שתף קטע נבחר

אירופה מדגישה: אין שדרוג בלי תהליך מדיני

כבר לפני כמה שבועות הודיעו ראשי האיחוד האירופי על הקפאת ההליך לשדרוג היחסים עם ישראל, והיום מדגישה זאת הנציבות ליחסי חוץ. "הכדור בידי ישראל", אמרה. במקביל, מבקר בארץ הנשיא התורן - הוא ראש ממשלת צ'כיה - ומפזר מילים חמות

האיחוד האירופי מתנה את המשך שדרוג היחסים עם ישראל בהמשך התהליך המדיני מול הפלסטינים. בכך ממומש סעיף בהסכם שדרוג היחסים, שנחתם בימי הממשלה הקודמת, ומאפשר להתנות את שני המסלולים זה בזה.

 

ההקפאה הוכרזה כבר לפני מספר שבועות בפראג, עם כינון הממשלה החדשה בישראל - והדרישה ממנה להכיר בעיקרון שתי המדינות לשני העמים. כפועל יוצא מהמדיניות, שהוכרזה שוב ואף הודגשה בצהריים (יום ה') במסיבת עיתונאים של נציגות האיחוד בישראל, עלולות להיפגע יוזמות רבות שאמורות להנות משדרוג היחסים - כולל שיתוף פעולה בנושאי מדע, טכנולוגיה, חינוך ופיתוח.

 

"בשנה החולפת המשיכו ישראל והאיחוד האירופי להעמיק את יחסיהם", הזכירה נציבת האיחוד לענייני חוץ, בניטה פררו-ולדנר, בהודעה שצוטטה בתל-אביב. "שני הצדדים משוכנעים בפוטנציאל ובתוצר של שיתוף הפעולה ביניהם. אני מקווה שהממשלה הישראלית החדשה תמשיך לפתח את שיתוף הפעולה הזה עם האיחוד האירופי ליצירת מדינה בת-קיימא פלסטינית דמוקרטית, אשר תחיה לצד מדינת ישראל בשלום", לשון ההודעה.

 

בתשובה לשאלה בנושא, השיבה כי "איננו מאמינים שזו השעה להמשיך מעבר לרמת היחסים הנוכחית בינינו. יותר מדי עניינים אינם ברורים ביחסים עם ישראל". 

 

פררו-ולדנר הדגישה: "אנחנו מצפים להתחייבות ברורה מהממשלה החדשה לנהל משא ומתן עם הפלסטינים. אנו מצפים לעצירת כל פעולה המערערת את המטרה של שתי מדינות לשני עמים, במיוחד את הבנייה בהתנחלויות. ישראל מודעת למה שיש לאיחוד האירופי להציע, וכבר הפגנו את הרצון הטוב שלנו והמחויבות לחיזוק היחסים פעמים אחדות. אנו מאמינים עתה שהכדור בידי ישראל".

 

במקביל, נועד בירושלים ראש ממשלת צ'כיה, המשמשת כנשיאה התורנית

של האיחוד, עם ראש הממשלה נתניהו. "אני שמח להיות כאן זמן קצר אחרי הרכבת ממשלה חדשה בארץ", אמר האורח, מירק טופולנק. "אני כאן בתור נציג של מדינות אירופיות הדואגות ורוצות לעזור. גם היום אני מביע תקווה גדולה שחלק זה של העולם יחיה בשלום ובביטחון, שאנשים יחיו כפי שהם חולמים, שהחיוך יחזור לפניהם. הרי אף אחד מאיתנו לא קם בבוקר כדי לירות, אלא כדי לחיות". אשר ליחסים בין אירופה לישראל, הוסיף: "אני שמח לומר שהיחסים בין המדינות שלו מצוינים וברמה גבוה מאוד. אני אשמח אם שיתוף הפעולה בינינו יימשך".

 

נתניהו מצידו כינה את צ'כיה "ידידה גדולה של ישראל". הוא הביע תקווה לשדרוג ביחסים עם אירופה, ולשלום עם הפלסטינים ושאר עמי האזור. במסגרת שיחות הגישוש עם הממשלה החדשה, מבקר היום בארץ גם שר החוץ של סין.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו והאורח הצ'כי
צילום: משה מילנר, לע"מ
זו לא השעה: נציבת האיחוד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים