שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  חייל טוען: הסוכרת התפרצה אצלי בשל סדר פסח

  מש"ק דת לשעבר תובע מצה"ל להכיר במחלתו, שהתגלתה לטענתו לאחר שנאלץ לנהל את סדר פסח בבסיס חיל-האוויר למרות שנחרד. פרקליטו: "מפקדים לעתים גורמים נזק נפשי"

  במשרד הביטחון רגילים להתמודד עם תביעות מצד חיילים שעברו חוויות מורכבות בצבא, אולם לטענות מעין אלו איש לא ציפה: מש"ק דת לשעבר תובע להכיר בו כנכה צה"ל משום שהתגלתה אצלו מחלת הסוכרת - לטענתו, לאחר שנאלץ לנהל את סדר פסח בבסיס חיל-האוויר.

   

  החייל התגייס לצה"ל במסגרת מסלול בני הישיבות ולאחר מכן שובץ כמש"ק דת ברבנות הצבאית. אחת המשימות הראשונות שקיבל היתה לשמש כחזן ביום כיפור בבסיסי צה"ל, אולם למפקדיו הסביר כי הוא חושש להופיע בפני קהל וציין כי הדבר גורם לו לחץ נפשי. מפקדיו לא קיבלו את סירובו והוא נידון במסגרת דין משמעתי לעונש מחבוש על תנאי.

   

  כעבור מספר חודשים קיבל החייל הוראה לקיים סדר פסח בבסיס פלמחים של חיל האוויר, במסגרת המשימה שקיבל היה עליו להכין את הבסיס לקראת החג ולנהל את סדר פסח עצמו. החייל ציין בפני מפקדיו כי לצורך המשימה דרוש ידע מעמיק, בקיאות והבנה של ההלכות השונות - וטען כי אינו יכול לבצע את המשימה.

   

  המפקדים ברבנות הצבאית הבהירו לו שהוא חייב לעמוד במשימה וכך אכן קרה - החייל נשלח לבסיס וביצע את המוטל עליו. "במהלך מבצע פסח סבלתי מלחץ נפשי רב על רקע הדרישה שאערוך ואפקח לבד על ההכשרות ועריכת סדר פסח בבסיס. משמעות הדבר מבחינתי הייתה אחריות כבדה ונטל רב אשר לא היה בידי את הכלים להתמודד עמם", כתב בתצהיר שהגיש לאחרונה למשרד הביטחון באמצעות עו"ד אלי סבן.

   

  כעשרה ימים לאחר הפסח חש החייל ברע וכאשר נבדק אצל רופא אובחן כחולה סוכרת.

  כעבור כמה חודשים הוחלט לשחררו מצה"ל בעקבות המחלה. במסגרת הדרישה להכיר בו כנכה צה"ל נבדק החייל אצל רופא מומחה שקבע כי יש קשר ישיר בין האירוע הטראומתי שעבר עליו בפסח לבין התפרצות מחלת הסוכרת ממנה הוא סובל.

   

  החייל התעקש בתצהיר, כי "לא הכינו אותי היטב לבצע את המשימה הזאת וזה גרם לי ללחץ נפשי בלתי רגיל". עו"ד סבן אמר כי הוא ממתין להתייחסות משרד הביטחון לתצהיר. "לעתים מפקדים בצבא לא ערים מספיק למצוקות של חיילים וגורמים מבלי שיידעו לנזק נפשי או פיזי. החייל זקוק כעת לטיפול מתאים ואנו תקווה כי משרד הביטחון יסייע לו לקבל זאת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צה"ל מתכונן לפסח. ארכיון
  צילום: חגי עינב
  עו"ד סבן. מחכה לתשובה
  מומלצים