שתף קטע נבחר

העונש החמור לפדופיל: "סוף סוף נפל האסימון"

גזר הדין החריג שהוטל על הפדופיל גבריאל תורג'מן מתקבל באמביוולנטיות בקרב משפטנים וגורמים העוסקים בהגנת הילד. מצד אחד, נמצאים אלה הסבורים כי מדובר במהלך נכון של החמרת הענישה. מאידך, אלה הטוענים שהעונש אינו מידתי

"אני שמח שסוף סוף 'נפל לבית המשפט האסימון' בכל מה שקשור לפגיעות מיניות בילדים. כל מקרה כזה הוא רצח נפש" - כך הגיב בצהריים (יום ב') יו"ר המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן, לעונש החמור הטיל בית המשפט המחוזי בבאר-שבע על הפדופיל גבריאל תורג'מן, שהורשע בחטיפה ובאונס חמש ילדות בנות 5 עד 9. הרכב השופטים בראשות רויטל יפה-כץ גזר על תורג'מן 45 שנות מאסר.

 

"היחס אל הנאשמים צריך להיות כמו אל טרוריסטים. עד היום בתי המשפט הקלו בעונשם של עברייני המין ועבריין שהיה מבצע שורה של עבירות, היה נשפט כאילו ביצע עבירה אחת. אני מקווה שבתי המשפט ילמדו מגזר הדין הזה שאי-אפשר לעשות עסקת חבילה לעבריין שפוגע במספר ילדים. כל מקרה כזה הוא רצח נפש", אמר קדמן.

 

ראש מרכז "נגה" לנפגעי עבירה בקריה האקדמית אונו, ד"ר דנה פוגץ', קיבלה אף היא את גזר הדין בשביעות רצון ואמרה כי "ענישה חמורה בעבירות מין חמורות צריכה להיות הנורמה ולא החריג. הערך בענישה חמורה אינו מתבטא רק בביטוי חומרת המעשה והוקעתו, אלא גם בהרחקתו של הפוגע מהחברה והגנה על ילדים נוספים מפניו".

 

"עונש מוגזם ולא מידתי"

בקרב עורכי הדין הפליליים התקבל גזר הדין לגבריאל תורג'מן באמביוולנטיות. "מדובר בעונש חסר תקדים. לשלוח אדם בן 51 ל-45 שנות מאסר - זה אומר מאסר עד סוף חייו. זה עונש מוגזם ולא מידתי, המחוקק בהחלט לא התכוון שלאנשים לא יהיה כל פתח לשיקום. לא נראה לי שגזר דין כזה יעמוד בערעור לעליון", אמר עו"ד אורי בן-נתן.

 

לעומתו, סבור עו"ד משה שרמן כי מדובר בעונש מתאים, אך יש לו כמה הסתייגויות. "פדופיל צריך להרחיק מהציבור. יחד עם זאת, צריך לבדוק אם אין אפשרות אחרת לעזור לנאשם, מבלי לפגוע בציבור, שכן מדובר במחלה. גם לחומרת העונש יש גבולות. אדם בגילו שיישב 45 שנות מאסר כנראה כבר לא ייצא מהכלא".

 

לטענת עו"ד שמעון תורג'מן, בית המשפט היה יכול להשיג את אותו אפקט של גזר דין חמור, גם אם היה מטיל על תורג'מן עונש מעט קל יותר. "זה אחד העונשים החמורים ביותר שנגזרו אי-פעם על עבריין מין. בית המשפט רוצהבעצם לומר שיסיים את חייו בכלא. בתיק הזה קיימות כל הנסיבות הכי מחמירות, אבל אין כבר משמעות למספר. התוצאה הייתה מושגת גם אם היו גוזרים עליו 30 שנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר כהן
קדמן. כמו טרוריסטים
צילום: אמיר כהן
הרחקת הפוגע חשובה. פוגץ'
צילום: טלי צומברג
מומלצים