AFP
מומלצים