שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי , שאול גולן

נתניהו גילה: העבודה גם באופוזיציה

"שבע, שמונה תשע", ספרו חברי האופוזיציה בקול את מספר השרים, כשנתניהו קרא את שמותיהם ותפקידם. ראש המממשלה המיועד זכה לקריאות ביניים רבות, גם מח"כ שלי יחימוביץ, שאמרה: "אתה קיצצת, אתה תקצץ שוב". לאחר מכן אמר ח"כ פינס: אני צריך לכהן בקואליציה הזו בעל כורחי

אם ניתן לשפוט על-פי הישיבה שנערכה אחר-הצהריים (יום ג'), שבה הציג בנימין נתניהו את ממשלתו, אפשר להסיק כי ימיה של הכנסת ה-18 יהיו סוערים ולחברי הממשלה צפויים חיים קשים - גם מח"כים שסיעותיהם הצטרפו לקואליציה.

 

כשנתניהו דיבר על חזונו הכלכלי - הוא זכה לקריאות ביניים מספסלי הקואליציה. ח"כ שלי יחימוביץ מהעבודה צעקה: "אתה קיצצת, אתה תקצץ שוב". גם ח"כ דב חנין מחד"ש קרא: "נשמע התייחסות על הקיצוצים".

 

משביעים ממשלה - כל העדכונים:

  

ראש הממשלה המיועד התקשה להציג את שריו, בשל קריאות הביניים הרבות. ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ שאל בקול: "כמה עולים המשרדים החדשים?" יו"ר הכנסת, רובי ריבלין, הרגיע: "אני מזהיר אותך שאני הולך להזהיר אותך, בגלל שאתה חבר כנסת חדש".

 

אבל אז רק החלו הצעקות וקריאות הביניים להתגבר, בעיקר מספסלי האופוזיציה - אך לא רק. חברי כנסת מקדימה הגיבו בבוז כשנתניהו קרא את הרשימה "שבע, שמונה, תשע" - הם מנו את מספר השרים בקול. נתניהו הגיב תחילה בבדיחות: "הם יודעים לספור", ואחר כך ביקש את עזרת היו"ר ריבלין: "אני לא זוכר שקראו את עשרות השרים בממשלת האחדות של שרון וגם באחרות - שהיו רבות שרים - ורבות תפקידים. אני לא זוכר את התופעות שאנו רואים כאן". הוא פנה לריבלין: "ועל כן הבקשה שלי ממך, אדוני היו"ר, שתעמוד על כבוד המעמד וכבוד הכנסת".

 

יו"ר הכנסת ניסה לעזור: "אתם לא תבזו את הכנסת. כל מי שרוצה לספור יוצא החוצה. נמסור את המספר המדויק בסוף ההקראה". כשהציג נתניהו את השר לענייני מיעוטים, פרופ' אבישי ברוורמן, העירה ח"כ מרינה סולודקין מקדימה: "בושה, בושה".

 

כשראש הממשלה המיועד דיבר על שוויון זכויות, קרא ח"כ מוחמד ברכה מחד"ש: "הכל אחיזת עיניים". ח"כ אילן גילאון ממרצ יצא להגנתו, כשיו"ר הכנסת ניסה להשתיקו: "צריך לתת אפשרות לקריאות ביניים".


הרבה קריאות ביניים (צילום: גיל יוחנן)

 

גם יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, שנשאה נאום לוחמני מאוד זכתה ללא מעט קריאות ביניים - אך הפעם מספסלי הקואליציה וגם ממי שיהיו בעוד כמה שעות שרים.

 

לאחר שראש הממשלה היוצא, אהוד אולמרט, נתניהו ולבני נאמו - עלו לדוכן חברי כנסת. השרה היוצאת, רוחמה אברהם, תקפה את שותפיה לשעבר בממשלת אולמרט וגם את נתניהו בנאומה במליאה: "סמרטוטי מפלגת העבודה הם בקושי גרגר חול על מבושי הממשלה הזו. רק לפני מספר חודשים דרשו צמד האידיאולגים נתניהו וסער לחוקק חוק שמגביל את מספר השרים בממשלה ל-18. והיום - 39 שרים וסגני שרים. תגידו לי, השתגעתם? היום במשבר כלכלי כזה קשה? אין לכם מה לעשות?"

 

פינס: לממשלה הזו אין דבק אמיתי

גם בנאומו של ח"כ אופיר פינס מהעבודה - שאמור להיות בקואליציה - נשמעה ביקורת על נתניהו. "ראש הממשלה הלין בדבריו וטען שהכנסת התבזתה במהלך הדיון בו הציג את ממשלתו... האם לא הוא מבזה את הכנסת? ראו את שולחן הממשלה הקטן, זה ביזוי כבוד הכנסת! זה מיותר, אין צורך בכך. נתניהו לצערי שבר את כל השיאים בהרכבת ממשלתו. מדוע עם ישראל זקוק לממשלה של 30 שרים, שמתוכם 8 ללא תיק? והכל באווירה של חירום ושל משבר כלכלי אמיתי....".

 

הוא התייחס גם לעניינים מהותיים ואמר: "נתניהו הקריא את קווי היסוד - זו ממש פגיעה באינטיליגנציה. מעולם לא ראיתי קווי יסוד כה מעורפלים, שלא אומרים דבר וחצי דבר. אני לא זוכר ממשלה שבאה לכנסת ולא הציעה תוכנית מדינית".

 

בהמשך דבריו, פירט את כוונתו - והזכיר את שר החוץ המיועד: "כתוב שהממשלה תעסוק בביצור שלטון החוק, איזה ביצור ואיזה שלטון חוק? ליברמן אחראי באופן עקיף על כל מערכות שלטון החוק בישראל. ברור לגמרי למה ליברמן ביקש לאנשיו את תיק המשפטים, ביטחון הפנים והוועדה למינוי שופטים.... יש כאן חשש וסכנה לכל הערכים שאנחנו מאמינים בהם. לממשלה הזו אין דבק אמיתי.... צר לי מאוד שמפלגתי החליטה להיות חלק מן הממשלה. אני לא רציתי לכהן בממשלה הזו, אבל אני צריך לכהן בקואליציה הזו בעל כורכי בשל החלטת מפלגתי".

 

ח"כ יחימוביץ' אמרה בנאומה במליאה: "אני גאה לא להיות בממשלה הזו. גם לי יש שאיפות משלי - גם אני רציתי להיות שרה. היו לי פה ושם הרהורי חרטה, אבל אני שלמה עם עצמי במאה אחוזים. לא יהיה חלקי עם מי שיושבים בשולחן המנופח הזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. הפרעות בנאום
צילום: גיל יוחנן
לבני. גם לה הפריעו
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
פינס. לא רציתי להיות שר
צילום: ניב קלדרון
מומלצים