שתף קטע נבחר

"לנתב את התחושות הקשות לעשייה נחוצה"

כ-600 מתנדבים מכל הארץ כבר פועלים במסגרת תוכנית "בזכותם". חלקם מיידעים את הניצולים בדבר זכויותיהם ומעניקים סיוע חומרי, בעוד אחרים מנציחים ונוצרים את הידע ממקור ראשון, מניצולי השואה עצמם. הזמן הולך ואוזל, אבל אפשר עדיין להצטרף אליהם

הימים שבין חג הפסח ליום השואה מקפלים בתוכם תחושות מעורבות-גאולה ואביב מחד, וחשבון נפש על פצע לאומי שמעולם לא הגליד מאידך. השואה שהייתה האסון הנוראי ביותר שידעה האנושות, הולידה למעשה את המדינה היהודית, אולם ההלם של שנות הילדות שנגזלו מאחינו ניצולי האימה והזוועות, כמו גם הצער והסגירות תוך הרצון להדחיק ולהסתיר מבלי להישען על החברה הישראלית ולבקש את טובותיה. הממסד החל להתעורר באיטיות רק בשנים האחרונות.

 

החקיקה, המדיניות והנהלים פועלים מעצמם ולכן עשרות ארגונים התקבצו יחד ולקחו על עצמם את הזכות, החובה והאחריות להישיר מבט בפניהם המקומטות ובנשמותיהם המצולקות של האנשים שחזרו משם, ולסייע בעת הזאת לזקיפות קומת הניצולים על-ידי דאגה לרווחתם.

 

הזכות- להוקיר, לחבק, לחזק ולסייע לניצולים החיים בקרבנו במצוקה נוראה.

החובה- לפעול הלכה למעשה ולהיות חלון הראווה של החברה בישראל בדרך מכובדת וראויה, בכדי להשיב את ערכי החסד והערבות ההדדית כבסיס מוסרי, ערכי ויהודי.

האחריות- כלפיהם ואולי גם כלפינו שרק על-ידי הסיוע להם נוכל להסתכל אנחנו בפניהם של ילדינו.

 

כל אחד מהניצולים החיים בקרבנו מספר סיפור מופלא של שואה ותקומה, כל אחד מהם הוא שריד, במקרים רבים שריד יחיד, של משפחות ענפות מלבלבות ומשגשגות שחייהן נקטעו באיבן באחת, באיבחת גרזן מתוכננת היטב של הצורר הנאצי.

 

חלק גדול מהם נלחמו במלחמת העצמאות מיד עם הגעתם ארצה וחלק אחר (נשים וגברים) לחמו עם הפרטיזנים ביערות. הסיפורים האישיים נשזרים למסכת מופלאה, אנושית ומרגשת, המשלבת את השואה והתקומה לרקמה אנושית אחת ויוצאת מן הפרטים הרבים אל הכלל ואל מהות הקמתה וקיומה של מדינת ישראל.

 

התכנית "בזכותם" שכל כולה נשענת על הכרת הטוב, סייעה השנה לכעשרת אלפים ניצולי שואה, מי במפגש פנים מול פנים בביתו, מי במסגרת יום מיצוי זכויות מרוכז, ומי באמצעות מתן מידע בכתב בנוגע לזכויות המגיעות לו.  


הפגנת ניצולי שואה 

 

הוכשרו בתוכנית עד כה כ-600 מתנדבים מרחבי הארץ והופעלו במסגרת התוכנית סטודנטים רבים, עשרות קציני צה"ל מתנדבים, ואקדמאיים מכל הסוגים ומכל רחבי הארץ.  מטרת התוכנית כפולה ומכופלת: לידע את הניצולים בדבר זכויותיהם ולהעניק סיוע חומרי והושטת יד מחד, ושימור הזיכרון- לשמר להנציח ולנצור את הידע ממקור ראשון, מניצולי השואה עצמם מאידך. הגדילו לעשות חלק מהמתנדבים שפקדו עשרות רבות של ניצולי שואה, מתוך הבנת המרוץ נגד הזמן בו אנו מצויים, והבנת העובדה שלחברה בישראל לא תהיה הזדמנות נוספת להושיט יד של ערבות הדדית ואחווה לדור המייסדים, והזמן בו ניתן לקיים מעשה חברתי חשוב זה הולך ואוזל.

 

חלון ההזדמנויות ההסטורי כמעט ונסגר

אני מאמין שמדובר בפרויקט החברתי החשוב ביותר במדינת ישראל כיום. פרויקט שלא

יוכל להיעשות בזמן אחר או בדור אחר. תוכנית שכל אחת ואחד מאיתנו מחויבים לראות עצמנו בדורנו לא רק כאילו הוא יצא ממצרים, אלא גם ובעיקר כאילו הוא והיא ממש היו שם, במחנות ההשמדה של אוושוויץ וטרבלינקה, בשדות האפר של מיידנק וזקסנהאוזן. מתוך ההבנה וההזדהות הזו אפשר ולתת כתף חמה תומכת ואוהדת, במעשים ולא בדיבורים, לאלו מאיתנו החיים בינינו, ששרדו את הגיהינום האיום ביותר בתולדות המין האנושי.

 

התוכנית ממומנת בתמיכת "הסוכנות היהודית" ו"ועידת התביעות", כשוועידת התביעות הייתה שותפה להקמתה והסוכנות היהודית שותפה בהפעלתה בתמיכת הפדרציה של יהודי קנדה. המוקד הטלפוני מופעל ומאויש על-ידי עמותת "רוח טובה", המעצבת את אופן ומקום ההתנדבות באופן אישי לכל פונה. ההדרכות לתוכנית מתבצעות על ידי העמותות "אביב לניצולי השואה" ו"אלה - מרכז סיוע נפשי חברתי". התוכנית מופעלת בשיתוף עם כל הגורמים הללו על ידי "המועצה הלאומית להתנדבות בישראל".

 

עברנו כברת דרך משמעותית מתחילת התוכנית, אך הדרך עוד רבה וארוכה. אנו זקוקים לכל אחת ואחד מכם, שיכולים לשאת בנטל הזה, והוא נטל לא קל, אולם אין חיוני ממנו בשעה זו. עשרות אלפי ניצולי שואה ממתינים לנו, וזו העת למעשה טוב, אציל, חינוכי ונמרץ להושיט יד תומכת ומחבקת. אפשר את יום השואה והגבורה לזכור בסיפור ובשיר, אבל אפשר גם לנתב את התחושות הקשות שיום זה מעורר בנו ולכוון אותם לעשייה חיובית ונחוצה. חלון ההזדמנויות ההסטורי כמעט ונסגר, אבל עדיין אפשר לפגוש, לפעול וליטול חלק משמעותי לשיפור מצבם של הניצולים על-ידי הרתמות אקטיבית לפרויקט "בזכותם". כי באמת מגיע להם. 

 

 


גולשים המעוניינים לפרסם מאמרים, הגיגים, מחשבות ודעות אודות החברה בישראל ובעולם, מוזמנים לשלוח לדוא"ל hevra@y-i.co.il  ולציין בנושא - עבור מדור "קריאה לסדר". החומרים יפורסמו בהתאם לשיקולי המערכת.

 

לקריאות נוספות לסדר:

"הכירו: העניים החדשים, (לא) נעים מאוד"

"הכרזת העצמאות שלי"

"ומה עם אחריות לבריאות הילדים?"

"פשוט מאפשר 'נתיב' לדת היהודית"

"בעת משבר כלכלי, מי יזרוק עצם לכלב השמירה?"

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא תושיטו יד?
צילום: דודו אזולאי
צילום: דודי ועקנין
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים