שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  כך מזהמים האנשים השמנים את כדור הארץ

  חוקרים בלונדון חישבו ומצאו כי אנשים שמנים גורמים לשחרור של עד מיליארד טונות גזים נוספים הנפלטים מכדור הארץ ותורמים תרומה נכבדת לאפקט החממה. ההמלצה המיידית: יום אחד בשבוע ללא בשר

  מה הקשר בין מגיפת ההשמנה לאפקט החממה? לדעת מדענים, אנשים שמנים במדינות עשירות הם תורמים נכבדים לזיהום כדור הארץ ומוסיפים מידי שנה כמיליארד טון נוספים של גז התורם לאפקט החממה, בהשוואה למדינות עניות. המחקר מעורר הדאגה פורסם בגליון החדש של כתב העת הבינלאומי לאפידמיולוגיה.

   

  החוקרים מבית הספר להיגיינה ורפואה טרופית בלונדון בנו מודל חישובי בו הישוו אוכלוסיית מיליארד אנשים רזים ממדינות עניות כמו וייטנם, לאוכלוסיה בסדר גודל דומה ממדינות עשירות כמו ארצות הברית, שם 40% מהתושבים מוגדרים כסובלים מהשמנת יתר.

   

  מהמחקר עלה כי שחרור הגזים מהמזון המתועש ומהשימוש בכלי רכב בקרב מיליארד האנשים השמנים הוערך בתוספת של 400 מיליון עד מיליארד טונות נוספים בשנה של גז. מדובר בכמות משמעותית ביותר, בהשוואה לכמות הכוללת של גזים בכל העולם בשנת 2004 שהוערכה בכ-27 מיליארד טונות. 


  בשר. יום אחד פחות בשבוע

   

  החוקרים מצאו כי האנשים השמנים נזקקו לכמות אנרגיה גבוהה ב-19% לצרכי הקיום היומיומי, בהשוואה לאנשים רזים. אנרגיה זו כללה לא רק צריכה מוגברת של מזון מתועש אלא גם שימוש תכוף יותר בכלי רכב. לדעת החוקרים, לאנשים שמנים תלות גבוהה יותר בכלי רכב, עובדה בעלת תרומה מכרעת לאפקט החממה.

   

  אשתקד הודיעה הסוכנות העולמית לשינוי אקלימי כי יש לצמצם את צריכת הבשר הכללית, מאחר שייצורו גורם לשחרור חמישית מהגזים בכל העולם. מומחי הסוכנות המליצו לצרכנים להתחיל את צמצום צריכת הבשר בכך שיוותרו על בשר יום אחד בשבוע.

   

  אפקט החממה: אנחנו אשמים

  אפקט החממה החל להסתמן מאז פרוץ המהפיכה התעשייתית ותחילת השימוש בפחם ובנפט. כתוצאה מכך נפלטים לאטמוספירה של כדור הארץ כמויות גזים

  אדירות משריפת דלקים, המכונים גזי חממה משום שבדומה לחממה, הם מונעים מהחום הנפלט מהקרקע לעזוב את מעטפת האטמוספירה אל החלל החיצון.

   

  התוצאה היא הרסנית: התחממות האטמוספירה תורמת לדעת מומחים לעלייה בטמפרטורה בעולם. בשנים האחרונות עלתה הטמפרטורה הממוצעת בחצי מעלת צלזיוס ברחבי העולם. אפקט החממה גורם גם לעליית פני הים בעשרה ס"מ בשנים האחרונות, מה שמגביר את החשש שביום מן הימים יטביעו האוקיאנוסים את ערי החוף ברחבי העולם.

   

  אבל אפקט החממה עושה הרבה יותר: הוא גורם להמסת קרחונים, לחיסול מאגרי המים, לעליית שיעור הפחמן הדו חמצני באוויר בשל כריתת יערות והיעדר שיווי המשקל של מחזור הפחמן בטבע. על פי הסברה, תורם הזיהום הכולל ואפקט החממה גם לעלייה בשיעור מחלות סרטן, מחלות ריאה ומחלות קטלניות אחרות.

  פורסם לראשונה 21/04/2009 01:14

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שמנים. אוכלים ומזמהים
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים