שתף קטע נבחר

הרב שרלו: "לאסור מוצרים הדומים לחמץ"

בתשובה לאישה שהתבלבלה ואכלה בפסח עוגת חמץ, כתב הרב יובל שרלו כי על חבריו הרבנים לאסור מוצרים שנראים כחמץ ועלולים להכשיל: "לא הגיוני שאנו שומרים על איסור קיטניות, שלמעשה אין לו משמעות, ובדלת האחורית מכניסים דברים חמורים בהרבה"

"צריך פשוט לרכז את כל רבני העולם ולגזור איסור מוחלט על מוצרים כשרים לפסח הדומים למוצרי חמץ" – כך מציע הרב יובל שרלו, ראש ישיבת ההסדר בפתח תקווה וחבר הנהלת ארגון רבני צהר. בשו"ת שפורסם באתר הישיבה סיפרה אחת הגולשות כי נכשלה באכילת חמץ גמור בשבת חול המועד, לאחר שמארחיה התבלבלו ולא הבחינו שהמוצר אינו כשר לפסח. הרב שרלו המליץ לאסור מאכלים הדומים לחמץ, ואמר כי מדובר בתקנה נדרשת והכרחית יותר מגזירות אחרות בנושא הכשרויות לפסח, שחלקן "מטופשות", כהגדרתו.

 

"התארחנו בשבת אצל חמי וחמותי, שומרי תורה ומצוות המקפידים על כשרות כמובן", כתבה השואלת. "אחרי שאכלנו מעוגת עלית שהוגשה לנו עיינתי במרכיבים ולתדהמתי גיליתי שכתוב שם 'קמח חיטה'. כמובן שלמרות מאמצינו לא ראינו שום תווית של כשר לפסח. חמותי אמרה שהיא לא שמה לב ושזה היה במדף הכשר לפסח ב'סופר'. אנחנו עדיין מתקשים להאמין שאחרי הנקיונות המרובים לפסח, הביעורים והמכירות נכשלנו באכילת חמץ ממש בפסח. הרגשה קשה מאוד".

 

השואלת הוסיפה כי "ברור שיש לבדוק מוצר-מוצר בקניה לפסח ולבדוק את כשרותו, אך יחד עם זאת אני חושבת שמוצרי עלית לפסח נראים דומים מדי לאלו של החמץ. מן הראוי לעשות הבדל ניכר יותר כדי שלא נבוא חלילה לידי כזו תקלה". היא כתבה כי בכוונתה לפנות לחברת עלית ולרבנות הראשית בעניין, וביקשה גם מהרב שרלו להתייחס לסוגיה.

 

בתשובתו כתב הרב כי "יש משהו כלל וכלל לא הגיוני בכך שאנו שומרים על איסור קטניות שלמעשה אין לו משמעות של ממש אלא המשך מנהג (שהוא לעצמו חשוב מאוד), ובדלת האחורית מכניסים דברים הרבה יותר חמורים". הוא קרא לרבנים לאסור לחלוטין מוצרים כשרים לפסח הדומים למוצרי חמץ, והסביר: "התיקון המשמעותי הוא לעשות תיקון בפסח ולא לצרוך מוצרים אלה, וזה חלק מהצמיחה שתבוא בעקבות הנפילה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב יובל שרלו
צילום: דב ירדן
ופל. כשר לפסח?
מומלצים