שתף קטע נבחר

הפרקליטות בספרד: להפסיק חקירת יעלון ופואד

רשויות התביעה ביקשו מבית המשפט במדריד להפסיק את החקירה נגד בכירים ישראלים המעורבים בחיסול סלאח שחאדה, במסגרת תביעה שהגיש נגדם ארגון פלסטיני

משרד החוץ הבטיח לסייע - ומקיים. התביעה בספרד ביקשה מבית משפט במדריד להשעות את החקירה נגד שבעה בכירים ישראלים החשודים במעורבות בחיסול סלאח שחאדה בשנת 2002. כך דווח היום (ה') בספרד. זאת, מפני שישראל עצמה חוקרת את האירוע. החקירה נפתחה בעקבות פניה של מרכז פלסטיני לזכויות אדם.

  

לפני כחודש החליט בית המשפט בספרד להמשיך את חקירתו נגד שר הביטחון לשעבר, בנימין בן-אליעזר, וששה בכירים נוספים, בפרשת חיסולו של שחאדה בעזה. על פי הדיווח בספרד, החלטת השופט התקבלה לאחר שבית המשפט בחן את כל המסמכים בנושא, בהם כאלה שתורגמו עבורו על-ידי שגרירות ישראל בספרד. לטענת מקורות משפטיים בספרד, במסמכים הללו לא מוזכר שום הליך, משפטי או אחר, המתנהל בישראל בפרשה זו.

 

על פי הדיווח, התכוון השופט לפנות לבית המשפט ולהודיע על המשך ניהול החקירה נגד בן-אליעזר, אבי דיכטר, הרמטכ"לים לשעבר משה (בוגי) יעלון ודן חלוץ, האלופים במיל' גיורא איילנד ודורון אלמוג ותא"ל במיל' מייק הרצוג. בנוסף, היה אמור לבקש מבית המשפט להגיע לביקור ברצועת עזה, על-מנת לראיין עדי ראיה ואת קרובי משפחתם של הקורבנות.

  

החוק הספרדי מתיר לבית המשפט במדינה לחקור חשדות לרצח עם ופשעים נגד המלחמה, גם אם הם בוצעו במדינות זרות. זאת, בשם "עיקרון הצדק האוניברסלי", אך רק במקרה בו לא מתנהלת חקירה זהה במדינת המקור.

 

החלטת השופט התקבלה בעקבות פניה שביצע בחודש ינואר האחרון המרכז הפלסטיני לזכויות אדם, בה נטען כי במהלך ההפצצה, שהובילה לחיסולו

של מנהיג החמאס, נהרגו 14 אזרחים פלסטינים נוספים, ברובם נשים וילדים. עוד נטען כי כ-150 פלסטינים נפצעו כתוצאה מהפצצה, במשקל טונה, שהטיל מטוס קרב של חיל האוויר.

 

שר החוץ הספרדי, מיגל מורטינוס, אמר לשרת החוץ לשעבר, ציפי לבני, כי "ממשלת ספרד תפעל לשינוי החקיקה להגבלת הסמכות של בתי המשפט, כדי למנוע הגשת תביעות כמו זו נגד שבעת בכירי מערכת הביטחון הישראלית בפרשת חיסול שחאדה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן אליעזר. החקירה הושעתה
צילום: AFP
ישראל חוקרת? יעלון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים