שתף קטע נבחר

הרב שרלו: "חקיקה דתית – חלום שהתנפץ"

ערב יום העצמאות דן הרב יובל שרלו בזהותה היהודית של המדינה, וקורא לחזקה באמנות חברתית בהסכמה במקום בחקיקה כוחנית. לדבריו, השינוי גם יאתגר את הרבנים, משום ש"הזהות היהודית תיקבע הרבה מאוד לאור תדמיתם ומעמדם של נושאי דבריה בציבור"

"החקיקה הדתית בצורתה הנוכחית אינה מחזיקה מעמד בחיים בפועל" – כך טוען הרב יובל שרלו, ראש ישיבת ההסדר בפתח תקווה ומהבולטים ברבני הציונות הדתית. לדבריו, לחקיקה, כשיטה לחיזוק זהותה היהודית של המדינה, ישנו מחיר כבד, משום שהיא מגבירה את העוינות כלפי הדת. הוא כתב את הדברים במאמר שיפורסם בעלון ארגון רבני צֹהר לקראת יום העצמאות. 

 

על פי הרב שרלו, "החלום כאילו הגברת החקיקה תביא ליותר שמירת יהדות ואהבתה ולזהות יהודית עמוקה יותר של המדינה, מתנפץ לנגד עינינו כמו כל החוקים האלה". במקום זאת הוא מציע לגבש אמנות חברתיות שלאחר מכן תעוגנה בחקיקה בהסכמה ולא כמאבק פוליטי.  

 

"רוב מוחלט של אזרחי מדינת ישראל היהודים מעוניינים ברמה מסוימת של זהות יהודית של המדינה, אף שאינם מסוגלים אפילו לאפיין מרכיבי זהות אלה", כתב שרלו, "תהא זאת אמנת כנרת, הצעות החוק של ח"כ לשעבר נחום לנגלנטל, אמנת גביזון-מדן או דרכים אחרות - עולמות הנבנים מחוץ למערכת הפוליטית, מתוך דיאלוג אמיתי וכן, ויתורים ופשרות, ולאחר מכן הופכים לשפת החוק".  

 

הכותב משוכנע כי פנייה לדרך זו תהפוך את המאבק על הזהות ל"פחות כוחני ויותר דיאלוגי, פחות ניסיון לנצח ויותר ניסיון ללבן, פחות כפוי ויותר מוסכם". עוד הוא מצפה כי דבר יביא שינוי לעולם הרבנות, שהיום "קל לו להסתתר מאחורי החקיקה ולסבור כי אם הושג חוק מסוים הדבר אכן מעצים את הזהות היהודית".  

 

בהמשך מאתגר הרב שרלו את חבריו הרבנים, וקובע כי תפקידם, במציאות של "חוק חופשי" של דעות ואמונות, הוא לשכנע ולא לכפות. "זהותה היהודית של המדינה תיקבע הרבה מאוד גם לאור תדמיתם ומעמדם של נושאי דבריה בציבור", כתב, "כשאנו נהיה מופת מוסרי ובעלי בשורה רוחנית - ההסכמה לזהות היהודית של המדינה תלך ותגבר, ועימה גם הזהות האמיתית של כלל ישראל".  

 

במאמרו מודה שרלו כי החקיקה הדתית העצימה במידה רבה את הזהות היהודית של מדינת ישראל. "היא יצרה נורמות בסיס של השלטון (כשרות במוסדות ממלכתיים; שבת ציבורית; נישואין וגירושין על פי ההלכה), והיא גם ביטאה ויצרה את הקונצנזוס הלאומי... הזרם המרכזי במדינת ישראל מקבל את עקרונות הכשרות של הצבא, את השבת כיום איסור עבודה (לא מלאכה), ומי כמונו (רבני צהר) יודע שכעיקרון הוא מבקש להינשא כדת משה וישראל".

  

עם זאת הוא טוען כי החוק הוא מעצב זהות חלש ביותר במדינת ישראל. הוא הסביר כי כאשר ישנה התנגדות ציבורית לחוק מסוים הוא נעקף בדרכים שונות, לעיתים אף על ידי רשויות החוק עצמן שאינן אוכפות אותו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
הרב יובל שרלו
צילום: עופר עמרם
מומלצים