שתף קטע נבחר

יותר מריחות, פחות מסריחות

במחקר עם תוצאות מעניינות, גם אם לא כל כך מפתיעות, נמצא שנשים רגישות יותר מגברים לזיעה המגיעה מבית השחי. מעבר לכך, נתגלה שריח הזיעה של נשים מיטשטש ביתר קלות

יתכן שלא מדובר בהעמדת פנים, הנובעת ממוסכמות חברתיות: מחקר שנערך בפילדלפיה, הראה שנשים אכן רגישות יותר מגברים, לצחנה העולה מבית שחי מיוזע.

 

"מאוד קשה להסתיר מאישה ריחות זיעה שמגיעים מבית השחי", אמר החוקר ד"ר צ'רלס וויסוקי (Wysocki), נוירולוג במרכז מונל (Monell) לחקר החושים שבפילדלפיה, "עם זאת, מאוד קל להסתיר אותם מגבר". וויסוקי ועמיתיו מסיקים ממחקרם שריח זיעה מסייע לנשים בבחירת בן-זוג, מה שעשוי להסביר כיצד הן פיתחו באופן אבולוציוני יכולות הרחה המותאמות לזיעה.

 

בינו לבינה - מחקרים נוספים:

 

במהלך המחקר נתנו החוקרים לנשים ולגברים להריח זיעה שנדגמה מבתי שחי של מתנדבים. הנחקרים נתבקשו לדרג את עוצמת הריח של הדגימות, לבדן ובהשוואה לריחות אחרים, שמקורם לא היה בגוף האדם. המטרה הייתה לבדוק עד כמה הם מפעילים כלפי הזיעה את יכולתו המוכרת של האדם לטשטש ריחות מסוימים.

 

לבעלי חיים ישנה תכונה הנקראת "הסתגלות הרחתית" (Olfactory cross-adaptation). תכונה זו גורמת לבעל חיים להפוך לפחות רגיש לריח מסוים, כאשר הוא נחשף לריח אחר בתדירות גבוהה.

 

כאשר הנחקרים הריחו זיעה לבדה, לא ניכר הבדל בין הרגישות של נשים לריח לבין זו של גברים. עם זאת, כאשר נתנו לנחקרים להריח זיעה אנושית לצד ריח שמקורו אינו אנושי, נמצאו הבדלים ניכרים ברגישות בין המינים. מתוך 32 דגימות ריח שהושוו לריח זיעה, מצאו הגברים 19 דגימות שגברו על ריח הזיעה האנושית, בעוד הנשים מצאו רק שתיים.

 

קישור למאמר

 

זיעה בריח של מי ורדים

תוצאות השלב השני של הניסוי מעניינות לא פחות. הנחקרים חולקו לשני צוותים, כשכל צוות הורכב מגברים ונשים גם יחד. הצוותים עברו שוב את הניסוי, רק שהפעם צוות אחד התמקד בדגימות זיעה שמקורן בבית שחי גברי, וצוות אחר התמקד בדגימות זיעה שמקורן בבית שחי נשי.

 

התוצאות מלמדות כי לא רק שנשים רגישות יותר לריח זיעה, הן גם פחות מסריחות. 19% מדגימות הריח ה"לא-אנושיות" הצליחו לטשטש את ריח הזיעה הגברית, לעומת 50% שהצליחו לטשטש את ריח הזיעה הנשית.

 

"גברים ונשים נבדלים אלו מאלו, באופן שבו הם תופשים את ריח הגוף שלהם ושל המין השני", סיכם ג'ורג' פרטי (Preti), כימאי אורגני שהיה שותף למחקר. "נשים מודעות יותר לריח זיעה שבא מבית השחי, והן יעילות יותר בהבחנה בין איכויות שונות של ריח גוף".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
האם לנשים יש צורך אבולוציוני להבחין בריח זיעה?
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים