שתף קטע נבחר

אבנים וקריאות "פרענקים" לעבר משפחה בבת-ים

משפחה דתית שעברה לגור בשכונה של חסידי באבוב בבת-ים טוענת כי היא סובלת מהתנכלויות קשות, בשל מוצאה הספרדי. "אני מרגישה כמו בגרמניה. אני מפוחדת. היום זה מכות לילד שלי, מחר ירצחו את בעלי", אומרת אם המשפחה

מתברר שלא צריך להרחיק עד לז'נבה - שם ננעלה "ועידת דרבן 2" - כדי למצוא גילויי גזענות. ביקור בבת-ים יכול לעשות את העבודה. קחו לדוגמה את יצחק וסוזי, זוג דתי בשנות ה-30 לחייהם, שלפני כחמש שנים רכשו דירה בשכונה החסידית קרית באבוב בעיר, וטוענים שמאז התושבים מתנכלים להם בשל מוצאם הספרדי. בעקבות פניית המשפחה לבית המשפט, הוציאה היום (ד') שופטת בית המשפט השלום בראשון לציון צו למניעת הטרדה מאיימת נגד רב הקהילה, ישראל יעקב מייזליש.

 

"כולם מדברים על גזענות של העולם נגדנו, אבל פה יש גזענות מבפנים, והיא הרבה יותר כואבת", אמר יצחק ל-ynet. "אני לא שייך לחסידות ולא קשור אליה. הגעתי לשכונה הזאת ולא ידעתי בדיוק לאן אני נכנס. הוריה של אשתי מתגוררים בבת ים, והיא ביקשה להיות קרובה אליהם אז קניתי פה דירה ממכר שלי מהצבא. לאט לאט התחיל מסע הרדיפה נגדנו".

 

יצחק אומר כי ההתנכלויות החלו בהקנטות, שהפכו להצקות לילדים והגיעו גם לניקוב גלגלי מכוניתם והשלכת פגר של יונה בכניסה לביתם. אבל השיא, כך לטענת יצחק, היה בערב ליל הסדר - אז התנפלו חמישה גברים על בנם הבכור (13) והפליאו בו את מכותיהם. לאחר פניית המשפחה לבית המשפט, אף פורסם נגדה פשקוויל, שנתלה ברחבי השכונה.

 

"הם נוקמים בנו דרך הילדים. היינו עוברים מפה בשמחה, בריצה, בתופים ובמחולות, אבל אנחנו לא מצליחים למכור את הדירה", אומרת סוזי. "אם הייתי יודעת שהם עד כדי כך גזענים, לא היינו באים לפה. הם פשוט לא אוהבים שמתגורר פה בן אדם שהוא לא 'משלהם'. כנראה שעבורם מי שהוא לא אשכנזי, אין לו זכות קיום. אני ספרדייה גאה, שהולכת עם מטפחת והם רוצים שאלך עם כיסוי ראש כמו של הנשים שלהן. אוסרים עליי לשמוע את השירים שאני אוהבת כי הם בנוסח ספרדי ואפילו לא נותנים לי לטבול במקווה. כל יום אנחנו צריכים להתמודד מחדש עם הצעקות מהחלונות 'פרענקים' ו'ערבים', ועם זריקת אבנים ואיומים חוזרים ונשנים".

 

"כמו לינץ'"

לאחר שתקפו את בנם, בני הזוג לא יכלו עוד להמשיך לסבול בשקט. הם פנו למשטרה, אלא שהדבר רק גרר תגובות קיצוניות יותר. "כשהגיעה ניידת המשטרה לשכונה, כולם יצאו עלינו מהבניינים", משחזרת סוזי. "הרגשתי כמו בלינץ'. אני לא רוצה להתבטא במילים נוראיות,

אבל אני מרגישה כמו בגרמניה. אני מפוחדת. היום זה מכות לילד שלי, מחר ירצחו את בעלי. לא מעניין אותם שישפך דם, כל עוד הוא ספרדי".

 

בני הזוג אף פנו לבית המשפט השלום בראשון לציון בבקשה לתבוע את המכים של בנם ואת רב הקהילה, אלא שאף אחד מהנתבעים לא הגיע, והוא נדחה להיום. "לא לכבודם לעמוד בפני שופטת, אבל בכבודם לזרוק אבנים על ילדים", אומר יצחק. "אין לי חיים, לא לי, לא לילדים ולא לאשתי. אנחנו אובדי עצות".

 

מלבד צו מניעת ההטרדה לרב הקהילה, סוכם בבית המשפט כי המשפחה לא תיכנס למוסדות החסידות. הפשקווילים שנתלו ברחבי השכונה יוסרו. הרב עצמו לא נכח בדיון והוא יוצג על ידי עו"ד ששי גז.

 

גורמים בקהילה, ובכלל זה הרב מייזליש, סירבו להגיב על הטענות, ולא הסכימו לדבר כלל עם כלי התקשורת.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פגר היונה שהוטל בפתח בית המשפחה
הפשקוויל שנתלה בשכונה
מומלצים