שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ברק על התחקיר: צה"ל מוסרי; ברכה: זורים חול

  תחקירי צה"ל על מבצע עופרת יצוקה עוררו גל של תגובות במערכת הפוליטית ובקרב ארגוני זכויות אדם. "לקרוא למוות של 295 חפים מפשע 'תקלות מבצעיות' זו התייחסות צינית למושג חיי אדם", אמר ח"כ גילאון ממרצ. שר הביטחון: צה"ל הוא מהצבאות המוסריים בעולם, שלא חושש לחקור את עצמו

  שר הביטחון, אהוד ברק, התייחס אחר הצהריים (יום ד') לתחקירי צה"ל על מבצע "עופרת יצוקה" ושיבח את הצבא. גם יו"ר ועדת החוץ והביטחון בירך על ממצאי התחקיר. מאידך, חברי כנסת מהשמאל מתחו ביקורת על העובדה שהתחקירים נעשו על-ידי צה"ל ולא באמצעות גוף חיצוני.

   

  מעיקרי התחקירים עולה כי לא נמצאו מקרים בהם בוצע ירי מכוון לעבר אזרחי, אך אירעו כמה "תקלות מבצעיות" - שהחמורה שבהן היא הירי בו נהרגו 21 בני משפחת אל-דאייה. בהתייחס לשימוש בזרחן טוען צה"ל כי השימוש בו נעשה בהתאם למגבלות החוק הבינלאומי.

   

  "אין בתשובות הנקודתיות של צה"ל לכל מקרה ומקרה של פגיעה בחפים מפשע, בכדי לשנות את התחושה הקשה שבמבצע עופרת יצוקה נחצו יותר מדי קווים אדומים", אמר יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון. "אסור שהנורמות הברורות של הימנעות מפגיעה בחפים מפשע יטושטשו, דבר שיהווה לא מידרון חלקלק אלא תהום".

   

  עמיתו למפלגה, ח"כ אילן גילאון, נשמע בוטה אף יותר: "לקרוא למוות של 295 חפים מפשע 'תקלות מבצעיות' זו התייחסות צינית למושג חיי אדם", אמר. במקביל, אמרו ארגוני זכויות האדם כי הדרך היחידה לבחון את הפרות זכויות האדם שנעשו ברצועת עזה היא על-ידי הקמת מנגנון חקירה עצמאי, מחוץ לצבא.

   

  יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, אמר כי "התחקירים הצבאיים זורים חול בעיני האמת על פשעי המלחמה שביצעה ישראל בעזה. על פשעי מלחמה משלמים וגם על טעויות שמביאות פשעי מלחמה משלמים. הגורמים הצבאיים הם אינם מכון מחקר, הם חלק מהמערכת שביצעה את הפשעים וממלאת תפקיד של חיפוי. לא יהיה מנוס מהבאת האחראים לדין - מראש הפירמידה ועד אחרון החיילים".

   

  ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) אמר כי "אם מאות האזרחים נהרגו במזיד - זה פשע מלחמה, אך אם הם נהרגו על-פי החוק הישראלי - זה חמור עוד יותר. אין לייחס אמינות לדו"ח צה"ל שיצא לו כבר מוניטין של צבא הורג, בוכה ומטייח.

   לא פלא שצה"ל מסרב לשתף פעולה עם האו"ם בחקר הרג ההמונים בעזה"

   

  "הופרכו חשדות כבדים"

  שר הביטחון, אהוד ברק, חלק שבחים לצבא על תחקירי המבצע בעזה. "התחקירים שפורסמו בוצעו ביסודיות והם שבים ומוכיחים, כי צה"ל הוא מהצבאות המוסריים בעולם. צה"ל אינו חושש לחקור את עצמו וגם בכך הוא מוכיח את מוסריות פעולותיו. יש לי אמון מלא בצה"ל, החל מהרמטכ"ל ועד אחרון הלוחמים, הפועלים לפי ערכי טוהר הנשק ועל פי נורמות הלחימה מהמוסריות ביותר", אמר ברק.

   

  גם יושב ראש ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, צחי הנגבי (קדימה), בירך על ממצאי התחקירים. לדבריו, הממצאים "מפריכים חשדות כבדים כאילו לוחמי צה"ל פעלו בניגוד לערכי המוסר וטוהר הנשק". הנגבי הוסיף, כי בכוונתו לזמן את הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי, כדי להופיע בפני הוועדה ולהציג במלואן את מסקנות הדו''ח.

   

  חברו של הנגבי למפלגה, ח"כ יוחנן פלסנר, הוסיף כי הוא מברך על הבדיקה המעמיקה שנעשתה בנוגע להתנהגות חיילי צה"ל במהלך המבצע, וכי הוא מתכוון להפיץ את ממצאי התחקיר בקרב חברי פרלמנט אירופאים בכינוס מועצת אירופה בשבוע הבא, כחלק ממאמץ ההסברה הישראלי.

   

  ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד): "צה"ל הוא הצבא המוסרי ביותר בעולם. מבצע עופרת יצוקה הוא דוגמא מובהקת לפעולה של הגנה עצמית. כאשר מחבלי חמאס משתמשים בחפים מפשע כמגן אנושי, האחריות לפגיעה בהם מוטלת על ראשי הארגון בעצמם, ויש להצטער על כך".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ברק. "צה"ל לא חושש לחקור"
  צילום: גיל יוחנן
  קורבן פצצות הזרחן של צה"ל (ארכיון)
  צילום: מוחמד סבאח, בצלם
  אורון. אסור לטשטש נורמות
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים