שתף קטע נבחר

איראן בירכה על חידוש הדיאלוג עם שש המעצמות

לפי הטלוויזיה האיראנית, ראש צוות המשא ומתן האיראני לשיחות הגרעין בירך על חידושן במתכונן נרחבת, בהשתתפות נציג ממשל אובמה. טרם נמסר מתי והיכן יתחדשו הדיונים

איראן תקבל בברכה דיאלוג קונסטרוקטיבי עם שש המעצמות - כך, לפי הטלוויזיה האיראנית הממשלתית, אמר היום (ב') ראש צוות המשא ומתן הגרעיני מטעם טהרן, למתאם מדיניות החוץ של האיחוד האירופי, חוויאר סולאנה.

 

לפי הדיווח, סעיד ג'לילי שוחח עם סולאנה בטלפון. בשבוע שעבר הודיעו ארצות-הברית, רוסיה, בריטניה, צרפת, סין וגרמניה כי יזמינו את טהרן לדיון חדש בנוגע לתוכניתה הגרעינית השנויה במחלוקת. מהדיווח היום עולה כי איראן מוכנה לקבל את ההזמנה. טרם נמסר מתי והיכן יתחדשו הדיונים.

 

בתקופת ממשל בוש נמנעה ארה"ב מלהשתתף בדיונים עם איראן, ואלו נוהלו בעיקר על-ידי בריטניה, צרפת וגרמניה. ואולם בשבוע שעבר אישרה מחלקת המדינה האמריקנית כי נציג של ממשל אובמה ישתתף מעתה בשיחות. סולאנה הוא שהזמין את טהרן באופן רשמי להשתתף בשיחות.

 

מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, הסבירה בשבוע

 שעבר כי "אנו מאמינים שעלינו להשתתף באופן זהיר בכל הפעילויות שמשפיעות על האינטרסים שלנו ועל האינטרסים העולמיים בנוגע לאיראן. אין דבר חשוב יותר מלנסות לשכנע את איראן לעצור את תוכניתה להשיג נשק גרעיני".

 

עוד לפני פרסום הצעת המעצמות, התייחס נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד, בחיוב לאפשרות של שיחות בהשתתפות ארה"ב, ואמר כי טהרן תשמח לדון עמה בסוגיית הגרעין, "אם אכן הצעתה מבוססת על כנות, צדק וכבוד". בנאום שנשא בפני אלפים בעיר איספהאן הזהיר אחמדי-נג'אד את עמיתו האמריקני ברק אובמה כי אם השיחות לא יהיו כנות, הוא יסבול מגורלו של הנשיא הקודם, ג'ורג' בוש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האיראנים חוזרים, לשולחן הדיונים
צילום: AP
מומלצים