שתף קטע נבחר

סוד מענקי המילואים: ה"כבדים" יקבלו פחות כסף

בספטמבר הוסיף צה"ל מענק של אלפי שקלים למילואימניקים ה"כבדים" שמשרתים עשרות ימים בשנה. חלפה פחות משנה, ול-ynet נודע כי הצבא מקצץ משמעותית במענק אחר, ובעצם מקזז את רוב התוספת. מישהו שכח לעדכן את החיילים

חיילי המילואים אמנם זוכים לשבחים ומחמאות למכביר, אבל ל-ynet נודע כי רוחב הלב כנראה נגמר כשהדברים מגיעים לתגמול כספי. רק בשנה שעברה נוסף בקול תרועה מענק כספי של אלפי שקלים לחיילים שמשרתים עשרות ימי מילואים בשנה, והנה מתברר שההטבה החזיקה מעמד פחות משנה: בעוד זרוע אחת של צה"ל מוסיפה את המענק החדש לחיילים, קיצצה זרוע אחרת באופן משמעותי במענק אחר, בסך מאות עד אלפי שקלים, שלו היו זכאים מאז 1998 המילואימניקים ששירתו 26 ימים בשנה ומעלה. כל זאת - מבלי להודיע על כך דבר לחיילים עצמם.

 

בפועל, עבור חיילים רבים, מקזז הקיצוץ החדש את רוב התוספת של המענק החדש, והם חזרו

למצב שבו היו לפני שנה. "עוד לא עברה שנה מאז כניסתו לתוקף של חוק המילואים, וצה"ל כבר התחיל לרוקן אותו מתוכנו", אמרו בזעם חיילי מילואים.

 

התגמול המיוחד לחיילי המילואים נכנס לתוקף ב-1998. על פי הסדר זה, חייל מילואים שמשרת 26 ימים בשנה מקבל 300 שקל; אם שירת 27-31 ימים, יקבל עוד 100 שקלים עבור כל יום נוסף ששירת (מעבר ל-26); ואילו חייל ששירת 32-62 ימים, יזכה לקבל 150 שקלים נוספים לכל יום נוסף (כל הסכומים - לאחר הפחתת מס כדין). במלים אחרות, חיילי וקציני מילואים ששירתו מספר רב של ימים נהנו מתגמול שיכול להגיע לכמה אלפי שקלים בשנה. התגמול שולם מדי שנה ב-1 באפריל, עבור השנה הקודמת.

 

בשנה שעברה נוסף עוד מענק לחיילי המילואים, מתוקף חוק המילואים החדש, וכך נוצר מצב שבשנה שעברה קיבלו המילואימניקים תשלום נוסף פעמיים: ב-1 באפריל קיבלו את כספי המענק המיוחד מ-1998, ואילו במהלך חודש ספטמבר קיבלו את המענק החדש.

 

בשנה שעברה 5,000 - השנה 2,800

עד כאן הכל טוב ויפה, אלא שהשנה, הוחלט בצה"ל, בשקט בשקט, לשנות את הכללים ולהעניק לחיילי המילואים תשלום במועד אחד, ב-1 במאי, ערב יום ההוקרה למערך המילואים. לכאורה, רק שינוי בתאריכים, אלא שכמה חיילי מילואים שבדקו את העניין, ואף ביקשו לברר פרטים באשר למענקים ששולמו להם, נדהמו לגלות שצה"ל ערך שינוי מהותי במענק המיוחד, ולמעשה, כעת רק מי שביצע 32 ימי מילואים ומעלה יזכה במענק - שגם קוצץ בהזדמנות זו מ-150 ל-100 שקל ליום.

 

איך זה נראה בשורה התחתונה? חיילים שביצעו 31 ימי מילואים קיבלו בשנה שעברה מענק בסך 800 שקל, ואילו על 2008 לא יקבלו דבר; מפקד גדוד ששירת 60 ימי מילואים היה יכול לקבל בגין המענק המיוחד סכום של 5,000 שקל, ואילו כעת יסתפק ב-2,800 שקל בלבד.

 

לצד זאת, כאמור, יקבלו החיילים השנה בפעם השנייה את המענק המיוחד שנוסף ב-2008. בשנה שעברה נקבעו מדרגות לתשלום על פי מספר ימי המילואים, כאשר עבור מינימום של 23 ימי מילואים קיבל החייל סכום של 2,300 שקל - שיכול לגדול עד לסכום של 4,500 שקל עבור המשרתים ה"כבדים". עדיין לא ברור מה יהיה רף המינימום לחלוקת התגמול הנוסף לשנת 2008, אך בכל מקרה, כדי לקבל מושג כמה כסף יישאר בידו, צריך כל חייל לקזז ממנו את הסכום שקוצץ מהמענק הראשון.

 

חשוב להדגיש שהמהלך להפחתת המענקים לא הובא לידיעת חיילי המילואים באופן רשמי, ורק מעטים מהם, שחיפשו מידע בנושא באתר האינטרנט של אגף כוח אדם בצה"ל, גילו כי למעשה צפוי צמצום משמעותי במענק שיקבלו. השאר יגלו את ה"בשורה" ב-1 במאי.


חיילי מילואים בדרכם אל תוך רצועת עזה, ינואר 2009 (צילום: AP)

 

"פוגעים במיעוט הכי מחויב"

"עוד לא עברה שנה מאז כניסתו לתוקף של חוק המילואים, וצה"ל כבר התחיל לרוקן אותו מתוכנו", אומרים בזעם בפורום החפ"שים. "הרעת תנאי התגמול המיוחד פוגעת בחיילי המילואים שמבצעים מספר רב של ימים, מיעוט שבמיעוט. דווקא באנשים האלה צה"ל בחר לפגוע".

 

"לא רק שמי שמשרת במילואים לא מפוצה באופן מלא על אבדן הכנסתו", הם ממשיכים וקובלים, "אלא שמהיום, גם מעט התגמולים שהיו לו הולכים ונעלמים להם.  

אנו קוראים לרמטכ"ל ולשר הביטחון להחזיר את המצב לקדמותו לאלתר. אסור לפגוע במיעוט הכי מחויב לביטחון המדינה".

 

מאגף כוח אדם נמסר באמצעות דובר צה"ל: "תגמול המילואים המיוחד, ששולם עד כה ב-1 באפריל, והתגמול הנוסף ששולם לראשונה ב-1 בספטמבר אשתקד, ישולמו השנה ב-1 במאי, בסמוך ליום ההוקרה למערך המילואים. יובהר כי מרבית אנשי המילואים יקבלו השנה תגמול כולל גבוה מבשנה שעברה, וכי הסך הכולל של המענקים לחיילי המילואים גדול השנה מבשנים קודמות. חשוב לציין כי השינויים שבוצעו במענק המיוחד הינם בכפוף לחוק המילואים. כנגזרת מחוק זה, מקבלים השנה חיילי המילואים הטבות נוספות ממשרדי הממשלה השונים, כמתחייב מהחלטת הממשלה בנושא, כגון נקודות זיכוי במס, הנחות בתשלומים במשרדי הממשלה השונים וכדומה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חייל מילואים ב"עופרת יצוקה"
צילום: רויטרס
מילואימניקים באימון בצאלים, ינואר 2009
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים