שתף קטע נבחר

האו"ם: אחמדי-נג'אד ריכך הנאום ברגע האחרון

נשיא איראן גרר השוואות להיטלר - אך באו"ם טוענים שההשמצות כלפי ישראל עוד היו מרוככות. בנוסח המקורי הוא התכוון להתייחס לשואה כ"שאלה מפוקפקת ושנויה במחלוקת"

יום אחרי שזעזע רבים בנאום שטנה נגד ישראל והציונות מעל במת הוועידה הבינלאומית למלחמה בגזענות, טוענים היום (ג') באו"ם כי נשיא איראן אף עידן את דבריו - שהיו אמורים לכלול הכחשת שואה.

 

יום השואה בצל שנאה בת זמננו

 

לפי הנוסח המקורי שהעביר מחמוד אחמדי-נג'אד לאנשי הארגון בז'נבה, הוא התכוון לטעון שמדינות המערב השתמשו ב"שאלה המפוקפקת והשנויה במחלוקת של השואה", כשפעלו להקמת מדינת ישראל.


עוזבים את האולם בזעם. רבים גם נשארו להקשיב (צילום: AFP)

 

לדברי אחת מדוברות האו"ם, מארי הויזה, הנשיא האיראני השמיט בסופו של דבר את ההערה הזו בנוסח בפרסית. גם המתורגמנים לצרפתית ולאנגלית,

שמולם עמד הנוסח המקורי, השמיטו את הביטוי בהתאם למה שנאמר מעל הבמה. הדוברת הוסיפה כי דוברי פרסית אישרו שאמנם נערך שינוי לעומת הטקסט המקורי שסופק על-ידי הדיפלומטים האיראניים.

 

ההשמצה ה"מרוככת" של אחמדי-נג'אד נשמעה בסופו של דבר כך: "באלימות רבה, בהתבסס על תואנות מלחמת העולם השנייה, הציונים הפכו אומה שלמה לחסרת בית תחת האמתלה של סבל יהודי... בניגוד לתוצאות החמורות של הגזענות באירופה הם עזרו להביא לשלטון את המשטר הכי אכזרי וגזעני - בפלסטין".

 

למרות שבנאום השמיץ בפראות את ישראל, ו-23 משלחות - רובן מהאיחוד האירופי - עזבו את האולם בזעם, רבים דווקא הקשיבו עד הסוף. הם טענו מאוחר יותר כי הנשיא האירני לא חצה את הגבול ולא הכחיש את השואה.

 

באיראן סירבו להניח היום לנושא ומשרד החוץ בטהרן אף תקף את מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, בשל הגינוי שפרסם לנאום אחמדי-נג'אד. "התבטאותו של ראש האומות המאוחדות לא היתה ניטרלית", טענו באיראן. "דבריו העידו על כך שהוא משוחד" לטובת ישראל.

 

המזכ"ל באן טען אתמול כי הוא שוחח עם הנשיא האיראני זמן קצר לפני שעלה לנאום בוועידה. בשיחה זו הוא ניסה להזכיר לו כי האו"ם אישר בעבר

החלטות האוסרות על השוואה בין "ציונות לגזענות" ואחרות המאששות את האמיתוּת ההיסטורית של השואה.

 

בישראל לא נותרו כמובן אדישים גם לדברים הללו. אמש, עם פתיחת אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה, מנה נשיא המדינה שמעון פרס את אחמדי-נג'אד בשורה אחת עם הצוררים הגדולים בראשות היטלר, ואילו ראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח ש"לא ניצן למכחישים להביא עלינו שואה שנייה". גם היום הזהירו את העולם בעקבות הדברים יו"ר הכנסת, רובי ריבלין, והמשנה לראש הממשלה, השר סילבן שלום, שמוביל את "מצעד החיים" באושוויץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמדי-נג'אד נואם, אתמול
צילום: AP
מחאה באולם
צילום: AP
מומלצים