שתף קטע נבחר

העליון באיווה הכריע בעד נישואים חד-מיניים

מדובר בהחלטה לא-שגרתית, מכיוון שמדובר במדינה הממוקמת במערב התיכון השמרני. בית המשפט קבע כי הגדרת הנישואים ככאלה הנערכים בין גבר ואישה בלבד נוגדת את החוקה, וסלל את הדרך לנישואים גאים כבר בעוד 20 ימים

בית המשפט העליון באיווה הכריע אמש (יום ו') לטובת נישואים חד-מיניים, וקבע כי החוק המגדיר נישואים ככאלה המתרחשים בין גבר לאישה בלבד עומד בניגוד לחוקה. עוד הודיע בית המשפט כי הומואים ולסביות במדינה יוכלו לערוך טקסי נישואים כבר בעוד 20 יום.

 

בכך מצטרפת איווה למסצ'וסטס וקונטיקט, והופכת למדינה השלישית בארה"ב, והראשונה במערב התיכון, המתירה נישואים אלה. הנישואים אושרו גם בקליפורניה לזמן קצר, אך בוטלו לאחר משאל עם שנערך בנובמבר 2008, וכעת נעשים מאמצים להשיבם אל כנם.

 

בית המשפט באיווה נדרש לסוגיה לאחר ששישה זוגות של הומואים ולסביות הגישו בשנת 2005 תביעה נגד רשם האוכלוסין שסירב להעניק להם רישיונות נישואים. השופט המחוזי תמך בזוגות, וכאשר התגלגלה הסוגיה אל בית המשפט העליון, הוא חיזק את החלטת השופט, וקבע כי חוקי הגנת הנישואים של איווה, שחוקקו ב-1998, עומדים בניגוד לחוקת המדינה.

 

הטענה העיקרית של התובעים התבססה על עקרון השוויון בפני החוק. בית המשפט הסכים עמם וקבע כי "הכרחי שכל בני האדם הנמצאים באותו מצב, יזכו לאותו טיפול". בנוסף, השווה בית המשפט את זכות הזוגות החד-מיניים לנישואים למאבקים היסטוריים אחרים, דוגמת השחרור מהעבדות וההכרה בזכויות הנשים.

 

סוזאן סומר, יועצת בכירה ב"למבדה" – עמותת עורכי דין למען זכויות ההומואים והלסביות – אמרה כי מדינות נוספות, בהן ניו-יורק, ורמונט וניו-המפשיר, עושות כעת צעדים לאישור הנישואים הגאים. לדבריה, "איווה היא מדינה נהדרת, עם מנהיגות היסטורית נפלאה הפועלת לקידום שוויון הזכויות למיעוטים".

 

"גאה להיות תושבת איווה" 

בינתיים, במלון בדה-מוין, כמה מהזוגות המעורבים בתביעה פרצו בבכי ובחיבוקים, כאשר עורכי דינם בישרו להם כי יוכלו להינשא. "אני רוצה להציג לך את ארוסתי", אמרה קייט ורנום בת ה-34 לכתבת הניו-יורק טיימס. "היום אני גאה להיות ילידת ותושבת איווה", הוסיפה, "זו ברכה לחיות פה".

 

מתנגדי הנישואים החד-מיניים מיהרו אף הם להגיב. "החלטת בית המשפט בעליון באיווה מאכזבת בהרבה רמות", אמר הסנאטור המקומי, פול מקינלי. המנהיג הרפובליקני פרסם הודעה מטעמו בה נכתב: "אני מאמין שנישואים צריכים להתקיים רק בין גבר לאישה, ואני בטוח שמרבית תושבי איווה רוצים שהנישואים המסורתיים יהיו אלה שמאפשר החוק במדינה".

 

עוד הוסיף מקינלי כי "למרות שבית המשפט החליט מה שהחליט, אני מאמין שלכל אזרח יש את הזכות להביע עמדתו בנושא. לכן על מועצת המחוקקים במדינה לפעול מיידית על-מנת להעביר תיקון לחוקה המגן על הנישואים המסורתיים, ושומר על מעמדם כאיחוד קדוש בין גבר אחד לאישה אחת. לכל תושב במדינה צריכה להיות הזכות להצביע בנושא".

 

במדינת איווה אין חוק הקובע כי צריך להיות תושב המדינה על-מנת להינשא בה, ומשמעות הדבר היא כי הרבה מאוד אזרחים אמריקנים גאים צפויים להגיע לתחומיה על-מנת להתחתן.

פורסם לראשונה 03/04/2009 23:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
מזל טוב (אילוסטרציה)
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
מומלצים